کودکان کار اسیر باندها و دلالان حرفه ای هستند/ دولت برای ساماندهی کودکان کار با منع قانونی مواجه نیست
کودکان کار اسیر باندها و دلالان حرفه ای هستند/ دولت برای ساماندهی کودکان کار با منع قانونی مواجه نیست

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با تاکید بر اینکه دولت برای ساماندهی کودکان کار با هیچ منع قانونی مواجه نیست از ریشه‌یابی مشکلات آنها به عنوان راهکار رفع این معضل یاد کرد.

عصر: سلمان خدادادی در مورد تصمیماتی که برای بهبود وضعیت کودکان کار گرفته شده است گفت: هر موضوعی یک علت و معلولی دارد و کودکان کار نیز یک معلول هستند که برای ساماندهی آنها باید به بررسی علل فعالیت آنها پرداخت، بنابراین اگر این موضوع به صورت ریشه‌ای حل نشود و به شکل مقطعی مورد بررسی قرار بگیرد نمی‌توان برای حل این معضل برنامه‌ریزی کرد.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: کودکان کار را به چند دسته تقسیم کرد به این صورت که برخی از آنها اتباع خارجی هستند که بدون در نظر گرفتن سن قانونی برای کار کردن در ایران به کار گرفته می‌شوند و در شرایطی که کار بیشتری هم انجام می‌دهند اما حقوق کمتری دریافت می‌کنند.

خدادادی افزود: برخی از کودکان کار نیز به دلیل مشکلات معیشتی خانواده‌ها یا معلولیت جسمی والدین به کار گرفته شده‌اند که این مهم در پی ارائه آمار وزارت آموزش و پرورش از کودکانی که از تحصیل باز مانده‌اند تایید می‌شود.

وی در ارائه راهکار برای ساماندهی کودکان کار تصریح کرد: هم‌اکنون برای رفع این مشکل باید برای کودکان ایرانی که به دلیل مشکلات اقتصادی خانواده‌ها از تحصیل بازمانده‌اند به دنبال تامین معیشت خانواه‌هایشان باشیم، از سوی دیگر برای کودکانی که اسیر باندها شده و به زور به کار گمارده می‌شوند نیز باید توسط دستگاه‌های امنیتی همچون نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات در جهت شناسایی سرباندها اقدام شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: تا زمانی که ما علت را از بین نبریم نمی‌توان برای رفع معضل کودکان کار راهکار قطعی ارائه داد ضمن اینکه در این مورد دولت به دلیل وظیفه حاکمیتی که برعهده داشته، نقش بسیار مهمی در رفع این معضل خواهد داشت.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به اینکه قانونگذار چه تدابیری در جهت ساماندهی کودکان کار اندیشیده است بیان کرد: ما در مورد ساماندهی کودکان کار خلاء قانونی نداریم، بنابراین دولت با هیچ منع قانونی در جهت ساماندهی کودکان کار مواجه نیست.

انتهای پیام/