۵۰ درصد مردم اضافه وزن و فشار خون دارند/ وضعیت سلامت و بهداشت کشور هنوز جای کار دارد
۵۰ درصد مردم اضافه وزن و فشار خون دارند/ وضعیت سلامت و بهداشت کشور هنوز جای کار دارد

وزیر بهداشت با بیان اینکه وضعیت سلامت و بهداشت کشور خوب بوده ولی عالی نیست و جای کار دارد، گفت: ۵۰ درصد مردم کشور دارای اضافه وزن بوده اما نمی‌دانند که دارای فشار خون هستند.

به گزارش عصرتبریز، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی صبح امروز در تبریز اظهار کرد: امروز مفتخریم در جشن هفتاد سالگی تاسیس دانشگاه علوم پزشکی شرکت می کنیم و علاوه بر شرکت در این جشن شاهد جریان پیشرفت علم پزشکی در منطقه و کشور هستیم و در حاشیه آن چندین طرح مورد افتتاح قرار گرفت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه بخشی از آموزش علاوه بر یادگیری رفتار، آموزش مهارت است، گفت: یک فرد خادم در امر پزشکی و درمانی باید رفتار و احترام به مراجعه‌کنندگان خود را یاد بگیرد.

وی در خصوص وضعیت و شاخص بهداشتی و درمانی کشور، گفت: شاید بهترین وضعیت از نظر اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در مقایسه با سایر کشورها در حوزه بهداشت است.

قاضی‌زاده‌ هاشمی ادامه داد: این وضعیت مطلوب گزارش دولت نیست بلکه گزارش خود مجلس است که در گزارشات محرمانه اعلام می‌کنند.

وی افزود: وضعیت سلامت و بهداشت کشور خوب بوده ولی عالی نیست و جای کار دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید به اینکه عمده مشکل در مراقبت مردم از خودشان است که آن هم به فرهنگ بستگی دارد، گفت: ۵۰ درصد مردم کشور دارای اضافه وزن بوده و نمی‌دانند که دارای فشار خون هستند و عدم تمایل به چکاپ منجر به شیوع مرگ و میرهای غیرواگیردار از جمله سکته مغزی و قلبی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: البته در وضعیت مرگ و میر کودکان، مادران، افزایش طول عمر و حوزه پوشش دهی بیمه ایران اسلامی در وضعیت مطلوب قرار دارد.

قاضی‌زاده‌ اذعان داشت: اساس کار پیشگیری بوده و علاوه بر بخش حمایتی با وجود تمام محدودیت‌ها اجازه کاهش خدمات را نخواهیم داد.

وی به سختگیری‌های موجود در راستای ارتقای کیفیت خدمات درمانی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه جان مردم بعد از خداوند در اختیار خادمان بهداشتی و درمانی است از این‌رو سختگیری‌ها در این زمینه افزایش خواهد یافت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: تلاش می‌کنیم برای حمایت از تولید داخلی و ثروت‌آفرینی قدم‌های موثر برداریم.

انتهای پیام/