دستپخت عجیب شواری شهر و شهرداری برای فوتبال/ شهرداری ناتنی ترین کودک فوتبال تبریز
دستپخت عجیب شواری شهر و شهرداری برای فوتبال/ شهرداری ناتنی ترین کودک فوتبال تبریز

شهرداری تبریز در رشته فوتبال به دنبال خاتمه دادن به فعالیت خود است که این موضوع نقدهای بسیاری را به خود وارد داشته است.

به گزارش عصرتبریز، تیم فوتبال شهرداری تبریز به عنوان یکی از قدیمی ترین تیم های شمال غرب کشور به آنچه که باید در فوتبال تبریز دست نیافته و همواره زیر سایه تیم های دیگر قرار داشته است.

در سال ۱۳۵۸ باشگاه ورزشی آتش ‌نشانی تبریز توسط برادران یمین هاشمی تشکیل گردید و در همان سال با قهرمانی در دسته دوم تبریز به رقابت‌های دسته اول فوتبال تبریز صعود کرد. این تیم در سال ۱۳۶۴ با موافقت محسن عزتی (شهردار وقت تبریز)، به نام باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری تبریز تغییر نام داد.

این تغییر نام آغاز داستانی جدید برای این تیم بود که حیات خود را تا به امروز علی رغم بی توجهی های بسیار ادامه داده است.

شهر تبریز همواره تیم های فوتبالی در سطوح مختلف داشته که تیم شهرداری تبریز در میان آنها از کمترین توفیق در میان مسئولین و هواداران فوتبال برخوردار بوده است. بحث واگذاری امتیاز لیگ دسته اول تیم شهرداری تبریز بحثی است که نقدهای بسیاری را به خود وارد داشته است.

آب پاکی رحیمی روی دستان فوتبال شهرداری تبریز

علیرضا رحیمی، مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تبریز روز یکشنبه در نشست خبری خود صحبت های بسیاری انجام داد که یکی از مهمترین آنها پرداخت به موضوع فوتبال بود.

علیرضا رحیمی در این مورد اظهار داشت: «طبق تصمیم شورای ورزش شهرداری تبریز، سازمان ورزش شهرداری تبریز در چندین رشته تیمداری نخواهد کرد که یکی تیم فوتبال ساحلی است و در رشته فوتبال هم تیمداری نخواهیم کرد.»

وی در این مورد ادامه داد: «یکی از رشته‌هایی که شهرداری تبریز واگذار خواهد کرد، تیم فوتبال این باشگاه است و منتظر هستیم تا مراحل واگذاری برگزار شود و در صورتی که مجموعه‌ای خواستار تیم فوتبال نباشد، تیم فوتبال را با حداقل بودجه و به صورت تمام بومی هدایت خواهیم کرد.»

صحبت های رحیمی در مورد واگذاری امتیاز تیم فوتبال شهرداری تبریز در حالی بیان شد که پیش از آن و طی روزهای گذشته گمانه زنی ها در این مورد آغاز شده بود اما به صورت رسمی کسی آنرا تایید یا تکذیب نکرده بود.

رحیمی با تایید واگذاری امتیاز تیم شهرداری تبریز، آب پاکی را روی دستان هواداران هرچند اندک و بازیکنان این تیم ریخت و این موضوع را مشخص کرد که فوتبال شهرداری تبریز در حال سپری کردن روزهای پایانی حیات ۴۰ ساله خود است.

دستپخت عجیب شواری شهر و شهرداری برای فوتبال

شواری شهر تبریز در دوره کنونی همواره تاکید بر توجه به ورزش همگانی داشته و دارد. این تاکید در حالی انجام می شود که بخش مهمی از جامعه با فوتبال انس داشته و این رشته ورزشی به نوعی نماد هر باشگاهی به شمار می رود.

فوتبال اما در شهرداری تبریز به مانند کودک ناتنی است که بیشتر به‌منزله‌ی بار اضافی می ماند تا نماد؛ که همین موضوع باعث شده تا کمترین توجه به این تیم در سال های گذشته شود.

باشگاه شهرداری تبریز که در حرکتی موازی با شورای شهر به دنبال سرمایه گذاری روی ورزش همگانی است، فوتبال را در اولویت هایی بسیار پایین تر از رشته هایی چون بسکتبال و والیبال قرار داده است. بی شک بر کسی پوشیده نیست که رشته های والیبال، فوتبال و چند رشته دیگر در باشگاه شهرداری افتخارات بسیار خوبی کسب کرده اند اما حذف فوتبال برای افزایش تمرکز به سایر رشته ها تصمیم بحث برانگیزی است که نمی توان به این راحتی ها آن را توجیه کرد.

آنچه که از شهرداری تبریز نمی دانید و باید بدانید

شهرداری تبریز در تاریخ ۴ دهه ای خود همیشه یک تیم ضعیف و در حاشیه نبوده و در مقاطعی که شاید کمتر کسی به خاطر داشته باشد افتخارات قابل توجهی کسب کرده است. شهرداری تبریز در سال ۱۳۷۶ مقام پنجم لیگ ۱۶ تیمی فوتبال ایران را کسب کرده و بهترین تیم شهرستانی در مسابقات لقب گرفت. با توجه به سلطه تیم های پایتخت نشین در آن سال ها کسب افتخار بهترین تیم شهرستانی بزرگترین افتخار برای تیم های شهرستانی بود که در آن سال این افتخار نصیب شهرداری تبریز شد.

شهرداری تبریز در آن فصل علاوه بر شکست دادن تیم های صاحب نامی چون پاس تهران و پرسپولیس و کسب عنوان بهترین تیم شهرستانی، حسین خطیبی را با ۱۶ گل زده و کسب عنوان آقای گل لیگ به فوتبال ایران معرفی کرد.

جان سخت مثل شهرداری!

شهرداری تبریز در کنار تمامی کم توجهی ها و بی مهری ها تیمی بوده که توانسته در تمامی رده ها و سطوح گلیم خود را از آب بیرون بکشد.

فصل گذشته مصداق بارز این ادعا را شاهد بودیم و شهرداری در شرایط موفق به بقا در لیگ دسته یک شد که از همان روز اول با توجه به نفراتی که داشت کمتر کسی انتظار ماندن این تیم در لیگ دسته یک را داشت.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید شهرداری تبریز در مقاطعی حتی تا لیگ استان نیز سقوط کرد ولی پله پله خود را به دسته دو، دسته یک و حتی لیگ برتر رساند تا نشان دهد تیم سخت جانی است.

شهرداری تبریز آخرین بار در سال ۸۹ با اکبر میثاقیان به لیگ برتر صعود کرد و سال ۹۰ پس از ۱۲ سال دوری از سطح اول فوتبال ایران در لیگ برتر حضور یافت. شهرداری تبریز در آن فصل آن گونه که باید حمایت نشد و با توجه به برخی کارشکنی های داخلی و حواشی که برایش به وجود آمد نتوانست نتایج خوبی کسب کند بازهم مسافر لیگ دسته یک شد. این اتفاق در حالی رخ داد که پس از کنار گذاشته شدن میثاقیان و به روی کار آمدن یسیچ، شهرداری نتایج بسیار خوبی کسب کرد ولی در عین ناباوری این سرمربی از کار برکنار شد تا شهرداری بازهم در سراشیبی سقوط قرار بگیرد.

شهرداری در همان فصلی که به لیگ دسته یک سقوط کرد توانست با فراز کمالوند به لیگ برتر بازگردد اما اتهام تبانی این تیم را از رسیدن دوباره به لیگ برتر محروم کرد.

قربانی شدن شهرداری به سلامتی ماشین سازی، اشتباهی که تاریخ از یاد نخواهد برد

طی تصمیمی تاریخی در فوتبال تبریز و به منظور زنده کردن دوباره نام ماشین سازی تبریز به عنوان قدیمی ترین باشگاه شمال غرب کشور در اردیبهشت ۱۳۹۴ شهردار کلانشهر تبریز صادق نجفی همگام با اعضای شورای اسلامی شهر تبریز و به پیشنهاد رئیس شورا، شهرام دبیری و سپس با تأیید رئیس کمیسیون ورزشی شورا سعید حاجی زاده امتیاز دسته یکی تیم فوتبال شهرداری تبریز را به ماشین سازی واگذار کردند.

به این ترتیب شهرداری تبریز بدون اینکه فرایندی رخ دهد و فقط با چند امضا به لیگ دسته دو سقوط کرد و ماشین سازی جای این تیم را در لیگ دسته یک گرفت.

در آن مقطع شهرداری تبریز هزینه های میلیاردی را پای ماشین سازی خرج کرد تا این تیم را دوباره احیا کند، دود این هزینه کردها به چشم شهرداری رفت که تیم اول سازمان ورزش به شمار می رفت.

نتیجه میلیاردها تومان هزینه بعد از دو سال، قرار گرفتن ماشین سازی در معرض فروپاشی بود به گونه ای که شهرداری تبریز اعلام کرد که دیگر قصد هزینه کردن برای ماشین سازی را ندارد! این تصمیم تنها دو سال بعد از تصمیم بالا صورت گرفت تا اشتباهی تاریخی به پای شهرداری تبریز نوشته شود. در همان دوران شهرداری تبریز که با چند امضا دسته دومی شده بود موفق شد با کمترین توان ممکن بازهم به لیگ دسته یک صعود کند!

و پایانِ داستانِ شهرداری نزدیک است…

تیم فوتبال شهرداری تبریز به پایان داستان خود نزدیک شده است. طبق گفته های مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تبریز در صورتی که واگذاری باشگاه شهرداری تبریز عملی نشود این تیم با حداقل بودجه اداره خواهد شد و این یک نوع اتمام حجت برای این موضوع است که در صورتی که شهرداری منحل نشده و به حیات خود ادامه دهد هیچ انتظاری نباید داشته باشد چرا که هزینه ای که برای تیم فوتبال باید انجام شود برای این تیم نخواهد شد.

انتهای پیام/