توسعه کشت گلخانه‌ای راهکاری برای برون رفت از بحران کم آبی دریاچه ارومیه است
توسعه کشت گلخانه‌ای راهکاری برای برون رفت از بحران کم آبی دریاچه ارومیه است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: در حال حاضر توسعه کشت گلخانه‌ای راهکاری برای برون رفت از بحران کم آبی دریاچه ارومیه به شمار می‌رود.

به گزارش عصرتبریز، اسمعیل کریم زاده با بیان اینکه ۱۸ نقطه با عنوان مجتمع های کشاورزی در مقیاس های مختلف از نظر پیشرفت فیزیکی در سطح استان شکل گرفته است، اظهار کرد: این شهرک ها شامل ۱۰ مورد مجتمع های گلخانه ای، ۶ مورد مجتمع شیلاتی و ۲ مورد مجتمع دامپروری است.

کریم زاده افزود: با بیان اینکه روند توسعه گلخانه‌ها در آذربایجان غربی با آماده شدن زیر ساخت های مجتمع‌های گلخانه ای شدت گرفته است، اظهار کرد: دغدغه سردسیر بودن منطقه، استفاده بهینه از منابع انرژی و سوخت در جوار سایر مسایل از اصلی ترین مشکلاتی است که در تجهیز گلخانه های استان با آن روبرو هستیم.

وی خاطرنشان کرد: آذربایجان غربی ۸ درصد از شهرک های کشاورزی کشور را از نظر تعداد و ۱۴ درصد از نظر مساحت را به خود اختصاص داده است و با تکمیل و واگذاری ۷ مجتمع گلخانه‌ای، این استان ۱۸ درصد اشتغال موجود در سطح کشور در گلخانه ها را به خود اختصاص خواهد داد.

کریم زاده با اشاره به فعالیت ۸۵ واحد گلخانه انفرادی در استان تاکید کرد: در حال حاضر همچنین ۸ منطقه جدید در منطقه آزاد ماکو در سطح ۸۱۵ هکتارشناسایی شده است که اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۳۵۹ میلیون ریال برای راه اندازی این واحدها با پیش بینی تولید ۸۹ هزار و ۶۰۰ تن محصول گلخانه ای مورد نیاز است.

وی ادامه داد: یکی از استراتژی های جهاد کشاورزی با توجه به اوضاع کشور حمایت جدی از کشت های متراکم برای افزایش و تثبیت تولید در فصول سال در مناطق مختلف کشور است.

کریم زاده بر لزوم بازنگری بهبود انجام فرایند کار در واحدهای گلخانه ای تاکید کرد و گفت: توسعه کشت محصولات گلخانه می تواند در بالابردن کیفیت محصولات و کاهش مصرف آب تاثیرگذار باشد. با توجه به اشتغال بخش قابل توجهی از مردم در بخش کشاورزی استان، باید شاهد توسعه این بخش در آذربایجان غربی باشیم که در این راستا زیرساخت های مورد نیاز در حال آماده سازی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با تاکید بر اهمیت توسعه کشت های گلخانه‌ای در استان با توجه به وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه گفت: دولت از متقاضیان سرمایه گذاری برای کشت محصولات گلخانه‌ای در جهت بالا بردن کیفیت محصولات و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی حمایت می کند و در حال حاضر توسعه کشت گلخانهای راهکاری برای برون رفت از بحران کم آبی دریاچه ارومیه در استان به شمار می رود.

وی با تاکید بر حمایت دولت از کشتهای گلخانه ای به منظور حفظ منابع پایه آب و خاک، ادامه داد: در این راستا باید افراد متقاضی سرمایه گذاری در واحدهای گلخانه ای شناسایی و احصا شوند و موانع موجود برای تخصیص تسهیلات اعتباری و صدور مجوز برای این واحدها باید رفع شود.

وی افزایش کیفیت محصول تولیدی، افزایش تولید در واحد سطح، ایجاد فرصت‌های شغلی برای دانش آموختگان بخش کشاورزی، دستیابی به اهداف صادرات محصولات، متمرکز کردن کشت و تولید بیش از یک محصول در سال، کاهش آفات و بیماری‌ها، کاهش استفاده از نهاده‌ها و هزینه‌ها را نیز از دیگر مزایای کشت‌های گلخانه‌ای عنوان کرد.

انتهای پیام/