آذربایجان نماد آزادی‌خواهی، عدالت‌طلبی و فداکاری است/ دولت نهم و دهم را خدا روی کار آورد
آذربایجان نماد آزادی‌خواهی، عدالت‌طلبی و فداکاری است/ دولت نهم و دهم را خدا روی کار آورد

رئیس‎جمهور سابق ایران گفت: دولت نهم و دهم برخلاف اراده‌ی جریان های سیاسی و فقط با اراده ملت روی کار آمد و به تعبیری دولت نهم و دهم را خدا آورد تا به مردم خدمت کند.

به گزارش خبرنگار عصر، محمود احمدی‎نژاد شامگاه پنج‌شنبه در هتل شهریار تبریز با بیان این‌که مردم شجاع تبریز و آذربایجان همواره در طول تاریخ پرچمدار عزت و شرف ملت ایران بوده‌اند، اظهار کرد: آذربایجان نماد آزادی‌خواهی، نماد عدالت‌طلبی و نماد فداکاری در راه استقلال میهن و دفاع از وطن است.

وی افزود: نقش مردم آذربایجان، علما و اندیشمندان، هنرمندان و مجاهدان این خطه در بازیابی هویت و تمامیت ملت ایران، یک نقش ممتاز و بی‌بدیل است.

رئیس‌جمهور سابق ایران ادامه داد: مردم آذربایجان همواره در شرایط سخت و سرنوشت ساز به میدان آمده‌اند و ایران، ملت ایران و استقلال ایران را نجات داده‌اند. خیل عظیم مردم قهرمان، دانشمندان، هنرمندان، شهیدان و جانبازان این خطه به‌خوبی بیانگر فداکاری ها و جان فشانی ها و از خود گذشتگی های در پاسداری از ایران و فرهنگ الهی و علوی و حسینی می‌باشد.

رئیس دولت نهم و دهم جمهوری اسلامی ایران افزود: جایگاه ملت آذربایجان در پرچمداری انقلاب عظیم اسلامی و در دفاع از وطن و حفظ سرزمین در دوران دفاع مقدس هم سراسر افتخار است.

احمدی‌نژاد با بیان‌ این‌که ایران چند هزار سال مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده تا امروز به اینجا رسیده است، گفت: استقلال و عزت امروز ما حاصل فداکاری های ملت و صیانت هوشمندانه از استقلال بوده؛ امروز هم حفظ استقلال و عزت کشور نیازمند هوشمندی است. امروز در یک پیچ بسیار مهم تاریخی قرار گرفته‌ایم؛ حوادثی در جریان است که غفلت از آن‌ها ممکن است همه دستاوردها و موجودیت و استقلال ما را به خطر بیاندازد و آسیب‌هایی وارد کند که جبران آن‌ها به سادگی ممکن نباشد. در شرایطی قرار گرفته‌ایم ‌که تصمیمات نادرست ممکن است اساس کشور ما را به خطر بیاندازد.

وی بیان داشت: یکبار دیگر معلوم شد که ادعاهای سلطه‌گران جهانی محدود به موضوع هسته‌ای نیست بلکه آن‌ها اهداف بالاتری را دنبال می‌کنند؛ معلوم شد که آن ها به دنبال فروپاشی ملت و کشور ایران‌اند. فلذا امروز بیش از همیشه نیازمند هوشمندی، حضور همگانی در صحنه، وحدت و همدلی هستیم.

احمد‌ی‌نژاد اضافه کرد: ملت ایران به رهبری یک مرد الهی قیام و انقلابی عظیم برپا کرد. این انقلاب به‌دنبال احیای استقلال و استقرار آزادی ،اخلاق و ارزش های انسانی در کشور بود.

وی با اشاره به این‌که دستاورد های انقلاب اسلامی ایران، بی‌نظیر و موجب افتخار است، متذکر شد: پس از پیروزی انقلاب و استقرار جمهوری اسلامی و با شکل‌گیری جریان های سیاسی و بخصوص دخالت بیگانگان، آرام آرام از مسیر انقلاب فاصله گرفته شد و مشکلات فراوانی برای کشور و مردم بوجود آمد.

رئیس‌جمهور سابق ایران یادآوری کرد: در گذر زمان دولت های مختلفی آمدند و خدمات متفاوتی انجام داد؛ نوبت به دولت نهم و دهم رسید. دولت نهم و دهم برخلاف اراده‌ی جریان های سیاسی و فقط با اراده ملت روی کار آمد و به تعبیری دولت نهم و دهم را خدا آورد تا به مردم خدمت کند.

وی ضمن تاکید به این‌که شعار دولت های نهم و دهم، بازگشت به مسیر انقلاب و خدمت به مردم بود، اظهار کرد: به لطف خدا و با مشارکت مردم، طی مدت کوتاهی کارهای بزرگی انجام شد. در عرصه علم و فناوری شاهد دستاورد های عظیمی بودیم بطوریکه برای اولین بار در تاریخ، کسب رتبه اول سرعت رشد علمی در ایران اتفاق افتاد؛ در علوم پیشگام جهان همچون بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و داروهای نوترکیب به رده های بالای جهانی رفتیم؛ در عمران و آبادانی اتفاقات بی‌نظیری افتاد از جمله در عمران روستایی و شهری، راه و آزادراه سازی، آب، سد، نیروگاه، مراکز تحقیقاتی و… همچنین بخش تولید به سرعت رشد کرد و ظرفیت تولید در همه بخش ها در مدت هشت سال به بیش از دو برابر کل قبل از خود رسید.

وی افزود: تولید صنعتی سوخت هسته‌ای شروع شد؛ ایران فضایی شد و برای اولین بار ماهواره و موجود زنده به فضا فرستاده شد.

احمدی‌نژاد با اشاره به زلزله آذربایجان(ورزقان) و تخریب بیش از ۱۲ هزار واحد مسکونی، گفت: کل این ۱۲ هزار مسکن در چهار ماه بازسای یا نوسازی شد بطوریکه این یک رکورد جهانی به حساب می‌‌آید.

وی افزود: بخاطر سیاست خارجی فعال و پیشرفت های علمی و اقتصادی، نظام سلطه وادار شد که پیشنهاد مذاکره به ملت ایران بدهد؛ یادتان هست که قبل از دولت نهم آقای بوش ایران را محور شرارت خطاب و تهدید به حمله نظامی کرده بود اما ملت ایران با اعتماد به فرزندان خودشان در دولت نهم و دهم، این تهدیدها را به نامه های آقای اوباما مبنی بر تقاضای گفت‌وگو تبدیل کردند.

احمدی‌نژاد گفت: در دو سال آخر دولت دهم، دو فشار همزمان بر پیکره‎ی دولت وجود داشت؛ تحریم ها از خارج و فشار از داخل؛ دست به دست هم دادند و‌کارشکنی ها و تبلیغات گسترده‎ای علیه دولت صورت گرفت. متاسفانه جلوی اقدامات اساسی دولت در خنثی کردن تحریم ها را می‌گرفتند اما در تبلیغات شان به مردم می‌گفتند تحریمی در کار نیست! و پایه تمام مشکلات کشور به‌علت سوء مدیریت دولت است.

وی یادآور شد: همان کسانی که منکر تحریم ها بودند و سوء مدیریت دولت را عامل مشکلات اقتصادی عنوان می‌نمودند بلافاصله با روی کار آمدن دولت جدید سه خط تبلیغاتی را دنبال کردند.

وی با بیان‌ این‌که محض یادآوری گذشته، این مسائل را بازگو می‌کند و حوادثی در پیش است، گفت: همان افراد با روی کار آمدن، دولت دهم را به علت سرسختی در مقابل بیگانگان و عدم انعطاف و ضعف دیپلماتیک، مقصر اعمال تحریم ها جلوه دادند و راهکار آن را مذاکره بطور باز و نامحدود با قدرت های جهانی دانستند.

رئیس‌جمهور سابق ایران اظهار کرد: تمام تحریم ها و قطعنامه های غربی ها به بهانه سال های ۸۰ تا ۸۲ است و قبل از دولت نهم و به تعبیری زمانی که آقای رئیس‌جمهور فعلی مسوول هسته‌ای بود.

وی افزود: در دوره‌ی ما کار با اقتدار و منطق جلو رفت و غربی ها راجع به دوره هشت ساله دولت نهم و دهم هیچ بهانه‌ای جهت اعمال تحریم نداشتند با این‌که اصل پیشرفت های هسته‌ای متعلق به دوره هشت ساله دولت‌های نهم و دهم است.

احمدی‌نژاد ادامه داد: تبلیغ منفی علیه تمام خدمات دولت نهم و دهم، دیگر خط تبلیغی بود که از مسکن مهر تا سهام عدالت، هدفمندی یارانه ها، طرح های زیربنایی و حتی کارهای علمی را شامل می‌شد.

وی بیان داشت: ضعیف و ورشکسته نشان دادن کشور خط دیگر تبلیغاتی بود و بطور صریح و بی‌سابقه تریبون های رسمی، کشور را ضعیف معرفی کردند. درآمد دولت یازدهم در سال ۹۲ نسبت به سال قبلش یعنی سال آخر دولت دهم، چهل درصد افزوده شده بود. از سوی دیگر نیز ۱۳۰ میلیارد دلار از طرف دولت دهم بعنوان ذخیره ارزی تقدیم این دولت شد اما به مردم گفتند که خزانه خالی است.

احمدی‌نژاد گفت: درآمد دولت یازدهم و دوازدهم طی پنج سال گذشته رشد چشمگیری داشته به‌گونه‌ای که در طول تاریخ بی‌سابقه‌ است. در حالیکه منابع مالی دولت در حداکثر بود و بدهی های دولت در حداقل؛ آمدند و ادعا کردند که خزانه خالی است و دولت نیز بدهکار.

وی افزود: سندی برای این ادعا وجود نداشت و دست آخر هم حداکثر بدهی دولت به تمام پیمانکاران را ۷ هزار میلیارد تومان اعلام نمودند اما در تمام تریبون ها خزانه خالی و دولت بدهکار جلوه داده شد و حتی انبارها را نیز خالی عنوان کردند؛ درحالیکه پیش از پایان دولت دهم با علم به این قضیه که تا زمان مستقر شدن دولت بعدی یک دوره‌ و فاصله‌ی شش ماهه نیاز است، در تمام انبارها برای شش ماه کالاهای اساسی ذخیره شد.

احمدی‌نژاد اظهار داشت: وقتی در آستانه مذاکرات بین‌المللی مقامات ارشد، کشور را اینگونه معرفی می‌کنند، جو داخل مذاکرات مشخص خواهد بود چراکه به‌گونه‌ای رفتار کردند که هر نوع توافقی و دادن هر نوع امتیازی را بهتر از عدم توافق نشان دادند و با چنین فضایی وارد فاز مذاکره شدند.

وی با یادآوری وعده های دولت یازدهم به مردم ایران درخصوص برجام، تصریح کرد: بالاخره پس از گذشت سه سال از امضای معاهده برجام، دولت آمریکا یک‌طرفه از برجام خارج شد و موضوع بازگرداندن تحریم ها را مطرح نمود؛ مگر مذاکره کنندگان داخلی قول نداده بودند که تحریم ها هیچگاه بازنخواهد گشت؟

وی افزود: اشکال اساسی این بود که همه امور کشور به نتیجه مذاکرات گره زده شد و مورد دیگر پنهان‌کاری از مردم بود بطوریکه هنوز هم نمی‌دانیم در این مذاکرات چه گذشت.

وی خاطرنشان کرد: وقتی قرار هست که توافقی امضا شود که چند نسل مردم ایران را متعهد کند، چرا به آرای مردم مراجعه نشد و نظری از مردم خواسته نشد؟

احمدی‌نژاد ادامه داد: این مساله ملی به یک دعوای جناحی تبدیل گردید و کسی متوجه نشد چه سندی بر مردم ایران تحمیل شد.

وی تصریح کرد: متاسفانه در برجام، اصل بدیهی و منطقی احترام به تعهدات دو طرف رعایت نشده است بطوریکه آنجایی که تعهدات ایران مطرح است، تمهیداتی اندیشیده شده که شفاف، قاطع، فوری و با تضمین مچ ایران را بگیرند اما تعهدات طرف مقابل ایران مبهم، پراکنده و نامعلوم است.

احمد‌ی‌نژاد ادامه داد: باید یک مرجع مستقل داوری تعریف و پیش‌بینی میشد اما متاسفانه امروز شاهدیم که با وجود بدعهدی غربی ها و خروج یک‌طرفه‌ شان از توافقنامه برجام، باز هم برای حل مشکل و اعاده حیثیت به خود آن‌ها رجوع می‌شود و دولت توان شکایت به هیچ مرجع بین‌المللی را ندارد.

وی افزود: نتیجه‌ی برجام این بود که تاسیسات هسته‌ای با ارزش بیش از سی میلیارد دلار یا متوقف شد یا از بین رفت و در مقابل یک سری تعهدات سیاسی بلندمدت برای ما ایجاد شد بطوریکه با وجود خروج آمریکا از برجام، ترامپ اعلام کرده است که درصورت بازگرداندن غنی‌سازی، به ایران حمله می‌کند.

وی با بیان این‌که بیش از ۱۵۰ حقوق‌دان در کنار تیم مذاکره کننده آمریکا وجود داشت، تصریح کرد: با وجود این حقوقدانان، در هر کلمه و حتی هر واو و نقطه‌ی این توافقنامه برای ایران تهعدی ایجاد کرده‌اند.

احمدی‌نژاد گفت: حال باید به منابع داخلی و نیروی انسانی عظیم داخل کشور تکیه کرد؛ بخش مسکن را باید تقویت کرد چراکه در سراسر دنیا بخش مسکن به‌عنوان لوکوموتیو اقتصاد محسوب می‌شود و در صورت رونق مسکن می‌توان شاهد فعال شدن و رونق تمام بخش‌ها بود. اگر با مسکن‌ مهر و ساخت ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار مسکن مخالفند، حداقل طرح جدیدی در این زمینه ارائه کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حکومت و دولت متعلق به مردم بوده و این یعنی باید کاری کرد تا مردم رشد کنند، ثروتمند شوند و فعالیت کنند چراکه نفت، گاز، صنایع، معادن و منابع طبیعی متعلق به همین مردم است.

گفتنی است؛ ساعاتی پیش از آغار این مراسم زمزمه هایی درخصوص لغو سخنرانی محمود احمدی‎نژاد در محافل سیاسی تبریز به گوش می‎رسید.

انتهای پیام/