عصر تبریز: هر ساله هزاران هکتار از جنگل های ایران طعمه حریق می شوند که با توجه به آمارها سال ۸۹را می توان سال سیاه جنگل ها نامید. به گزارش خبرآنلاین،آتش، بلایی که هر ساله به جان جنگل ها می افتد و هزاران هکتار از ذخایر طبیعی ارزشمند، برگ ، ساقه و ریشه درختان را […]

عصر تبریز: هر ساله هزاران هکتار از جنگل های ایران طعمه حریق می شوند که با توجه به آمارها سال ۸۹را می توان سال سیاه جنگل ها نامید.

به گزارش خبرآنلاین،آتش، بلایی که هر ساله به جان جنگل ها می افتد و هزاران هکتار از ذخایر طبیعی ارزشمند، برگ ، ساقه و ریشه درختان را در کام خود می کشد. حالا به سناریو تکراری هر ساله تبدیل شده است. با شروع فصل گرما آغاز می شود و با بیل و سطل خاموش می شود. چندی پیش هم سناریو تکراری آتش سوزی جنگل ها با شروع فصل تابستان شروع شد؛ آتش در جنگل های شلم ایلام زبانه کشید و ۱۰۰هزار هکتار از قسمت های جنگل را جزغاله کرد. ۱۰۰هزار هکتار از جنگل هایی که ۱۴میلیون و ۳۱۹هزار و ۶۳هکتار از نقشه ایران را پوشش داده اند. مساحتی معادل ۸.۸درصد از مساحت کشور. جنگل های زاگرس در مساحتی حدود ۵ میلیون هکتار که در اراضی ۱۰ استان غربی کشور پراکنده شده است. حدود ۱۷ درصد خاک کشور را تشکیل می دهد.

ناصر مقدسى، قائم مقام سازمان جنگل ها از دخیل بودن عوامل انسانى در آتش سوزى جنگل هاى ایلام خبر داد: به دلیل گرم بودن هوا و کمبود بارش هاى فصلى، بسیارى از جنگل هاى کشور در خطر آتش سوزى هستند و کوچک ترین بى احتیاطى سبب بروز حریق و وزش باد نیز باعث گسترش آن در جنگل هاى کشور مى شود. آتش سوزى در جنگل هاى ایلام عامل انسانى داشته است.

مقدسى با اشاره به افزایش دماى بى سابقه تا حدود ۴۰ درجه سانتیگراد در این جنگل ها گفت: این دماى هوا با توجه به کمبود بارش ها تهدیدى براى جنگل هاى سوزنى برگ این منطقه که حدود ۷۰ هزار هکتار وسعت دارد، محسوب مى شود که بر این اساس هشدارهاى لازم داده شده و مسئولان استانى در حالت آماده باش قرار دارند.

علاوه بر این در همین روزها،‌ آتش به جان جنگل های گلستان و فارس هم افتاد.

اما این آتش سوزی های هر ساله چه مقدار از منابع طبیعی ما از جمله جنگل ها و مراتع را طعمه حریق می کند؟

در آخرین گزارش مرکز آمار ایران آماری از تعداد آتش سوزی های ۵سال اخیر و مساحت جنگل ها و مراتعی که بر اثر این آتش سوزی ها از بین رفته است آمده است؛

up_5b8e4896e5d65d1cf275b373b2af7a7d

سال ۱۳۸۸ حدود ۵۷۵۳هکتار از جنگل های کشور آتش گرفت بعد از آن در سال ۱۳۸۹به یکباره مساحت آتش سوزی ها ۷برابر شد و به عدد ۴۰۷۷۲هکتار رسید. در سال ۱۳۹۰ وضعیت نسبت به سال ۸۹مقداری بهتر شد و مساحت آتش سوزی ها به ۳۶۹۷۲هکتار رسید. سال بعد از آن اما به یکباره مساحت مورد حریق کاهش چشمگیری داشته است و به ۸۱۳۱هکتار رسیده است. اما این روند نزولی ادامه نداشته و سال ۹۲دوباره مساحتی که طعمه حریق شده افزایش پیدا می کند اما نه به اندازه سال ۸۹.

 

جنگل های ارزشمند ایران

مناطق جنگلی ایران به ۵ منطقه اکولوژیکی تقسیم می شوند که در جدول زیر آمده است؛

Untitle6555d