سازمان ملل متحد هشدار داد که به نظر می‌آید وضعیت کمبود آب در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا قرار است وخیم‌تر شود و مردم این منطقه باید خود را برای مقابله با خشک‌سالی بهتر آماده کنند.

به گزارش عصرتبریز، سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل «فائو» اعلام کرده است که در ۴۰ سال گذشته هم تعداد بروز خشکسالی در منطقه بیشتر شده و هم مدت زمان آنها طولانی‌تر شده است.

این گزارش می‌گوید مناطق خاورمیانه و شمال آفریقا که صحراهایی گسترده دارد،‌ با توجه به شرایط اقلیمی، با مشکلات جدی‌تری در خصوص آب مواجه خواهند شد. فائو گفته کشورهای منطقه باید از راه‌های معمول پاسخ دادن به تاثیرات بحران خشک‌سالی گذر کنند و به جای آن، طرح‌هایی جدی و چندمنظوره پیش بگیرند.

دفتر تغییرات اقلیمی فائو در بیانیه‌ای گفت: «باید مدیریت خشک‌سالی را عوض کنیم و به جای پاسخ اضطراری به آن، بیشتر به سمت سیاست‌های فعالانه و طولانی‌مدت رفته تا بتوانیم خطرها را کاهش داده و انعطاف‌پیری بیشتری داشته باشیم.»

گزارش فائو پیشنهاد کرده کشاورزی به سمت محصولاتی برود که برای رشد به آب زیاد نیاز ندارند، از سامانه‌های بهتر آبیاری استفاده شود و یا این که آمار احشام را کمتر کرد تا از چرای بی‌رویه خودداری شود.

این گزارش می‌گوید برخی روستاهای جنوب غربی مراکش در کناره صحرای بزرگ آفریقا، پروژه‌ای برای جمع‌آوری مه و تبدیل آن به آب استفاده می‌کنند تا با بحران کم‌آبی روبرو کنند.

در این گزارش آمده است که رشد زیاد جمعیت و تقاضا برای غذا در کنار کمبود منابع آبی ممکن است به دو برابر شدن قیمت غذا و بروز ناآرامی‌های داخلی در برخی از کشورهای در حال رشد منتهی شود.

به گزارش سالانه گسترش آب جهان در سال ۲۰۱۸، کمبود منابع آبی در حال حاضر ۴۰ درصد جمعیت جهان را تهدید می‌کند. این گزارش می‌گوید با توجه به گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی، انتظار می‌رود این آمار بالاتر برود و پیش‌بینی شده تا سال ۲۰۱۵، از هر ۴نفر یک نفر با کمبود حاد و یا کمبود مکرر منابع آب روبرو شود.

انتهای پیام/