۹۹درصد قتل‌ها براساس عصبانیت و عدم کنترل خشم است
۹۹درصد قتل‌ها براساس عصبانیت و عدم کنترل خشم است

رئیس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی گفت: ۹۹ درصد قتل ها ناخواسته و براساس عصبانیت و عدم کنترل خشم و ناراحتی است.

به گزارش خبرنگار عصر، حجت‌الاسلام والمسلمین حکمتعلی مظفری در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تبریز با اشاره به هفته قوه قضائیه و سالروز شهادت دکتر بهشتی و ۷۲ یار وفادار امام راحل، اظهار کرد: شخصیت کم‌نظیر دکتر بهشتی حق بزرگی بر گردن نظام و انقلاب اسلامی دارد که همیشه خود را خدمتگزار مردم می‌دانست.

وی با اشاره به در پیش بودن هفته مبارزه با مواد مخدر، گفت: استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌الملل این بلای خانمان‌سوز را در بین کشورها ایجاد کرده است و از آن منتفع می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان ادامه داد: نظام اسلامی در راه مبارزه با سوداگران مرگ، خیل شهدای عظیمی را تقدیم کرده است؛ افراد بسیاری در نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، سپاه و ارتش در راه مبارزه با ترویج و قاچاق مواد مخدر به شهادت رسیده‌اند.

وی با تاکید بر «تغییر نگرش به زندگی» در جامعه امروزی، تصریح کرد: تاکید رهبر انقلاب هم بازگشت سبک زندگی جامعه به سبک زندگی اسلامی است چراکه اگر جامعه از اصول و ارزش های اسلامی جدا بیافتد دچار معضلات جدی خواهد شد.

مظفری یادآور شد: بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب، دستگاه قضایی نبض جامعه است و نبض بودن این قوه ثابت شده است. چراکه علم پزشکی ثابت کرده که نوع تب و مزاج و بیماری های بدن انسان را از طریق نبض می‌توان تشخیص داد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در جامعه به لحاظ اینکه فکر و روان دچار پریشانی است در یک تصمیم آنی فاجعه‌ای رخ می‌دهد، توضیح داد: سبک روابط اجتماعی بایستی پیرو سبک اسلامی باشد اما متاسفانه در روابط بین افراد مسائلی چون عدم توجه به حقوق دیگران به هنگام یک تصادف ساده رانندگی که منتهی به یک درگیری و یا یک اختلاف ساده خانوادگی که باعث قتل یک انسان می‌شود را شاهد هستیم.

رئیس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه جرایم مربوط به حوزه خشونت و عدم کنترل خشم و ضرب و جرح در استان بالاترین میزان را دارد، یادآوری کرد: ۹۹ درصد قتل ها ناخواسته و براساس عصبانیت و عدم کنترل خشم و ناراحتی است و نخبگان، معلمان اساتید دانشگاه نقش بسزایی در کنترل و مهار این آسیب ها دارند.

مظفری اذعان داشت: سبک زندگی غربی و توقعات بیجا در بین جوانان بقدری افزایش یافته که تعلق جوانان به مال و اموال به نوعی سبب ایجاد خشونت بین آن‌ها شده و متاسفانه این سبک زندگی در جامعه ترویج پیدا کرده و قناعت از بین رفته است.

وی با تاکید بر لزوم رعایت حقوق همسایگان و ترویج فرهنگ آپارتمان نشینی، توضیح داد: اسلام موافق پویایی و نشاط جامعه است؛ اما با حساب و کتاب مختص به خود. بر همین اساس نباید با برپایی جشن و مراسمات سبب آزار و ناراحتی همسایگان شد.

مظفری اضافه کرد: نتایج تحقیقات در سطح دنیا ثابت کرده که شایع ترین بیماری‌ها مانند فشار خون، سکته مغزی، ایست قلبی و مرگ های زودرس ناشی از عصبانیت است و کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست. دارو و درمان این آسیب، تفکر به مفاهیم قرآن و مضامین دینی است.

وی افزود: نتیجه نشستن پای ماهواره و دیدن بعضی مسایل از طریق آن، خیانت، جنایت و آدم‌کشی است. بر اساس تحقیقات محققان غربی مهمترین عامل انحراف خانواده ها دوری از مسایل دینی و مذهبی است.

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به بالا بودن میزان مهریه ها، گفت: با نگاهی به پرونده های دادگاه های خانواده می‌توان به این نتیجه رسید که بیش از ۹۰ درصد طلاق ها مربوط به این قبیل مسائل است.

وی ادامه داد: این روز ها با دیدن فیش حقوقی اجازه خواستگاری می‌دهند و با این وضع نباید انتظار استحکام بنیان خانواده را داشت و نتیجه این تفکر طلاق، گرفتاری و هرج و مرج است.

وی با بیان اینکه استان آذربایجان‌شرقی در زمینه آزادی زندانیان از طریق کمک خیران در کشور سرآمد است، تصریح کرد: بسیاری از این زندانیان بخاطر مسایل مهریه و عدم توانایی در پرداخت آن محکوم شده‌اند.

مظفری ضمن تاکید بر اینکه جامعه از رنگ و بوی علوی به دور مانده است، افزود: مهریه به یک وسیله فشار و اهرم انتقام‌گیری تبدیل شده است نه وسیله آرامش و طمانینه بانوان.

مظفری افزود: تنها راه نجات جامعه، توبه، رجعت و برگشت به راه و سبک صحیح است. مهمتر از توبه، تصمیم به عدم بازگشت دوباره به سبک زندگی غلط و نکته سوم احترام به حقوق اجتماعی و بخصوص وفای عهد است.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان‌شرقی تشریح کرد: چک های برگشتی یکی از نشانه های عدم وفای به عهد در جامعه است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر جامعه در برابر این آسیب‌های اجتماعی واکسینه نشود بیماری واگیردار اجتماعی تمام جامعه را دربر خواهد گرفت.

انتهای پیام/