عراقچی: برجام در آی سی یو است
عراقچی: برجام در آی سی یو است

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: انتظار ایران بسر آمده است و احتمال خروج ایران از برجام در هفته‌های آینده وجود دارد و نمی‌توانم بگویم چشم انداز ادامه مذاکرات با اروپا روشن و مشخص است.

به گزارش عصرتبریز، سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با یورونیوز اظهار داشت: امروز در کنفرانس مربوط به ایران گفتم، برجام در آی سی یو است، زیرا مهم‌ترین نقطه تعادل خود را از دست داده است؛ نقطه تعادل آن خروج آمریکا از برجام است.

وی افزود: حال اگر اروپا و دیگر امضاکنندگان برجام می‌خواهند این توافق هسته‌ای را حفظ کنند باید فداکاری بیشتر کنند و خصوصا عدم حضور آمریکا و تحریم‌های دوباره این کشور علیه ایران را جبران کنند.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران با گروه ۱+۵ در موضوع هسته‌ای در بروکسل گفت: برجام و تحریم‌ها هیچ گاه نمی‌توانند درکنار هم بنشینند؛ اغلب مردم ایران امروز به اروپا نیز اطمینانی ندارند و اروپا برای کسب اطمینان این مردم باید تلاش کند، ایرانی‌ها می‌گویند خروج آمریکا از برجام تنها بازی پلیس بد و پلیس خوب است، نقش پلیس خوب را اروپا بازی می‌کند.

وی درباره خواسته‌های ایران از اروپا افزود: آنچه که برای ما اهمیت دارد اجرای کامل و تمام عیار برجام است، برای ما اهمیتی ندارد چگونه اروپا قصد دارد برجام را حفظ و تحریم‌های آمریکا را دور بزند، آنچه که برای ما اهمیت دارد حضور و ماندگاری شرکت‌های اروپایی در ایران است، آنچه که برای ما اهمیت دارد فروش نفت خام است، ما می‌خواهیم که پول‌ها براحتی به حساب ما واریز شود.

به گفته وی، باید یک ارتباط بین بانکی بین ما و اروپا باشد و این موضوع با اروپایی هاست تا راه اصلی را پیدا کنند.

عراقچی گفت: ایران حاضر است برای یافتن راه حل و بسته‌های اروپا برای حفظ برجام به اروپا کمک کند.

عضو تیم مذاکره کننده توافق هسته‌ای ایران افزود: چشم انداز روشن و مثبتی برای ادامه مذاکرات با اروپا برای حفظ برجام وجود ندارد، اما همانگونه که ایران فداکاری‌های زیادی برای حفظ برجام کرده است، اروپا نیز دست به فداکاری بزند.

وی گفت: انتظار ایران بسر آمده است و احتمال خروج ایران از برجام در هفته‌های آینده وجود دارد؛ نمی‌توانم بگویم چشم انداز ادامه مذاکرات با اروپا روشن و مشخص است و می‌تواند ما را به دستیابی یک بسته مشترک برای حفظ برجام رهنمون کند، ما همچنان منتظریم و امیدوار تا بسته پیشنهادی اروپایی‌ها مورد رضایت ایران باشد تا ایران از برجام خارج نشود.

انتهای پیام/