آتش سوزی ضایعات محوطه کارخانه‌ای در شهرک صنعتی رجائی
آتش سوزی ضایعات محوطه کارخانه‌ای در شهرک صنعتی رجائی

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز از آتش سوزی ضایعات محوطه کارخانه‌ای در شهرک صنعتی رجائی، خبر داد.

به گزارش عصرتبریز، آتش پاد داوود طالب نژاد در تشریح این خبر اظهار کرد: بعد از ظهر امروز (سیزدهم شهریور)، با اعلام وقوع آتش سوزی نسبتا گسترده ضایعات محوطه کارخانه‌ای در شهرک صنعتی رجایی که احتمال سرایت به خود کارخانه را نیز داشت، گروهی از آتش نشانان به محل حادثه شتافته و شاهد آتش سوزی و خروج دود غلیظ و گسترده‌ای از محوطه کارخانه شدند.

وی ادامه داد: آتش نشانان به سرعت و با هماهنگی‌های تیم عملیاتی، این آتش سوزی را مهار و از گسترش و سرایت حریق به کارخانه ممانعت کردند.

وی در ادامه متذکر شد: آتش سوزی کارخانه‌ها جزء سخت‌ترین عملیات‌های اطفاء حریق بوده که مسئولان باید توجه بیشتری به مسایل ایمنی کارخانجات و محیط‌های کارگاهی و رعایت اصول ایمنی از جمله انباشت هر گونه ضایعات آغشته به مواد نفتی و سریع الاشتعال داشته باشند و از روشن کردن آتش در چنین محیط‌هایی خودداری کنند.

طالب‌نژاد افزود: روشن کردن آتش به ویژه در شرایط وزش باد، احتمال پخش زغال و گدازه‌های آتش را به همراه داشته و ممکن است منجر به آتش سوزی گسترده‌ای در کارخانه شده و فجایع بزرگی را به بار آورد.

وی بر ضرورت نصب تجهیزات اطفائی مانند سیستم‌های خودکار اطفاء حریق، فایر باکس‌ها و خاموش کننده‌های دستی تاکید کرد و متذکر شد: مسئولان کارخانجات باید محیط کارخانه را مورد بررسی کارشناسی قرار داده و با بهره‌مندی از کارشناسان ایمنی، محیط کارخانه را با نصب و راه اندازی تجهیزات اطفایی، ایمنی سازی کنند.

وی در پایان، نقش آموزش ایمنی به کارکنان و کارگران کارخانه را از دیگر راهکارهای پیشگیری از حریق و حوادث عنوان کرد و گفت: با آموزش صحیح ایمنی و بازآموزی موارد ایمنی و رعایت آن به افراد کارخانه‌ها، می‌توان از میزان بروز حوادث و خسارات جانی و مالی در هر محیطی کاست.

انتهای پیام/