تهران، میزبان نشست سه جانبه
تهران، میزبان نشست سه جانبه

جمهوری اسلامی ایران امروز میزبان نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه است.

به گزارش عصرتبریز، نشست سران کشورهای ایران، روسیه و ترکیه درباره تحولات و آینده سوریه در حالی امروز در تهران برگزار می شود که به گفته تحلیلگران، این نشست کانون توجهات جهانی به منظور حل بحران سوریه خواهد بود. روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان پیش از این در آذر ۹۶ در شهر سوچی روسیه با محوریت صلح در سوریه گرد هم آمدند.

نشست دوم به میزبانی آنکارا در ۱۵ فروردین ماه امسال به ارزیابی تازه ترین تحولات میدانی سوریه و رایزنی های سه جانبه درباره مسائل بین المللی و منطقه ای برگزار شد. اکنون گام سوم این مذاکرات به میزبانی ایران رقم می خورد و تهران امروز کانون توجهات جهانی خواهد بود.

کارشناسان و تحلیلگران مسائل سیاسی این نشست را یکی از راه کارهای حل مشکلات سوریه دانسته و معتقدند؛ این نشست به میزبانی ایران نشان می دهد که سه کشور مهم و مطرح منطقه روی این هدف که باید صلح و امنیت در منطقه و از جمله در سوریه برقرار شود به توافق رسیده اند. اجلاس تهران درباره سوریه نشان دهنده عزم ایران برای رفع مشکلات منطقه است

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، «علی اکبر فرازی» دیپلمات و سفیر پیشین کشورمان در کشورهای اروپایی در این رابطه می گوید: برگزاری این نشست در بالاترین سطح در تهران نشان از آن دارد که حل مسائل منطقه ای به صورت عادلانه و به گونه ای که منافع مشترک همه طرف ها در نظر گرفته شود و در نهایت به نفع ثبات منطقه و کاستن از دردهای مردم این منطقه باشد از اهمیت والایی در میان این سه کشور مهم منطقه و از جمله در دیپلماسی ایران برخوردار است.

این کارشناس روابط بین الملل با بیان اینکه در حالی که برخی کشورها در پی ایجاد ناامنی بیشتر و نابسامانی گسترده تر در منطقه و از جمله در سوریه هستند و برگزاری چنین نشستی به میزبانی ایران نشان می دهد ایران منافع خود را در ایجاد ثبات در منطقه می داند، افزود: ایران همواره نشان داده در بحران سوریه به دنبال ریشه کن کردن ریشه های اصلی تروریسم است و اینکه در حال حاضر روند آستانه یکی از معدود روندهای سیاسی نسبتا موفق در مورد بحران سوریه است این را به خوبی نمایان می کند.

انتهای پیام/