هیچکس به‌اندازه مقام معظم رهبری اهمیت تربیت معلم را درک نکرده است/ کمبود ۸۰هزار معلم در کشور
هیچکس به‌اندازه مقام معظم رهبری اهمیت تربیت معلم را درک نکرده است/ کمبود ۸۰هزار معلم در کشور

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان گفت: در یک دوره‌ای از تربیت معلم غفلت کردیم و الان با کمبود هشتاد هزار معلم مواجهیم و مجبوریم به سمت راهکارهای وصله پینه‌ای رجوع کنیم.

به گزارش خبرنگار عصر، طاهر روشندل پیش از ظهر امروز در آئین معارفه رئیس جدید دانشگاه فرهنگیان استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه «برترینِ هنرها، هنر تعلیم و معلمی است»، اظهارکرد: معلمی صفت باری تعالی و شغل انبیا است و به تبع آن باید توجه داشت که جایگاه افرادی که معلم تربیت می‌کنند تا چه اندازه گران‌سنگ و واجد اهمیت و ارزش است.

وی افزود: بنده هم‌اکنون عضو هیات علمی دانشگاه تهران هستم اما توفیق خدمت در دانشگاه فرهنگیان را بزرگترین افتخار خود می‌دانم و همه جا گفته‌ام که این دانشگاه مهمتر از هر دانشگاه دیگری در کشور است چنانکه رهبر معظم انقلاب نیز در بیانات‌شان بارها به این نکته تاکید کرده‌اند.

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان با تاکید به اینکه هیچکس به‌اندازه مقام معظم رهبری اهمیت تربیت معلم را درک نکرده، اذعان کرد: آموزش و تربیت معلمان در جامعه بسیار مهم بوده و بها ندادن به آن، نتیجه یک غفلت است و هیچ بعید نیست که شاید در آینده اسنادی در این خصوص منتشر شود.

روشندل با بیان اینکه منشا همه تحولات جامعه ما به آموزش و پرورش وابسته است، تصریح کرد: تمام مشکلات ما ریشه فرهنگی دارد.

وی گفت: در یک دوره‌ای از تربیت معلم غفلت کردیم و الان با کمبود هشتاد هزار معلم مواجهیم و مجبوریم به سمت راهکارهای وصله پینه‌ای رجوع کنیم اما با صرف داشتن تخصص در یک موضوع نمی‌توان معلم بود.

روشندل حواشی تعرض به چند دانش‌آموز در تهران را مورد اشاره قرار داد و یادآور شد: همین اتفاقاتی که در منطقه ۲ تهران رخ داد نشانه‌ی این کمبود است چراکه امروز نمی‌توان معلم آموزش دیده‌ و متعهدی به راحتی پیدا کرد و با طرح‌های خرید خدمت و سرباز معلم نمی‌توان معلم دلسوز داشت.

وی ادامه داد: سنگاپور فقط با آموزش و پرورش تبدیل به سنگاپور امروزی شد بطوریکه فساد در آن کشور بیداد می‌کرد اما با راهکار آموزش و پرورش بر شرایط بحرانی غلبه کردند؛ کشورهای ژاپن و نیوزلند نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان ضمن تاکید به اینکه به‌جای پرداختن به شاخ و برگ باید به ریشه پرداخت، تصریح کرد: یک معلم عادل از یک قاضی دانا بهتر است اما امروز معلم‌هایی که نقش تربیتی خوبی دارند بسیار انگشت‌شمارند.

وی با طرح این سوال که مگر اهمیت این دانشگاه کمتر از دانشگاه‌های پزشکی است؟ افزود: دست‌هایی در کار است که رشته‌های پزشکی مورد توجه بچه‌های مردم قرار گرفته اما یک جامعه مریض است که به این تعداد پزشک نیاز دارد!

روشندل اضافه کرد: پایه و اساس، دانشگاه فرهنگیان است نه سیستم آموزش و پرورش و مدارس؛ بلکه باید به اینجا و دانشگاه فرهنگیان که محل تعلیم معلمان است توجه کرد چراکه راه آینده کشور از مدارس و همین تربیت معلم می‌گذرد.

وی با بیان اینکه ما به استقلال دانشگاه قائلیم، خاطرنشان کرد: دانشگاه محل آزاد اندیشی و محل تولید ایده است که لازمه تفکر آزاد و لازمه رشد دانشگاه داشتن استقلال است.

روشندل تصریح کرد: اولین اولویت در انتخاب رییس جدید دانشگاه فرهنگیان استان، نظر هیات علمی و مدرسان استان بوده که بیشترین وزن را در انتخاب اخیر، همین افراد داشتند و داشتن روحیه و تواضع علمی و اهل کار بودن دیگر ویژگی مورد توجه بود.

وی اذعان کرد: شرایط کنونی جامعه حساس است و یکپارچگی، انسجام و اتحاد از هرچیزی بیشتر ضرورت دارد.

روشندل در پایان با بیان اینکه نباید نگاه سیاسی به دانشگاه‌ها داشت، گفت: همسویی با دولت و استاندار محترم که نماینده دولت در استان است، باید در سرلوحه کار ریاست جدید دانشگاه فرهنگیان باشد.

گفتنی است؛ در این مراسم از زحمات رحیم بدری رئیس پیشین دانشگاه فرهنگیان تجلیل و اسداله خدیوی بعنوان رئیس جدید دانشگاه فرهنگیان استان آذربایجان‌شرقی معرفی شد.

انتهای پیام/م