۵۰ متهم در آذربایجان‎شرقی به خدمات عمومی رایگان محکوم شدند
۵۰ متهم در آذربایجان‎شرقی به خدمات عمومی رایگان محکوم شدند

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان شرقی گفت: مجازات جایگزین حبس از نوع الزام به خدمات عمومی رایگان از ۱۲ فقره در۶ ماهه اول سال ۱۳۹۶ به ۵۰ فقره در مدت مشابه سال ۹۷ رسیده است.

به گزارش عصرتبریز، بابک محبوب علیلو در جلسه کمیته «اجرای تکالیف مقرر در آیین نامه موضوع ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲» که به منظور بهره مندی از ظرفیت های قانونی برای تعیین مجازات های جایگزین حبس از سوی قضات محاکم و نحوه استفاده از ظرفیت های قانونی ایجاد شده تشکیل شد، اظهار داشت: اجرای مجازات های جایگزین حبس کاهش هزینه های مادی و معنوی دولت، جامعه و خانواده های زندانی را موجب می شود؛ بر این اساس تعیین این نوع مجازات در اولویت برنامه کاری تشکیلات قضایی است.

وی با قدردانی از دستگاه های اجرایی استان در اجرای تکالیف مقرر در آیین نامه موضوع ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲، گسترش فرهنگ پذیرش محکومین موضوع مجازات های جایگزین حبس در دستگاه پذیرنده و در جامعه را با تغییر نگرش متولیان دستگاه های دولتی و اطلاع رسانی و آگاه سازی مدیران نهادهای پذیرنده محکومین و عموم جامعه با مشارکت و همکاری صدا و سیمای مرکز استان از طریق مستند سازی نسبت به روشن شدن اذهان عمومی به فواید و ثمرات مجازات های جایگزین حبس به ویژه خدمات عمومی رایگان و فرهنگ سازی آن در راستای استقبال عمومی مردم از این نوع مجازات میسر دانست.

علیلو با تأکید بر تسریع در اجرای سامانه الکترونیکی مجازات های جایگزین حبس بویژه خدمات عمومی رایگان افزود: در شش ماهه اول سال ۱۳۹۷ در دادگستری استان تعداد ۱۴۱۶ فقره حکم به مجازات جایگزین حبس از نوع جزای نقدی صادر شده که نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۶ که تعداد ۶۴۶ فقره بود ۱۲۰ درصد افزایش را نشان می دهد؛ مجازات جایگزین حبس از نوع الزام به خدمات عمومی رایگان از ۱۲ فقره در شش ماهه اول سال ۱۳۹۶ به ۵۰ فقره در مدت مشابه سال ۹۷ رسیده است. نسبت مجازاتهای جایگزین حبس به محکومیت ها بیش از ۱۲۰ درصد افزایش داشته است.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همچنین بر ضرورت استمرار همکاری دستگاه های اجرایی استان، استانداری و فرمانداری­های استان با دادگستری کل استان و اعلام ظرفیت انجام خدمات عمومی رایگان هر شش ماه یکبار تأکید کرد.

انتهای پیام/