حوزه کتاب نخستین عرصه‌ای است که از التهاب کشور ضربه می‎خورد
حوزه کتاب نخستین عرصه‌ای است که از التهاب کشور ضربه می‎خورد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه مشکلات ارز و گرانی کاغذ به غایت ناشران را فرسوده کرده لذا دیگر روا نیست با بی‌برنامگی آن‍‌ها را بیشتر از این به مخاطره انداخت، گفت: غفلت‌ها سبب اشغال عرصه‌های فرهنگی کشورهای همسایه توسط دست‌هایی از خارج شده است.

به گزارش عصرتبریز، محمداسماعیل سعیدی با اشاره به مشکل ایجاد شده برای خروج کتاب‌های ایرانی از کشور به‌ویژه ارسال آن‌ها به کشور افغانستان، گفت: ایران فرهنگ مشترکی با اکثر همسایه‌های خود دارد ضمن آنکه از توانایی بالایی علمی بیشتری نسبت به آن‌ها برخوردار هستیم که این موضوع می‌تواند منجر به حضور فعال ایران در عرصه‌های تجاری، اقتصادی و فرهنگی آن‌ها شود و در توسعه فرهنگی و اقتصادی کشور موثر باشد.

وی با ابراز تاسف از بی‌توجهی مسئولان نسبت به این مهم در ادوار مختلف، ادامه داد: متاسفانه تا کشور دچار التهاب یا مشکلی همچون مشکل اقتصادی کنونی می‌شود نخستین عرصه‌ای که زخمی و مورد آسیب‌های جدی قرار می‌گیرد حوزه کتاب و فرهنگ است.

غفلت‌ها سبب اشغال عرصه‌های فرهنگی کشورهای همسایه توسط دست‌هایی از خارج شده

وی با بیان اینکه غفلت‌ها سبب اشغال عرصه‌های فرهنگی کشورهای همسایه توسط دست‌هایی از خارج شده، همان‌طور که بر کشورهایی همچون آذربایجان، ارمنستان، تاجیکستان و…تاثیر عمیق گذاشته‌اند، افزود: وزارتخانه‌های مختلف همچون علوم، امور خارجه و فرهنگ و ارشاد، همچنین رایزن‌های فرهنگی و دیگر دستگاه‌ها در عدم حضور فعال فرهنگی و علمی ایران در کشورهای همسایه مسئول هستند.

این نماینده مجلس همچنین کمیسیون فرهنگی مجلس و دیگر کمیسیون‌های مرتبط را موظف به ورود به این مسئله دانست و گفت: کمیسیون‌ها نیز باید به روز بوده و حوادث و اتفاقات را به نسبت اهمیت آن‌ها پیگیری کنند.

سعیدی از مسئولان خواست دلیل طولانی شدن ماندن ۶۰۰ کارتن کتاب دانشگاهی ایرانی در گمرگ ایران و افغانستان را پیگیری کنند، گفت: طبق شنیده‌ها ظاهرا دولت گفته است که کتاب‌ها باید بازرسی و بازبینی شود؛ این در صورتی است که کتاب‌هایی که از ایران خریداری می‌شوند، علاوه بر اینکه مجوز انتشار و مجوز خروج از صحافی را دارند، برای‌ آن‌ها مجوز خروج از کشور نیز گرفته می‌شود لذا باید دلیل این معطلی مشخص شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اعتقاد به اینکه مشکلات ارز و گرانی کاغذ به قدری ناشران را فرسوده کرده که دیگر روا نیست با بی‌برنامگی و نبود مدیریت اجرایی صحیح آن‍‌ها را بیشتر از آن در مخاطره انداخت، اظهارکرد: متأسفانه بازار کتاب، بازار آشفته و سخت شده است و معلوم نیست با این گرفتاری و مشکلات ناشران تا کی می‌توانند این شغل را ادامه دهند.

انتهای پیام/