دانشجویان باید با تاریخ کشورشان آشنا باشند/ دانشگاه تبریز مشهدالشهدای دانشگاه‎های کشور است
دانشجویان باید با تاریخ کشورشان آشنا باشند/ دانشگاه تبریز مشهدالشهدای دانشگاه‎های کشور است

رئیس دانشگاه تبریز گفت: اولین برنامه برای دانشجویان مبارزه با نفس است و دانشجو باید جریانات مختلف را بشناسند و با خودسازی در راه تزکیه نفس و دشمن شناسی قدم بردارد.

به گزارش عصرتبریز، رضا مجیدی در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در تالار وحدت دانشگاه تبریز اظهار کرد: اولین حرکت دانشجویی به نام «سه قطره خون» و با شهادت سه شهید دانشگاه تهران، مطرح شد، ۶۵ سال قبل، اولین دولتی که نتیجه مشروطیت بود، تشکیل شد و رژیم‌های استعمارگر نتوانستند تحمل کنند و با براندازی دولت دکتر مصدق در ۲۸ مرداد ۳۲، سفارتخانه‌های دولت‎های استعماری در کشور ما باز شد و سفارت انگلستان در ۱۴ آذر ۳۲، شروع به کار کرد.

وی افزود: با توجه به این که قرار بود نیکسون، معاون رئیس جمهور آمریکا وارد ایران شود تا ببیند کشوری که به دست مردم اداره می‌شد، به چه وضعیتی افتاده است، اولین حرکت دانشجویی با حرکت منسجم دانشکده فنی دانشگاه تهران که محل اصلی مبارزه بود، شروع شد و سربازان برای وارد آوردن فشار به دانشجویان، وارد کلاس شده و سه تن از دانشجویان را شهید کردند.

رئیس دانشگاه تبریز ادامه داد: با ادامه راه سه شهید، شهدای زیادی دادیم و حکومتی با شعار استقلال، آزادی و مردم سالاری دینی تشکیل شد و برای نگهداری آن و پرچم انقلاب در طول چهل سال، شهدای زیادی همچون شهیدان، شفایی، باکری سلمانی و سلیمی تقدیم انقلاب شد، دانشگاه تبریز مشهدالشهدای دانشگاه‎های کشور است و دانشجویانش برای سربلندی ما، شبانه بمباران شدند، ۱۶ آذر سیل خروشانی بود که تا ۲۲ بهمن ۵۷ ادامه یافت و منجر به پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد.

مجیدی عنوان کرد: طبق فرمایشات امام (ره)، اولین برنامه برای دانشجویان مبارزه با نفس است و دانشجو باید جریانات مختلف را بشناسند و با خودسازی در راه تزکیه نفس و دشمن شناسی قدم بردارد.

وی در پایان تاکید کرد: با تمام توان برای فراهم کردن بستری مناسب برای موفقیت دانشجویان در عرصه‌های مختلف، تلاش می‌کنیم.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : ایسنا