افراط و تفریط در گزینش خوب نیست/ سوالاتی مانند «کفن چند متر است» یا نظایر آن در گزینش‌ها چه معنی دارد؟
افراط و تفریط در گزینش خوب نیست/ سوالاتی مانند «کفن چند متر است» یا نظایر آن در گزینش‌ها چه معنی دارد؟

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در هر کاری افراط و تفریط مذموم است، گفت: سوالاتی مانند کفن چند متر است یا نظایر آن در گزینش‌ها چه معنی دارد؟

به گزارش عصرتبریز، حجت‎الاسلام سیدمحمدعلی آل هاشم در دیدار با اعضای هیات هسته گزینش استان با بیان این مطلب اظهار کرد: مسئولان تلاش کنند تا اگر اختلافی هم در مجموعه باشد، در داخل خود آن مجموعه حل شود، مردم ما که همواره از نظام حمایت کرده‌اند، نمی‎پذیرند که مسئولان با یکدیگر دعوا کرده و علیه هم صحبت و این موضوعات را رسانه‎ای کنند.

وی با اشاره به برخی نکاتی که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد، افزود: کسی که به عنوان مسئول انتخاب می‎شود، باید فساد را ناکارآمد بداند؛ چرا که فساد در یک مجموعه‎ای، مردم را نسبت به نظام بدبین می‎کند، صداقت نسبت به مردم و صداقت در وعده به مردم نیز باید مورد توجه یک مسئول قرار بگیرد.

وی با بیان این که باید مسئولیت‌ها را به کسانی واگذار کنیم که خودشان دنبال آن نیستند، تاکید کرد: باید مواظب بود مدیری که انتخاب می‎شود، مبلغ مدیریت غربی نباشد، کسی که مسئول است، باید از روحیه خدمت به مردم برخوردار بوده و انگیزه کافی برای رفع مشکلات را داشته باشد.

سوالاتی مانند کفن چند متر است یا نظایر آن در گزینش‌ها چه معنی دارد؟

آل هاشم با اشاره به این که نباید دچار افراط و تفریط شویم و خطاب به اعضای هیات هسته گزینش استان، گفت: سخت‌گیری یا ساده گرفتن بیش از حد در گزینش‎ها پسندیده نیست، به عنوان مثال، سوالاتی مانند پرسیدن نام مادر ائمه (ع) ارتباطی با گزینش ندارد.

وی با تاکید بر اینکه در هر کاری افراط و تفریط مذموم است، گفت: اوایل انقلاب افراط زیادی داشتیم و الان هم گاهاً تفریط‌هایی مشاهده می‌شود به طوریکه گزینش در فیلم اخراجی‌ها را یادمان است که گزینش‌گر متراژ کفن را می‌پرسید و واقعا این چه سوالی است که از متقاضی می‌پرسند؟

آل هاشم افزود: حتی در برخی موارد اسم مادر امامی را پرسیده بودند و اصلا با خود فکر نکرده‌اند که این جوان جویای کار از کجا باید نام مادر امامان را بداند و این در حقیقت موضوعاتی افراطی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان با بیان اینکه آنچه در گزینش انجام می‌گیرد برای صلاحیت افراد و اثبات این صلاحیت است، تصریح کرد: البته در صورت عدم تائید به معنی عدم صلاحیت نیست بلکه باید فردی که در مجموعه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شود که صلاحیت او جهت خدمت در ادارات و سازمان‌ها تائید شود.

امام جمعه تبریز به اهمیت نحوه ابلاغ و جواب گزینش به افراد متقاضی اشاره کرد و گفت: نباید به صورت مستقیم به فرد متقاضی بگوییم که شما رد شدید بلکه می‌توان از کلمات مانند دفعه بعد و یا کلمات مشابه دل فرد را به دست آورد.

وی با تاکید بر اینکه گزینش در مرحله ورودی فرد به یک مجموعه نقش دارد، تصریح کرد: گاها در برخی ادارات و سازمان‌ها استخدام را در چند مرحله انجام می‌دهند به طوریکه مدتی استخدام آزمایشی می‌کنند، سپس بعد از اتمام مدت معین شده در صورت رضایت ادامه کار می‌شود و یا خود فرد رضایت به کار نمی‌دهد و یا کارفرما در صورت عدم تائید اتمام قرارداد می‌کند و این یک موضوع قانونی است.

به گزینش‌گر چه ربطی دارد که از گناهان انجام داده متقاضی سوال می‌کند

آل‌هاشم با ابراز تاسف از اینکه قبلا حتی گزینش‌گر سوالاتی مبنی بر اینکه هر گناهی که تا الان انجام داده‌ای را باید بگویید از متقاضیان کار می‌پرسیدند، افزود: کسی نبود به آن فرد بگوید که به شما چه که چه گناه‌هایی انجام داده است و این به کسی ربطی ندارد.

وی یادآور شد: همین کارها، سخت‌گیری و گاهاً باعث شد تا مشکلاتی را در برخی اداره‌ها ببینیم در حالیکه باید قانون و مقررات بر گزینش حاکم باشد و نباید به این قانون و مقررات‌ها بی‌تفاوت بود.

وی تصریح کرد: قطعاً اگر مقررات حاکم باشد هیچ‌کسی تخلف نمی‌کند و با اجرای قوانین جلوی افراد و نفوذی‌ها گرفته می‌شود و افراد صالح بر سر کار می‌آیند.

نماینده ولی‌فقیه در استان خطاب به اعضای هسته گزینش در ارتباط با گزینش، گفت: باید دقت و توجه ویژه در کار خود داشته باشید، چراکه تفاوت کار گزینش با حراست در اداره‌ها این است که گزینش برای ورود به تشکیلات تلاش می‌کند، از این‌رو باید افراد صالح، درست، پرتلاش، مقرراتی و متعهد وارد کار شوند.

وی افزود: نباید نسبت به قانون بی‎اعتنا باشیم، اگر قانون حاکم بود، جلوی نفوذی‎ها گرفته شده و افراد صالح انتخاب می‎شوند.

امام جمعه تبریز با تأکید بر اینکه مسئولان در مبازره با فساد، یک صدا باشند، گفت: اگر نظارت در تشکیلات مختلف ضعیف باشد، مشکلاتی همچون فساد هم خواهد بود.

انتهای پیام/