سال ۹۸ مشکلی در بیمه قالیبافان نداریم/فرش شناسنامه‌دار می‌شود
سال ۹۸ مشکلی در بیمه قالیبافان نداریم/فرش شناسنامه‌دار می‌شود

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: با هماهنگی‌هایی که با دستگاه‌های مختلف به ویژه مجلس شورای اسلامی انجام داده‌ایم در سال ۹۸ هیچ‌ مشکلی در بیمه تامین اجتماعی قالیبافان نخواهیم داشت.

به گزارش عصرتبریز، فرشته دستپاک شامگاه چهارشنبه در جمع اهالی رسانه آذربایجان شرقی درباره جزئیات برگزاری سیزدهمین المپیاد فرش ایران در تبریز اظهار کرد: تبریز که پایتخت جهانی فرش دنیاست از مردادماه سال جاری آمادگی خود را برای میزبانی این رویداد مهم اعلام کرده بود.

وی با بیان اینکه این المپیاد سالانه بین دو قشر دانش‌آموزان و دانشجویان برگزار می‌شود، تصریح کرد: حدود ۱۶۰ نفر از ۱۸ استان در سیزدهمین المپیاد فرش کشور شرکت داشتند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران برگزاری چنین المپیادهایی را برای توسعه و معرفی این هنر به قشر جوان جامعه ضروری دانست و گفت: فرش جزو ۳ کالای اول استراتژیک کشور ماست و می‌توان از آن به عنوان پرچم دوم‌مان در جهان یاد کرد.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره بیمه قالیبافان اعلام کرد: با هماهنگی‌هایی که با دستگاه‌های مختلف به ویژه مجلس شورای اسلامی انجام داده‌ایم در سال ۹۸ هیچ مشکلی در بیمه تأمین اجتماعی قالیبافان نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه آمار قالیبافان بیمه‌شده ۱میلیون نفر است، افزود: ۱۹ هزار میلیارد تومان برای بیمه قالیبافان به صورت صددرصدی تأمین شده و به زودی ۴ هزار میلیارد تومان دیگر نیز تأمین می‌شود.

دستپاک در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد کپی‌کاری طرح فرش ایران تشریح کرد: واقعیت این است که نمی‌توانیم جلوی رشد تکنولوژی کشورهای دیگر را بگیریم و از طرفی دیگر به لحاظ کمیت توان رقابت با کشورهایی همچون هند را در تولید فرش نداریم تنها کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم، صیانت از کیفیت فرش دستبافت ایران است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران همچنین خبر داد: طی تفاهم‌نامه‌ای که با شرکت بین‌المللی سی‌تی‌وان انجام داده‌ایم فرش ایران دارای شناسنامه می‌شود.

وی توضیح داد: ۹اردیبهشت‌ماه برای اولین‌بار فرش‌های موزه ملی فرش ایران شناسنامه‌دار می‌شوند و افراد در هرکجای جهان می‌توانند به وسیله تلفن همراه خود از جزئیات یک فرش اعم از نام تولید کننده، محل تولید، نوع بافت و… باخبر شوند.

فرشته دستپاک با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، گفت: در سال ۹۷، ۴۲۸ میلیون دلار صادرات فرش داشتیم اما با توجه خروج آمریکا از برجام در ۶ ماه دوم سال، میزان صادرات به شدت کاهش یافت.

وی اضافه کرد: با اعمال تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان، ۳۰ درصد از صادرات خود را که به آمریکا بود از دست دادیم و در سال آینده تلاش می‌کنیم با جایگزین کردن کشورهای دیگر، این موضوع را جبران کنیم.