آذربایجان‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎شرقی رتبه نخست صدور احکام جایگزین حبس را کسب کرد
آذربایجان‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎شرقی رتبه نخست صدور احکام جایگزین حبس را کسب کرد

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی مجازات جایگزین حبس را روش مناسبی برای کاهش جمعیت زندانیان به ویژه زندانیان جرایم غیر عمد دانست و گفت: آذربایجان شرقی رتبه نخست صدور احکام «مجازات جایگزین حبس» را کسب کرد.

به گزارش عصرتبریز، حجت الاسلام حکمتعلی مظفری ‌در جلسه هم اندیشی هیئت امنای ستاد دیه استان با روسای اتحادیه‌های صنفی بازار تبریز در آستانه جشن گلریزان که در دادگستری آذربایجان شرقی برگزار شد، با اشاره به اینکه ستاد دیه را زمینه ساز جذب کمک‌های خیرین عنوان کرد و اظهار داشت: باید کمک کنیم افراد بی بضاعتی که به صورت ناخواسته و خارج از اراده زندانی شده‌اند دوباره به آغوش خانواده بازگردند و این نعمت خداوند است که هر کسی در توان خود برای کمک به همنوع خود کمک کند.

وی مجازات جایگزین حبس را روش مناسبی برای کاهش جمعیت زندانیان به ویژه زندانیان جرایم غیر عمد دانست و گفت: معتقدیم بیش از اینکه صدمات مادی متوجه زندانیان و خانواده‌ها باشد، ده‌ها برابر آن هزینه‌های معنوی متوجه خانواده‌هاست، لذا با توجه به توسعه این رویکرد در دادگستری‌، آذربایجان شرقی در دو سال پیاپی رتبه اول کشوری مجازات جایگزین حبس را کسب کرده است.

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی تنها جرایم غیر امنیتی را مشمول این طرح جایگزینی حبس عنوان کرد و ابراز داشت: مجرمان مخل امنیت مردم را به خاطر امنیت مالی و جانی مردم سخت گیرانه برخورد می‌کنیم.

وی وجود بیش از ۱۰۰۰ عنوان مجرمانه در قوانین را نیازمند اصلاح دانست و گفت: باید مجلس با اصلاح این قوانین زمینه کاهش زندانیان و محکومین را فراهم کرده و عناوین مجرمانه اصلاح و کاهش یابد.

مظفری از آغاز بهره گیری از پابندهای الکترونیکی برای زندانیانی که امکان استفاده از قانون «مجازات جایگزین حبس» ندارند، خبر داد و ابراز داشت: از هفته گذشته زندانیانی که بر اساس قانون امکان استفاده از مجازات جایگزین زندان نداشتند، پابندهای الکترونیکی راه اندازی شد که به صورت انبوه در مورد زندانیان واجد شرایط استفاده می‌شود.

این مقام ارشد قضایی آذربایجان شرقی ادامه داد: قوه قضائیه از تجربه جهانی پابند الکترونیک استفاده کرده است و تلاش می‌کنیم تا جایی که قانون اجازه می‌دهد، ضمن اینکه جمعیت زندانیان کاهش می‌یابد، زندانیان بالای سر خانواده خود باشند تا آسیب‌های اجتماعی به حداقل برسد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۴۴۰ نفر از زندانیان جرائم غیر عمد در آذربایجان شرقی آزاد شدند که امسال هم امیدوارم تعداد قابل توجهی آزاد شوند، گفت: هر قدمی در این راه برداشته شود، بر اساس آیات قرآنی بازای هر ریال، ده‌ها برابر خداوند بدون منت بازخواهد گرداند. امام حسن مجتبی هم سه نوبت کل اموالش را در راه خدا اعطا کرد و باید این راه را ادامه دهیم.

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه زندانی اسیر ما نیست، بلکه انسانی است که دچار اشتباه شده است و باید از اینها مراقبت کنیم خاطر نشان کرد: بیش از ۲۰۰۰ زندانی و خانواده‌های آنها در آذربایجان شرقی از یک جز تا کل قرآن را حفظ کرده‌اند که این امر یکی از موفقیت‌های فرهنگی است که توانسته زندانیان را با رویکرد جدید به آغوش جامعه بازگرداند.

در پایان این جلسه، اصناف، بازاریان و اتحادیه‌ها برای کمک ۵ میلیارد ریالی به جشن گلریزان آزادی زندانیان جرائم غیر عمد متعهد شدند.

  • منبع خبر : تسنیم