عصر تبریز: رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کلانشهر تبریز از موافقت این کمیسیون با احداث دو باب کتابخانه با مشارکت خیران خبر داد. به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر تبریز، سعید حاجی‌زاده به تشکیل نخستین جلسه کمیسیون فرهنگی و امور اجتماعی شورای اسلامی کلانشهر تبریز در سال سوم فعالیت شورا اشاره کرد و اظهار […]

عصر تبریز: رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کلانشهر تبریز از موافقت این کمیسیون با احداث دو باب کتابخانه با مشارکت خیران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر تبریز، سعید حاجی‌زاده به تشکیل نخستین جلسه کمیسیون فرهنگی و امور اجتماعی شورای اسلامی کلانشهر تبریز در سال سوم فعالیت شورا اشاره کرد و اظهار داشت: در این جلسه انجمن خیران کتابخانه ساز طی درخواستی علاقه‌مندی مشروط خود را به ایجاد دو باب کتابخانه جامع در تبریز اعلام کرد که این درخواست مورد بررسی قرار گرفت و کلیات آن تصویب شد.

وی گفت: شرط مشارکت انجمن خیران کتابخانه‌ساز برای ایجاد کتابخانه جامع در تبریز در اختیار گذاشتن زمینی با متراژ مورد نیاز بود که با بحث اعضای کمیسیون و دفاع نمایندگان انجمن مزبور، این درخواست مورد موافقت کمیسیون قرار گرفت و پس از طی مراحل قانونی اداری و تصویب نهایی آن در صحن شورا، شهرداری تبریز مکلف خواهد بود پس از نیازسنجی و مکان یابی، زمین مورد نیاز را در اختیار این خیران قرار دهد.

وی توضیح داد: مطابق مطالعه و درخواست خود انجمن، مناطق ۲، ۳ و ۹ شهرداری برای ایجاد این کتابخانه جامع با زیربنای حدود ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع پیشنهاد شده است و در صورت تخصیص زمین با وسعت موردنیاز، می‌توان در آینده نزدیک شاهد ایجاد دو مجموعه فرهنگی مفید در شهر بود.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی تبریز با بیان اینکه این شورا از مشارکت خیران در امور فرهنگی شهر استقبال می‌کند، تاکید کرد: مصوبه کمک به انجمن خیران کتابخانه ساز، نخستین گام کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی کلانشهر تبریز در جلب خیران برای مشارکت در امر فرهنگی و اجتماعی شهر است و در تلاشیم با بسترسازی مناسب، حرکت های به مراتب ارزشمندتری را در حوزه مشارکت خیران شاهد باشیم.

حاجی‌زاده افزود: با توجه به شرایط غیرقابل قبول سرانه کتابخوانی در این کلانشهر که پیامدهای آن را می‌شد در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز دید، ایجاد کتابخانه یادشده و کتابخانه‌هایی از این دست می‌‌تواند به بهبود فرهنگ کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه کمک کند.

وی ادامه داد: بر اساس اعلام انجمن خیران کتابخانه‌ساز آذربایجان‌شرقی از نظر میزان امانت‌دهی کتاب مقام اول را در کشور داراست اما متاسفانه از نظر فضای کتابخانه‌ای ششمین استان به شمار می‌رود از این‌رو افزایش اعتبارات عمرانی در این بخش در کنار جلب مشارکت خیران ضروری است.

حاجی‌زاده با یادآوری مجدد آمادگی شورای اسلامی کلانشهر تبریز در اخذ مشارکت خیران برای انجام اقدامات فرهنگی و فعالیت‌های اجتماعی در شهر، افزود: برای ارتقای سرانه مطالعه و افزایش فضاهای فرهنگی، برنامه‌ریزی می‌شود ایجاد ۱۰ کتابخانه در ۱۰ منطقه شهرداری در روند بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ شهرداری لحاظ و تصویب شود.