مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار می‌رسد
مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار می‌رسد
رئیس‌جمهور در نشست خبری مشترک با مصطفی الکاظمی گفت: ایران و عراق مصمم هستند حجم مبادلات تجاری دو کشور را به ۲۰ میلیارد دلار ارتقاء بخشند.

به گزارش عصرتبریز، حسن روحانی در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر عراق ضمن خیرمقدم‌گویی اظهار داشت: در دوره آقای مصطفی الکاظمی که در شرایط حساسی مسئولیت نخست‌وزیری را بر عهده گرفتند در طول چند ماه ما شاهد یک حرکت خوب در روابط تجاری دو کشور بودیم و امروز هم در این زمینه گفت‌وگو کردیم.

وی افزود: ما امروز راجع به شرایط بهداشتی منطقه و مسئله ویروس کرونا گفت‌وگو کردیم و جمهوری اسلامی ایران این وعده را به دولت و ملت عراق می‌دهد که با همه توان خود از لحاظ اقلام بهداشتی و دارویی در کنار این کشور باشد.

وی تاکید کرد: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران توان و امکان لازم برای تأمین نیازمندی‌های ملت عراق در زمینه اقلام بهداشتی و دارویی و آمادگی برای تبادل نظر بین مسئولین بهداشتی دو کشور را دارد.

روحانی در ادامه گفت: موضوع دوم که مورد بحث ما بود مسئله گسترش روابط تجاری بین دو کشور بود که اراده دو دولت بر این است که روابط تجاری دو کشور را ۲۰ میلیارد دلار ارتقا ببخشند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: دو کشور مصمم هستند برای توافقاتی که در ماه اسفند سال ۹۷ در بغداد به تأیید رسید همه مواد آن توافق را عملیاتی کنند.

روحانی اظهار داشت: در میان آن توافقات مسائل اقتصادی بین دو کشور و همچنین اتصال راه‌آهن شلمچه و بصره و لایروبی اروندرود مورد توافق قرار گرفت.

وی افزود: در ضمن مباحث امروز ایران تاکید کرد که ما مثل سال‌های پیش که در کنار ملت و دولت و ارتش عراق روبه روی داعش ایستادیم همچنان آمادگی داریم که در کنار دولت عراق برای امنیت منطقه تلاش کنیم.

رئیس‌جمهور گفت: لازم می دانم از دو قهرمان مبارزه با تروریسم یعنی سردار شهید قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس به بزرگی یاد کنیم که برای امنیت عراق در طول سالیان گذشته تلاش کردند.

روحانی در ادامه تصریح کرد: در دیدار اخیر درباره ثبات منطقه و نقشی که عراق می‌تواند به عنوان یک کشور قدرتمند عربی ایفا کند گفت‌وگو کردیم.

رئیس‌جمهور در پایان گفت: از حضور نخست‌وزیر محترم و هیئت عالی رتبه در تهران تشکر می‌کنم و به آنها خوش‌آمد می‌گویم و مطمئنم که این سفر نقطه عطفی در روابط دو کشور دوست ایران و عراق خواهد بود.