آب دریاچه ارومیه ۹ سانتیمتر کاهش یافته است
آب دریاچه ارومیه ۹ سانتیمتر کاهش یافته است

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: سطح آب دریاچه ارومیه در دهم خرداد ماه امسال ۱۲۷۰٫۵۵ سانتیمتر از آبهای آزاد گزارش شده که ۹ سانتیمتر در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش یافته است. به گزارش پایگاه خبری عصر تبریز به نقل از ایرنا، پرویز آراسته  افزود: در راستای احیای دریاچه ارومیه […]

photo_1433528416706

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: سطح آب دریاچه ارومیه در دهم خرداد ماه امسال ۱۲۷۰٫۵۵ سانتیمتر از آبهای آزاد گزارش شده که ۹ سانتیمتر در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری عصر تبریز به نقل از ایرنا، پرویز آراسته  افزود: در راستای احیای دریاچه ارومیه طرح های متعددی در حال اجراست که سازمانهای متولی آن از جمله محیط زیست، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، آب منطقه ای با نظارت ستاد استانی و کشوری احیای دریاچه ارومیه در حال اجرای این طرح ها هستند.

وی اظهار کرد: لایروبی رودخانه ها و اتصال زرینه به سیمینه رود، توقف سدسازی ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، حرکت به سوی آبیاری های مدرن، تغییر الگوی کشت و هدایت کشاورزان به سمت کشت گونه های کم مصرف آبی از جمله این طرح هاست.

آراسته ادامه داد: کنترل چاه های فاقد برنامه، تثبیت ریزگردها و جلوگیری از پدیده شنهای روان از سایر طرح هایی است که در راستای احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی به اجرا درمی آید.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اظهار کرد: تثبیت شنهای روان در ۴۰۰ هکتار از اراضی روستای جبل کندی، با ۳۰ میلیارد ریال اعتبار، مانچ پاشی برای تثبیت بیولوژیکی شنهای روان با شش میلیارد ریال اعتبار و پروژه ای در راستای تامین آب حیات وحش از جمله طرح هایی است که در حال اجراست.

وی گفت: طرح تامین آب مورد نیاز حیات وحش دریاچه ارومیه نیز در قالب دو پروژه در جزایر اسپیر و آرزو در حال اجراست که برای اجرای این طرح نیز دو میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

آراسته با اشاره به برنامه های هفته محیط زیست در استان نیز اظهار کرد: برگزاری مسابقات شنای کارکنان، نشست مهارتهای زندگی با محوریت محیط زیست، افتتاح ایستگاه پایش آنلاین کیفی آب رودخانه مهاباد با حضور مسوولان استانی و بازدید از پروژه های تثبیت بیولوژیک شنهای روان منطقه جبل کندی از جمله برنامه هایی است که در هفته محیط زیست در استان به اجرا درمی آید.

وی ادامه داد: نشست مسوولان محیط زیست آذربایجان غربی با تشکلهای زیست محیطی، برنامه پاکسازی جاده امامزاده به طرف کشتیبان و تجدید میثاق با آرمانهای شهدا از سایر برنامه های اداره کل محیط زیست استان در هفته جهانی محیط زیست می باشد.