فوتی‌های کرونا در روستاها از شهرها پیشی گرفت
فوتی‌های کرونا در روستاها از شهرها پیشی گرفت
مدیر شبکه بهداشت و درمان اهر گفت: ۳۰ درصد فوت‌شدگان دی‌ماه این شهرستان، ساکن روستا و ۷۰ درصد ساکن شهر بوده‌اند.

به گزارش عصرتبریز، محمد میرزاپور طی گفت و گویی تعداد کل موارد ابتلا به ویروس کرونا در شهرستان اهر را ۵ هزار و ۱۶۳ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۴ هزار و ۴۵۸  شهری و ۷۰۵ نفر روستایی است.

وی افزود: کل فوتی‌ها متاسفانه به دلیل کاهش استفاده از ماسک در سطح شهرستان بخصوص در اماکن عمومی شدت نشان می‌دهد.

میرزاپور تاکید کرد: شرایط کرونایی اهر به شدت شکننده است و هر تجمعی باعث افزایش مبتلایان خواهد شد.

وی با هشدار به خانواده‌ها به واسطه شرکت در مراسم مختلف افزود: متاسفانه مراسم مختلف مانند عزاداری، عروسی، تشییع جنازه و…بدون در نظر گرفتن شرایط پرخطر در این روزها در شهرستان همچنان برگزار می‌گردد.

دبیر ستاد شهرستانی مقابله با ویروس کرونا به شهروندان توصیه کرد که در صورت وجود هرگونه علائم سرماخوردگی، اختلال بویایی یا چشایی، سردرد و بدن درد و…با نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی محل سکونت خود تماس بگیرند.

وی همچنین از مادران باردار، افراد مبتلا به فشار خون بالا و دیابت، افراد بالای ۶۵ سال و افراد مبتلا به چاقی خواست تا کنترل ویروس کرونا،از تردد غیرضرور و حضور در تجمعات اکیدا خودداری کنند.

میرزاپور یادآور شد: ۴۸ درصد موارد فوتی دی‌ماه، مبتلا به فشار خون، ۲۶ درصد مبتلا به دیابت  و ۱۰ درصد مبتلا به چاقی شدید بوده‌اند.

این مقام ارشد بهداشت و درمان  در شهرستان اهر یادآور شد: ۳۰ درصد فوت‌شدگان دی‌ماه این شهرستان، ساکن روستا و ۷۰ درصد ساکن شهر بوده‌اند که درصد فوت روستائیان در دی‌ماه نسبت به ماه‌های قبل افزایش محسوسی داشته است که برخی از علل آن خود درمانی و استفاده از درمان‌های غیراستاندارد و مراجعه دیرهنگام به پزشک است.