آنالیز ژاپن را ماه‌ها پیش شروع کردیم
آنالیز ژاپن را ماه‌ها پیش شروع کردیم
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به توانایی بازیکنانش گفت: یکدست و متحد، آماده بازی با ژاپن هستیم که از ماه‌ها قبل برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

به گزارش عصرتبریز، امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در نشست خبری قبل از دیدار با ژاپن در یک جهارم نهایی جام ملت‌های ۲۰۲۳ آسیا گفت: ایران و ژاپن می‌توانستند در فینال جام ملت‌های آسیا با هم بازی کنند. ژاپن تیم بسیار بابرنامه‌ای است. بازی‌های قبل از شروع جام ملت‌های آسیا نشان می‌داد که ژاپن بابرنامه وارد مسابقات شده است. دیدارهای ژاپن در مرحله گروهی با حذفی‌شان فرق کرده است و در دیدار حذفی‌شان با مدل کامل‌تر بازی کردند. شاید انرژی‌شان را برای مراحل حذفی گذاشته بودند.

وی در ادامه افزود: ما ژاپن را آنالیز کرده‌ایم البته نه فقط الان، بلکه از قبل تیم‌هایی را که می‌دانستیم با آنها بازی خواهیم داشت، آنالیز کرده بودیم. جا دارد از بازیکنان‌مان به خاطر دیدار با سوریه تشکر کنیم، یکی از بهترین بازی‌هایی که در ۱۰ ماه گذشته انجام دادیم مقابل سوریه بود. سوریه در مرحله گروهی یک گل خورده بود و در سه بازی چهار توپ به سمت دروازه‌اش آمده بود، ولی ما در بازی قبلی ۱۱ شوت به سمت آنها زدیم و امید گل‌ و مالکیت‌مان بالا بود. بنابراین، ایران فوتبال بسیار خوبی انجام داد و امیدواریم با بازی خوب و منطقی نتیجه خوبی برابر ژاپن بگیریم، هر چند که واقعیت فوتبال زمانی خواهد بود که داور سوت بازی را به صدا در بیاورد. این تجزیه و تحلیل‌ها برای بیرون زمین است.

او در خصوص استراتژی فنی تیم ملی ایران برای این بازی گفت: بازیکنان را توجیه کرده ایم چطور بازی کند. البته باید درباره زمان بازی بگویم که از بابت ساعت بازی ضرر کرده‌ایم و استراحت‌مان کمتر بود و بدشانسی آوردیم بازی قبلی در ۱۲۰ دقیقه برگزار شد. به بازیکنان تیم ملی گفتم بازی با سوریه می‌توانست دقیقه ۷۰ تمام شود و اگر موقعیت‌های‌مان را گل می‌کردیم سه، چهار بازیکن را بیرون می‌آوردیم و آماده بازی با ژاپن می‌کردیم. خدا را شکر می‌کنیم به این مرحله صعود کردیم و از تک تک بازیکنان به خاطر زحمات‌شان در این چند ماه تشکر می‌کنم. با نهایت آمادگی و امیدواری آماده بازی با ژاپن هستیم. امیدواریم هم بازی خوبی شود و هم آنچه در توانایی‌‌مان است، انجام دهیم.

وی در پاسخ به راجع به برنامه‌ریزی AFC برای فاصله کم بین دو بازی ایران با سوریا و حالا ژاپن تصریح کرد: بعد از بازی با امارات حدود هشت روز استراحت کردیم. قانون می‌گوید برای هر بازی باید ۷۲ ساعت فرصت ریکاوری داشته باشیم، ولی ما این زمان را بین دوبازی با سوریه و ژاپن در اختیار نداشتیم. ما دو نوع ریکاوری داشتیم، یکی ریکاوری فیزیکی بود که گروه پزشکی و ماساژورها کارهای آب درمانی را انجام دادند و بازسازی بدن بود‌ همجنین روی ذهن بازیکنان نیز کار کردیم. اعتقاد داشتیم برای این بازی چهار روز فرصت داده می‌شد، ولی برنامه‌ریزی شده است و باید طبق آن جلو برویم.

وی درباره صحبت‌های قبلی‌اش پس از پیروزی مقابل سوریه در خصوص بازیکنان باتجربه تیم ملی ایران تاکید کرد: شما یکسری بازیکنان فنی دارید و همان بازیکنان فنی می‌توانند وزنه تیم هم باشند. این موضوع در تیم باشگاهی نیز دیده می‌شود. ما چند بازیکن این‌چنینی در تیم ملی داریم که از نظر فنی مقابل سوریه خوب بودند، ولی باید خودشان بازی را مدیریت می‌کردند تا دقیقه ۷۰ همه چیز تمام شود. من بحث فنی کردم و حالا اگر طور دیگری تجزیه و تحلیل می‌کنند دید خودشان است و باید از آن عزیزان بپرسید. من از همه بازیکنانی که مسئولیت دارند، تشکر می‌کنم. ما گروهی داریم که تا به امروز که مربیگری کرده‌ام، چنین جوی را در آن ندیده بودم. بازی با امارات را دیدید که بازیکنان بزرگ چطور رامین رضاییان را برای ورود به زمین آماده می‌کردند.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران ادامه داد: مربی باید صداقت داشته باشد و جایی که باید انتقاد باشد بگوید و جایی که نیاز باشد تعریف و تمجید کند. این موضوع نباید تک بعدی باشد. وقتی بازیکن در حد خودش نبوده است باید بداند و اگر نگوییم به خود بازیکن و مجموعه تیم لطمه می‌زنیم. توجه داشته باشید ۸۵ میلیون نفر دنبال نتیجه تیم ملی هستند، پس باید نوع نگاه‌، بازی و رفتارمان به خاطر دل ۸۵ میلیون نفر باشد. همه آدم‌ها تیم ملی را دوست دارند. کاری به مسائل دیگری نداریم و بازیکن باید بداند برای ۸۵ میلیون نفر بازی می‌کند.

او در پایان با بیان خاطره‌ای از دوران بازی با علی دایی در تیم ملی ایران یادآور شد: در اتفاقی که در باری ایران و بحرین در هیروشیما برای دایی افتاد اولین نفری که بالای سرش رسید، من بودم. ما بزرگانی مثل دایی داشتیم که ۷۰ دقیقه با لوله‌ای که در بدنش پاره شده بود، بازی کرد. این بازیکنان وارث بزرگان قبلی هستند. بازیکنانی داشتیم که با سر بانداژ شده بازی کرده‌اند. ما باید عرق و تعصب را به تیم ملی داشته باشیم و با همه وجودمان بازی کنیم. احسان حاج‌صفی همین دیروز کتفش از شدت فشار بازی گرفته بود ولی بازی کرد. رامین رضاییان نزدیک به ۱۶ کیلومتر دویده است. ایران پیراهنش برای ۸۵ میلیون نفر است. بزرگان تیم در بازی با سوریه می‌توانستند از دقیقه ۷۰ کار را تمام کنند ولی در مجموع بازیکنان زحمت کشیدند و آمار دوندگی‌شان بالا بود. اگر درباره حاج‌صفی صحبت کردم به خاطر اینکه سنش بالاتر بود آمارش را گرفتم وگرنه بقیه بازیکنان نیز در همین سطح بودند.