عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تغییر روند صدور گواهی معاینه فنی زیر نظر مسئولان مربوطه تاکید کرد.

به گزارش عصرتبریز، سلمان خدادادی در ارزیابی روند ارائه گواهی معاینه فنی گفت: ارائه این گواهی در کشور صوری است چرا که خودروها تنها ساعت‌ها در صف انتظار باقی می‌مانند و در نهایت نیز با دریافت یک برچسب این مراکز را ترک می‌کنند، به همین دلیل ارائه این گواهی تاثیری در کاهش آلودگی هوا نداشته است.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه آیا تاکنون مشاهده شده که خودرویی بارها به دلیل آلایندگی از این مراکز برگردانده شود؟ ادامه داد: اغلب خودروهایی که با نقص فنی به مراکز معاینه فنی مراجعه می‌کنند به تعمیرکاران مستقر در همین مراکز هدایت می‌شوند و بلافاصله نیز برچسب سلامت دریافت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه رفع آلایندگی در خودروها باید جدی گرفته شود یادآور شد: هم‌اکنون در دنیا صدور معاینه فنی برای خودروهایی که عمر بالای بیست سال دارند، معنا ندارد، اما در ایران خودروسازان پراید را با قیمت بیست میلیون تومان و پژو پارس را با قیمت ۴۰ میلیون تومان عرضه می‌کنند و این در حالی است که در کشورهای همسایه بنز با این قیمت‌ها به فروش می‌رسد، آیا کیفیت این خودروها با بنز قابل قیاس است؟

خدادادی خاطرنشان کرد: برای حمایت از خودروهای داخلی باید به خودروسازان فرصت ده ساله داده شود تا بتوانند خودروهای قابل رقابت در بازار جهانی تولید کنند، ضمن اینکه اگر کیفیت خودروها ارتقا یابد دیگر نیازی به صدور گواهی معاینه فنی نخواهد بود.

نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: هم‌اکنون باید این شیوه غلط صدور گواهی معاینه فنی بدون نظارت مسئولان اصلاح شود، در غیر این صورت این مراکز تنها حالت دکانی برای تامین منابع مالی را خواهند داشت.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: قرار بر این بود که سال حضور خودروها برای دریافت گواهی معاینه فنی به ۳ سال کاهش یابد، اما به این دلیل که برخی معتقد بودند باید خودروهایی با کیفیت بالا که تا پنج سال نیاز به مراجعه به تعمیرگاه نداشته باشد، تولید شود، در مجلس با این پیشنهاد مخالفت شد.

انتهای پیام/