جاسوسی آمریکا از پوتین
جاسوسی آمریکا از پوتین

عصر تبریز: به نوشته روزنامه بریتانیایی “تایمز”، سرویس های اطلاعاتی آمریکا از دهه ۱۹۹۰ میلادی زمانی که پوتین مشاور شهردار سن پترزبورگ بود به جاسوسی علیه وی می پرداختند. مقاله ای که در شماره روز شنبه این روزنامه بریتانیایی منتشر شد، حاکی از آن است که “ولادیمیر پوتین از زمانی که معاون شهردار شهر سن […]

۴۷۲۶۷۴

عصر تبریز: به نوشته روزنامه بریتانیایی “تایمز”، سرویس های اطلاعاتی آمریکا از دهه ۱۹۹۰ میلادی زمانی که پوتین مشاور شهردار سن پترزبورگ بود به جاسوسی علیه وی می پرداختند.

مقاله ای که در شماره روز شنبه این روزنامه بریتانیایی منتشر شد، حاکی از آن است که “ولادیمیر پوتین از زمانی که معاون شهردار شهر سن پترزبورگ از دهه ۱۹۹۰ مورد توجه سرویس های اطلاعاتی آمریکا و هدف فعالیت جاسوسی آنها قرار گرفت”.

پیشتر بعضی رسانه های آلمانی از جمله روزنامه Sueddeutsche Zeitung و شبکه های تلویزیونی آلمانی NDR و WDR با استناد به اطلاعات سایت افشاگر “ویکی لیکس” گزارش داده بودند که سرویس های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا از سال های ۹۰ قرن بیستم از آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و چمئ عضو دیگر دولت فدرال این کشور جاسوسی میکردند. به نوشته رسانه ها، هدف این سرویس ها آنگلا مرکل، اسکار لافونتن وزیر سابق دارایی ، باربارا هندریکس مقام عالی رتبه سابق وزارت دارایی، ورنر مولر وزیر سابق اقتصاد و بعضی دیگر از کارمندان ارشد وزارت کشاورزی، دبیر دولتی، بخض اقتصادی وزارت خارجه آلمان و بانک مرکزی اروپا بودند.

پیشتر همچنین گزارش شده بود که سرویس های اطلاعاتی آمریکا در دوره ای از سال ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۱۲ میلادی از سه رییس جمهور فرانسه ژاک شیراک، نیکولا سارکوزی و فرانسوا اولاند جاسوسی می کردند.

این افشاگری ها جنجال زیادی در پی داشته است و بعلاوه جولیان آسانژ موسس ویکی لیکس گفت مخاطبان می توانند “منتظر افشاگری های مهم جدید در آینده نزدیک باشند”.

به گزارش “ویکی لیکس”، آژانس امنیت ملی آمریکا در مجموع ۱۲۵ شماره تلفن متعلق به مقامات عالی رتبه آلمان را شنود می کرد.