تعامل با رسانه های محلی مطلوب است/تولید برنامه باید بر اساس نیاز های مخاطبین تولید شود
تعامل با رسانه های محلی مطلوب است/تولید برنامه باید بر اساس نیاز های مخاطبین تولید شود

عصر تبریز: عصری که در آن زندگی می کنیم عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات است، اهمیت این دوران را شهید آوینی اینگونه بیان کرده اند که: ما خانه هایمان را باید در دامنه آتشفشان بنا کنیم. در عصر امروز که به عصر ارتباطات شهرت دارد شاهد گسترش راه های ارتباطی علی الخصوص در فضای مجازی […]

عصر تبریز: عصری که در آن زندگی می کنیم عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات است، اهمیت این دوران را شهید آوینی اینگونه بیان کرده اند که: ما خانه هایمان را باید در دامنه آتشفشان بنا کنیم.

در عصر امروز که به عصر ارتباطات شهرت دارد شاهد گسترش راه های ارتباطی علی الخصوص در فضای مجازی است که روز به روز توسعه می یابد، به طوری که جوامع بشری را درگیر خود کرده و گاهی اوقات از فضای واقعی به دور می کند، فضای مجازی و علی الخصوص جوامع مجازی و برنامه های گفت و گوی مجازی به حدی توسعه یافته که به گوشی های دم دست مردم نیز نفوذ کرده است.

گذشته از همه معایب این فضاها و مشکلاتی که به وجود آورده اند موارد مثبتی را نیز دارند و آن ارتباط سریع و مناسب با افراد مورد نظر برای اطلاع رسانی است… با توجه به نگاه دولت تدبیر و امید به مساله فضای مجازی یکی از بهترین مسایل به وجود آمده ارتباط مسوولان دولتی با اصحاب رسانه و مردم است که در سطوح کلان دولتی به شکل های مختلف شاهد این ارتباط هستیم و این مساله در فضای استانی ما نیز به خوبی در حال رشد هست به طوری که اصحاب رسانه به راحتی می توانند با مدیرانی که برای دیدار با ان ها باید تشریفات خاصی را طی کنند در این فضای مجازی به خوبی ارتباط برقرار می کنند، مدیران استانی با حضور در گروه های مختص اصحاب رسانه در فضای مجازی بصورت صمیمی به سوالات خبرنگارات پاسخ می دهند که به نوعی می توان گفت یک نشست مطبوعاتی مجازی شکل می گیرد و امیدواریم دیگر مدیران نیز از این روند استقبال کنند و ارتباط نزدیکتری با اصحاب رسانه برقرار کنند.

شب گذشته گروه مطبوعاتی جهان در فضای مجازی میعادگاه خبرنگاران و اهالی رسانه و همچنین جمعی از نخبگان و فرهیختگان استان بود.

مدیر کل صدا و سیمای آذربایجان شرقی مهمان صندلی داغ این هفته گروه مطبوعاتی جهان به سؤالات خبرنگاران و کاربران فضای مجازی پاسخ می دادند.

گفتگویی که دیگر حال و هوای گفتگوهای معمولی و بی جان را نداشت، و در فضایی آکنده از شادی و نشاط، خبرنگاران و کاربران سؤالاتی را بدون برفک و پارازیت از مدیر رسانه ملی در استان پرسیدند.

از همین رو متن سوال و جواب مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی در ادامه منتشر می شود :

 

تعامل با رسانه های محلی مطلوب است

مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی در پاسخ به سوالی در مورد تعامل رسانه ملی با رسانه های محلی اظهار داشت: نظر حقیر در حال حاضر تعامل با رسانه های محلی مطلوب است اما بنا داریم در ادامه دیدار از مطبوعات و خبرگزاری ها جلسه ای با حضور دوستان یاد شده جهت افزایش تعامل و استفاده از ظرفیت آنان و بررسی راهکارهای عملی این موضوع داشته باشیم. در خصوص تحول در بخشهای خبری مرکز نیز کارهایی شروع شده ولی مشاهده نتایج آن زمانبر خواهد بود.

 

در زمینه انتخاب مجری، با توجه به شرایط تاکنون به موفقیت خاصی دست نیافته ایم

سید محسن لطیفی در پاسخ به انتقادی در رابطه با استفاده از لهجه های عجیب و غریب مجریان شبکه سهند گفت: شبکه استانی متعلق به همه مردم شریف و عزیز استان با همه گویشها و لهجه هاست. و همه انتظار دارند که چهره و صدای خودشان را از صدا و سیمای استان ببینند و بشنوند اما سعی بر این است که زبان معیاری بر برنامه ها حاکم باشد و از تشتت در این زمینه خودداری می شود و در زمینه انتخاب مجری به چهره ، صدا، سواد رسانه ای، اطلاعات عمومی و علاقمندی توجه می شود که البته تاکنون به موفقیت خاصی در این زمینه دست نیافته ایم.

 

تولید برنامه باید بر اساس نیاز های مخاطبین تولید شود

وی در مورد راهکارهای صدا و سیمای استان برای جذب مخاطبان نیز افزود:برای جذب بیشتر مخاطبان باید نیازهای آنان را احصا و بر اساس آن برنامه تولید کرد. در این زمینه خیلی تلاش می کنیم و در بعضی حوزه ها نیز به موفقیت هایی دست یافته ایم اما باید اذعان کنم که راه بسیاری در پیش داریم و تلاش بیشتری باید بکنیم چرا که مخاطب عزیز ما در استان آذربایجان شرقی دارای سلایق خاص و دقت نظر بوده و به این مقدار راضی نیست. و قطعا افزایش بینندگان شبکه برای اینجانب مهم و اساسی است و تمام تلاشهای ما برای افزایش رضایتمندی مخاطب است که اگر حاصل نشود آب در هاون کوبیدن است.

 

فقر متن مناسب و فاخر مشکل اصلی در تولید برنامه هاب طنز

مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی در پاسخ به سوالی در مورد کمبود برنامه های طنز و موسیقی محلی در شبکه استانی، عدم اقناع مخاطب را با توجه به افزایش یواد راسانه ای و مشکل اصلی در تولید برنامه های طنز را فقر متن مناسب و فاخر دانشت و ادامه داد: باید اذعان کنم که و در حوزه موسیقی نیز تعداد خواننده های فاخر در استان محدود است و تعدد دفعات استفاده از آنان موجب تکرار می شود و دعوت از خوانندگان خارج از استان نیز مستلزم هزینه بالایی است که در حال حاضر امکان آن وجود ندارد به جز مواردی مثل امشب که آقای چنگیز جبیبیان به شکل دوستانه و افتخاری در برنامه حضور یافتند.

 

شبکه سهند،نسبت شبکه های استانی، از رتبه بالایی در بخش خبر برخوردار است

وی پاسخ به سوالی درمورد کیفیت پایین اخبار و استفاده از شیوه سنتی خبررسانی شبکه استانی سهند گفت: در مقایسه با شبکه های سراسری این امر صادق است ولی به نسبت شبکه های استانی موجود شبکه سهند از رتبه بالایی در بخش خبر برخوردار است. در مقایسه با شبکه های سراسری از جهت نرم افزاری و سخت افزاری باید هزینه هنگفتی صرف شود تا به وضعیت مطلوب برسیم و در تلاش هستیم خبر را از حالت سنتی خارج سازیم که ان شاالله در آینده شاهد تغییرات محسوس در این زمینه خواهد بود. لازم می دانم یاد آوری کنم قطعا زمانبر خواهد بود.

 

تولید و پخش برنامه های مختلف در خصوص دریاچه ارومیه

وی در پاسخ به سوالی دیگر در مورد تولیدات و برنامه های آتی سازمان در خصوص دریاچه ارومیه و محیط زیست گفت: تا به امروز چندین قسمت میزگرد تلویزیونی و رادیویی و چند قسمت مستند تلویزیونی فاخر و ده ها برنامه سیمای بامدادی و شبانه با موضوع دریاچه ارومیه تولید و پخش شده است و در حال حاضر صد برنامه ۲۰ دقیقه ای به صورت گزارشی و ترکیبی و ۱۳ برنامه ۴۰ دقیقه ای میزگرد در حال تولید است که از مهر ماه پخششان آغاز خواهد شد.

در ضمن اخیرا تفاهمنامه ای با اداره کل محیط زیست استان به امضا رسید و در رابطه با ان جی او ها نیز در راستای منافع عمومی و ملی آماده همکاری هستیم.

 

با عبارت «آنتن فروشی» موافق نیستم، بهتر است بگوییم برنامه های مشارکتی

مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی در پاسخ به سوالی در مورد آنتن فروشی مرکز برای جذب بودجه نیز گفت:من با عبارت «آنتن فروشی» موافق نیستم، بهتر است بگوییم برنامه های مشارکتی. البته بنده نیز با حجم بالای این برنامه ها موافق نیستم ولی در شرایطی که بیش از پنجاه درصد از بودجه برنامه سازی سازمان باید از محل جذب مشارکت تإمین شود مگر چاره ای باقی می ماند؟

 

پخش زنده برنامه ها تابع ضوابط و سیاستهای خاصی است

لطیفی در خصوص پخش مستقیم جلسات شورای شهر نیز اینگونه پاسخ داد: پخش زنده برنامه ها تابع ضوابط و سیاستهای خاصی است که پخش زنده جلسات شورای شهر را شامل نمی شود و در هیچ جای کشور این اتفاق نمی افتد. ضمنا برنامه حرکت در حال حاضر تولید و پخش میشود و بنا داریم برنامه دیگری نیز راه اندازی کنیم که اتفاقاتی که در شهر می افتد را به تصویر بکشد.

 

در مورد حوادث تراکتور هرآنچه را که میدانستیم گفتیم

مدیر کل صدا و سیمای آذربایجان شرقی با اشاره به حوادث تلخ بازی تراکتورسازی و نفت تهران افزود: تا جایی که بنده و همکارانم واقعیت ها را می دانستیم بیان کردیم. اگر هم چیزی بیان نشده، قطعا بی اطلاع بودیم.

 

امکانات اجازه پخش لیگ دسته یک را به ما نمی دهد

لطیفی، در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد پخش زنده لیگ دسته یک گفت: در حال حاضر برنامه ریزی برای پخش زنده فوتبال لیگ برتر صورت گرفته و امکانات اجازه پخش لیگ دسته یک را به ما نمی دهد. ان شاالله در صورت ایجاد گشایش به درخواست طرفداران تیم های لیگ دسته یک نیز عمل خواهیم کرد.

 

حذف گزارشگرانی که چندین سال زحمت کشیده اند دور از انصاف است

وی در پاسخ به درخواست های مکرر هواداران در خصوص غیبت هادی ساعی از گزارشگری بازی های تراکتور سازی افزود:شکی نیست که آقای ساعی از گزارشگران توانمند ماست اما دور از انصاف است گزارشگرانی که قبل از آقای ساعی چندین سال زحمت شبکه استانی را کشیده اند، حذف شوند و قطعا هیچ کسی هم این را نمی پسندید. اما سعی مان بر این است از آقای ساعی با توجه به توانشان بیشتر از دیگر عزیزان بهره مند شویم.

 

متاسفانه زودرنج و از کوره در رو هستم

سید محسن لطیفی درپایان در پاسخ به سوالی دیگر در مورد انتقاد از خود گفت: درد دلم را باز کردید. متاسفانه زودرنج و از کوره در رو هستم. و همیشه دعا می کنم این عادت بد را ترک کنم. شما هم دعایم کنید.

گزارش:پویا خوش پیمان/علی سلیمی