کلانتری: یک مشت مدیر بی کفایت اصلاً برنامه احیای دریاچه ارومیه را قبول ندارند
کلانتری: یک مشت مدیر بی کفایت اصلاً برنامه احیای دریاچه ارومیه را قبول ندارند

عصر تبریز: دبیرکارگروه ملی احیای دریاچه ارومیه گفت: درصورت همراهی مردم و جدیت مسوولان درخصوص اجرای راهکارهای نجات دریاچه ارومیه به خصوص پرهیز از اضافه برداشت ها و برگرداندن حق آبه تعیین شده، امکان احیای دریاچه وجود دارد. عیسی کلانتری روز سه شنبه در جمع معلم های جغرافی مدارس آذربایجان شرقی در تبریز با بیان […]

عصر تبریز: دبیرکارگروه ملی احیای دریاچه ارومیه گفت: درصورت همراهی مردم و جدیت مسوولان درخصوص اجرای راهکارهای نجات دریاچه ارومیه به خصوص پرهیز از اضافه برداشت ها و برگرداندن حق آبه تعیین شده، امکان احیای دریاچه وجود دارد.

عیسی کلانتری روز سه شنبه در جمع معلم های جغرافی مدارس آذربایجان شرقی در تبریز با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه به عنوان نخستین مصوبه دولت یازدهم و اختصاص اعتبار مناسب نشانگر آگاهی از تبعات خشک شدن این دریاچه است، بر ضرورت همراهی و اهتمام بیشتر تاکید کرد و افزود: چنانچه بی تفاوت باشیم با هیچ اعتباری مشکل حل نمی شود.

وی گفت: اگر به نسل آینده فکر می کنیم باید موضوع احیای دریاچه ارومیه در اولویت برنامه های تمام ادارات قرار گیرد.

مجری طرح احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه خطری که تبعات خشکی این دریاچه ، آذربایجان شرقی را تهدید می کند بیشتر از تبعات آن برای آذربایجان غربی است، گفت: متاسفانه مردم و مسوولان آذربایجان شرقی همراهی کمتری دارند.

وی با اشاره به اینکه سهم آذربایجان شرقی از تامین حق آبه ۲٫۷ میلیارد مترمکعبی این دریاچه در سال ۳۰۰ میلیون مترمکعب است ، گفت: انتظار همراهی بیشتری از مردم آذربایجان شرقی داریم.

کلانتری همچنین بر ضرورت همراهی مسوولان تاکید کرد و افزود: معلمان نقش مهمی در آگاه سازی جامعه دارند و باید با آشنا کردن دانش آموزان و اولیایشان نسبت به حقوق عمومی ، مطالبه گری را در جامعه رونق دهند.

وی با یادآوری اینکه در دولت گذشته صحبت از احیای دریاچه ارومیه و برگزاری همایش های نجات دریاچه ، مجازات زندان را در پی داشت ، گفت: دولت تدبیر و امید بر آگاهی مردم از حقوق خود تاکید دارد.

کلانتری با بیان اینکه تعدادی از مدیران تصمیم ساز حاضر به همکاری با ستاد احیا نیستند و همراهی لازم را با برنامه های احیای دریاچه ارومیه ندارند، گفت: در برنامه این مدیران احیای دریاچه جایگاهی ندارد و سهم دریاچه را رها سازی نمی کنند.

وی توسعه باغات به بهانه افزایش تولید و عدم وابستگی را سدی جدی در برابر راهکارهای نجات دریاچه ارومیه عنوان کرد و گفت: در صورت خشک شدن این دریاچه شاهد مهاجرت چهار میلیون ساکن حوضه دریاچه خواهیم بود.

وی با انتقاد از نگاه برخی مدیران به ستاد احیای دریاچه به عنوان منبعی برای تامین کسری اعتبار برنامه های عادی ، گفت: چنانچه مدیری با برنامه های ستاد احیا همراهی نکند به رییس جمهور گزارش خواهم داد.

کلانتری با اشاره به اینکه قوانین صریحی در خصوص برخورد با دزدی آب وجود دارد ، گفت: چرا با اضافه برداشت از آجی چای برخورد نمی شود.

وی اظهارکرد: اگر وضعیت دریاچه ارومیه را برای سال آینده تثبیت نکنیم و وضع بدتر شود دیگر نمی توانیم امید به احیای دریاچه داشته باشیم.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی هم بر همراهی مردم در این زمینه تاکید کرد و گفت: با وجود تلاشهای صورت گرفته همچنان شاهد شکاف بین مردم و دولت در این زمینه هستیم و حساسیت موضوع همه گیر نشده است.

محمد صادق پورمهدی با اعلام اینکه همچنان شاهد توسعه باغات و افزایش چاه آب در حوضه دریاچه ارومیه هستیم ، اظهارکرد: متاسفانه در بین مسوولان هم در خصوص راهکارهای ۲۴ گانه احیای دریاچه اجماع لازم وجود ندارد.

مدیر دفتر برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه هم با اشاره به کاهش ۱۸ درصدی بارش در حوضه این دریاچه در دو دهه اخیر ، گفت: ارتفاع دریاچه در این مدت هشت متر کاهش یافته است.

مسعود تجریشی با اعلام اینکه در حال حاضر ۷۰ درصد آب حوضه دریاچه برداشت می شود، گفت: برای نجات دریاچه باید میزان مصرف آب این حوضه به ۴۵ درصد کاهش یابد.

وی عوامل عمده خشکی این دریاچه را تغییرات اقلیمی ، برداشت بیش از حد مجاز آب و توسعه نامتوازن کشاورزی عنوان و خاطر نشان کرد: وسعت باغات این حوضه از ۱۶ درصد اراضی کشاورزی منطقه در سال ۷۳ به ۳۰ درصد در سال ۸۵ افزایش یافته است.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به برداشت بیش از حد آب های زیرزمینی و کاهش ۵۰ درصد روان آبهای حوضه دریاچه ارومیه در دو دهه اخیر ، گفت: تعداد چاه های این حوضه از ۶۴ هزار و ۴۰۰ دهنه چاه در سال ۸۵ به ۸۸ هزار و ۹۰۰ دهنه چاه در سال ۹۱ افزایش یافته است.

وی با اشاره به سهم ۹۰ درصدی بخش کشاورزی در مصرف آب این حوضه و نقش ۱۰ درصدی در اقتصاد و ۲۰ درصدی در اشتغال منطقه ، اظهارکرد: در صورتی که مصرف آب در بخش کشاورزی کاهش نیابد و شاهد تسهیل ورودی آب از رودخانه های منتهی به دریاچه نباشیم ، طولی نمی کشد که دریاچه ارومیه به کویر ارومیه تبدیل خواهد شد.

تجریشی با بیان اینکه دریاچه ارومیه در شرایط کنونی هم به عنوان یکی از کانون های ریزگردهای منطقه خاورمیانه شناسایی شده است ، گفت: افزایش عرصه های بیابانی در اثر پسروی دریاچه و ایجاد پهنه های ماسه ای را شاهد هستیم.

دبیر شورای فرهنگی اجتماعی احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی هم با اشاره به نقش آموزش و پرورش در احیای دریاچه ارومیه ، برگزاری این همایش را در راستای استفاده از ظرفیت های این نهاد آموزشی در زمینه احیای دریاچه عنوان کرد.

خلیل ساعی با بیان اینکه دولت با وجود مشکلات تامین منابع مالی مصمم به احیای دریاچه ارومیه است و برای سالجاری هم ۱۹ هزار و ۲۷۰ میلیارد ریال در قالب ۸۸ پروژه اختصاص داده یادآوری کرد: طرح دانش آموزی پرسش مهر در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ با محوریت دریاچه ارومیه برگزار می شود.

رویکرد حمایتی دولت یازدهم از برنامه های نجات دریاچه ارومیه در دو سال گذشته موجب توقف روند کاهشی تراز آب این دریاچه و تثبیت وضعیت این دریاچه شده است.