کشورهای اروپایی سعی در تطهیر تروریسم دارند
کشورهای اروپایی سعی در تطهیر تروریسم دارند
سخنگوی وزارت خارجه گفت: کشورهای اروپایی با پناه دادن به عوامل تروریست و جنایتکاری که دست‌شان به خون ملت ایران آلوده است؛ سعی در تطهیر تروریسم دارند.

به گزارش عصرتبریز، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه در احضار سفرای آلمان و فرانسه چه گذشت؟ اظهار کرد: همان‌طور که قبلاً نیز به اطلاع رسید در پی صدور بیانیه‌های مداخله‌جویانه صورت‌گرفته، سفرای آلمان در ظرفیت رئیس دوره‌ای اتحادیه و نیز ظرفیت ملی و سفیر فرانسه توسط مدیرکل اروپای وزارت خارجه به این وزارتخانه احضار شدند.

وی افزود: در دیدارهای برگزار شده، مدیرکل اروپای وزارت خارجه مراتب اعتراض شدید و صریح جمهوری اسلامی ایران به بیانیه‌های اتحادیه اروپا و دو کشور اروپایی در حمایت از عنصر شناخته‌شده تروریستی و حمایت‌های مالی و معنوی برخی کشورهای اروپایی از عناصر و گروه‌های تروریستی که به‌طور مشخص اقدامات مجرمانه امنیتی را در همکاری با سرویس‌های جاسوسی غربی و رژیم صهیونیستی علیه ملت ایران مرتکب شده و خود نیز به صراحت بدان‌ها اقرار کرده‌اند، را به آن‌ها ابلاغ کرد.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: در این دو دیدار مدیرکل اروپای وزارت خارجه به سفرای آلمان و فرانسه یادآور شد با کدامین استاندارد، تعلیم ساخت بمب‌های آتش‌زا، برنامه‌ریزی برای درگیری‌های خیابانی، همکاری با دولت‌ها و سرویس‌های اطلاعاتی خارجی با هدف براندازی ساختار سیاسی ایران و معاونت در اقدامات مجرمانه مسلحانه، ژورنالیسم نام دارد؟ و یا بر اساس کدام تعریف یک ژورنالیست تحت رصد، حفاظت و در همکاری با سازمان امنیت داخلی فرانسه و در ارتباط نزدیک با موساد قرار می‌گیرد، مبادرت به جمع‌آوری گسترده اطلاعات حساس ملی از جمله نظامی نموده و آنها را در اختیار سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای خاص قرار می‌دهد؟ کما اینکه به رغم آگاهی مقامات فرانسوی از فعالیت‌ها و تحرکات ضد ایرانی روح‌الله زم، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، پیش از این تایید کرده بود که از آزادی کامل در تحرکات خود برخوردار بوده است.

خطیب‌زاده ادامه داد: به آن‌ها گفته شد جای بسی شرم است که برخی کشورهای اروپایی سال‌هاست مأمن تروریست‌ها از گروهک منافقین گرفته تا جنایتکاران الاحوازیه شده‌اند. برخی عناصر اصلی گروهک‌هایی نظیر تندر که در سال ۱۳۸۷ عملیات انفجار در حسینیه سیدالشهدای شیراز را طراحی و هدایت کرده و درصدد انجام عملیات بزرگ دیگر در سایر نقاط ایران بودند که خوشبختانه با تسلط اطلاعاتی ایران به نتیجه نرسید، نیز تابعیت همین کشورهای اروپایی را دارا بوده‌اند.

وی گفت: مدیرکل اروپای وزارت خارجه به آن‌ها گفت که این یک تراژدی تاریخی است که اروپا تروریسم را بر اساس منافع خود به خوب و بد تقسیم کرده و از آن به طور گزینشی در راستای اهداف خود استفاده می‌کند. این چرخه باطل نفرت‌پراکنی، خشونت و تروریسم، میراث همین رویکرد ضد بشری و ضد انسانی است. طنز تلخ‌تر این است که کشوری که مخفیانه به یک دیکتاتور کودتاچی که تعداد بیشماری را در تظاهرات سرکوب و در سیاهچال‌ زندانی و یا اعدام کرده نشان لژیون دونور می‌دهد، بی‌شرمانه از دموکراسی و حقوق بشر صحبت کند. کشورهایی که سال‌هاست با حمایت بی‌چون و چرا از متجاوزان به خاک یمن و تجارت پرسود سلاح‌های مخرب، یک ملت را در قحطی و شرایط یک فاجعه انسانی و کشتار دسته‌جمعی قرار داده‌اند، هیچ‌گونه حقی ندارند که خود را در جایگاه مدافع بشر قرار دهند.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: به این دو سفیر اروپایی گفته شد که بهره‌گیری آمریکا از پایگاه هوایی یکی از این کشورهای اروپایی برای انجام عملیات تروریستی در منطقه و از جمله ترور ناجوانمردانه سردار شهید سلیمانی که پیش از این منجر به تشکیل چهار پرونده نزد نظام قضایی آن کشور شده، جایی برای ادعاهای به ظاهر بشردوستانه این کشورها باقی نمی‌گذارد.

وی ادامه داد: به آن‌ها گفته شد ملت ایران همچنین هرگز نقش این دسته از کشورهای اروپایی در تجهیز صدام به سلاح‌های شیمیایی که منجر به شهادت مظلومانه مردم سردشت و حلبچه و نیز شهادت و مجروحیت تعداد زیادی از نیروهای سپاه و ارتش در جبهه‌های جنگ تحمیلی شد را از یاد نمی‌برد. کما اینکه هنوز بسیاری از مجروحان شیمیایی جنگ تحمیلی در جای جای ایران با درد و رنج ناشی از آلودگی به مواد شیمیایی بکار گرفته شده در تسلیحات نظامی صدام مواجه هستند.

به گفته خطیب‌زاده در احضار سفرای آلمان و فرانسه عنوان شد جای بسی تاسف است که ارزش‌های والای انسانی و بشری این چنین بازیچه دست دولت‌هایی شده است که همه چیز از جمله حقوق بشر و آزادی بیان را تبدیل به یک ابزار برای اهداف سیاسی کوته‌بینانه خود نموده‌اند.

خطیب‌زاده گفت: مدیرکل اروپای وزارت خارجه در دیدارهای انجام‌شده اضافه کرد که متاسفانه کشورهای اروپایی با پناه دادن به عوامل تروریست و جنایتکاری که دست‌شان به خون ملت ایران آلوده است، چشم بستن بر اعمال مجرمانه آن‌ها و مهم‌تر از آن سعی در تطهیر تروریسم، از نظر ملت بزرگ ایران در اقدامات ننگین چنین عناصری سهیم هستند. اینکه اتحادیه اروپا و کشورهای آلمان و فرانسه به جای عذرخواهی از ملت ایران و خانواده‌های شهدای عملیات تروریستی و مجرمانه و پذیرش سهم خود در این اقدامات، مدعی حمایت از عوامل جنایتکار می‌شوند، قویا محکوم بوده و لذا اظهارات منافقانه آن‌ها از کم‌ترین ارزشی نزد ملت و دولت ایران برخوردار نیست.