سخنرای رهبر معظم انقلاب در اجتماع پر شکوه و کم نظیر مردم در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی
سخنرای رهبر معظم انقلاب در اجتماع پر شکوه و کم نظیر مردم در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در اجتماع پر شکوه و کم نظیر مردم وفادار ایران در حرم مطهر بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی، مکتب امام خمینی را نقشه راه پر امید ملت ایران خواندند و با اشاره به ضرورت مقابله با تحریف شخصیت امام، تاکید کردند: بازخوانی اصول مستند مکتب […]

۴۲۱۴۹_۷۳۱

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در اجتماع پر شکوه و کم نظیر مردم وفادار ایران در حرم مطهر بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی، مکتب امام خمینی را نقشه راه پر امید ملت ایران خواندند و با اشاره به ضرورت مقابله با تحریف شخصیت امام، تاکید کردند: بازخوانی اصول مستند مکتب امام، تنها راه مقابله با تحریف شخصیت آن بزرگوار است، اصولی مانند: اثبات اسلام ناب محمدی و نفی اسلام آمریکایی، اعتماد به صدق وعده الهی و بی اعتمادی به مستکبران، اعتماد به اراده و نیروی مردم و مخالفت با تمرکزهای دولتی، حمایت جدی از محرومان و مخالفت با اشرافیگری، حمایت از مظلومان جهان و مخالفت صریح و بی ملاحظه با قلدران بین المللی، استقلال و رد سلطه پذیری، و تاکید بر وحدت ملی.

رهبر انقلاب اسلامی در مقدمه سخنانشان در بیست و ششمین سالگرد عروج امام خمینی (رض)، با اشاره به نیمه شعبان، سالگرد میلاد حضرت ولیعصر (عج) موضوع منجی آخرالزمان را مورد اتفاق همه ادیان ابراهیمی خواندند و افزودند: همه مذاهب اسلامی این منجی را از ذریه پیامبر خاتم و به نام مهدی (عج) می شناسند که در این میان، شیعیان با ادله مسلم و قطعی، حضرت ولیعصر را با خصوصیات مشخص و معین، فرزند امام یازدهم می دانند و او را معرفی و اثبات می کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای امید آفرینی را بزرگترین خاصیت اعتقاد به ظهور مهدی موعود (عج) برشمردند و خاطر نشان کردند: شعله فروزان این اعتقاد عمیق و نجات بخش، شیعه را در همه دورانهای تاریکی و ظلم، به آینده امیدوار و پرتحرک می سازد.

رهبر انقلاب سپس در تبیین اهمیت موضوع اصلی سخنان امروزشان یعنی “تحریف شخصیت امام” افزودند: امام بزرگوار بر خلاف برخی که سعی می کنند او را در زمان خودش محصور کنند مظهر حرکت عظیم و تاریخ ساز ملت ایران است و طبعا” تحریف شخصیت او، زیانهای فراوانی را در استمرار این حرکت ایجاد میکند بنابراین باید در این زمینه، کاملا” هوشیار بود.

حضرت آیت الله خامنه ای، مکتب “فکر ی، سیاسی و اجتماعی” امام خمینی را “نقشه راه ملت ایران” برای دستیابی به اهداف بزرگی همچون عدالت و پیشرفت و اقتدار برشمردند و تاکید کردند: بدون شناخت “صحیح و تحریف نشده امام” امکان تداوم این نقشه راه وجود نخواهد داشت.

رهبر انقلاب با اشاره به ابعاد برجسته فقهی، عرفانی و فلسفی امام راحل، شخصیت اصلی ایشان را تحقق مضمون آیات قرآنی دانستند که در وصف مجاهدان واقعی راه خدا تاکید می کنند که آنان بر این مسیر حق واقعی جهاد را ادا کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: امام عظیم الشان ملت ایران، در مسیر ایجاد تحولی بی نظیر در “تاریخ این سرزمین و دنیای اسلام “، نظام پوسیده و غلط سلطنت موروثی را برانداخت و بعد از دوران صدر اسلام، اولین حکومت متکی به اسلام را شکل داد و با تمام وجود، حق جهاد در راه خدا را ادا کرد.

ایشان “جهاد درونی و معنویت عمیق” را مکمل جهاد سیاسی، اجتماعی و فکری امام بزرگوار برشمردند و در تبیین ابعاد مکتب امام خاطر نشان کردند: منظومه فکری ای که امکان این تحولات عظیم را ایجاد کرد مبتنی بر جهان بینی متکی بر توحید بود.

رهبر انقلاب، به روز بودن را دومین ویژگی مکتب امام خمینی برشمردند و یاد آور شدند: امام با تکیه بر منظومه منسجم فکری خود، برای مسائل مورد ابتلای جامعه ایران و جوامع بشری، راه حل می داد و ملتها، ارزش این راه حلها را احساس می کردند و به همین علت، مکتب امام در میان ملتها گسترش می یافت.

ایشان، زنده بودن، پویایی، تحرک و عملیاتی بودن را از خصوصیات دیگر مکتب امام خمینی دانستند و خاطر نشان کردند: امام مثل بعضی از تئوری سازان روشنفکر و اندیشه پردازان ذهنی نبود که در محافل، حرفهای زیبا می زنند اما در میدان عمل کارآیی ندارند.

رهبر انقلاب، ایجاد انگیزه، تحرک و امید در ملت ایران را پیامدهای مبارک پیروی از امام و مکتب امام خواندند و خاطر نشان کردند: ملت بزرگ ایران، هنوز با تحقق اهداف خود، فاصله بسیار ی دارد اما مهم این است که ملت و جوانانش، با دلهایی پر از انگیزه و همت و امید، این راه روشن را ادامه می دهند.

ایشان، تداوم صحیح این راه شوق آفرین را به شناخت صحیح و دقیق شخصیت امام و اصول مکتب امام منوط دانستند و تاکید کردند: تحریف شخصیت امام، تحریف راه امام و تلاش برای منحرف کردن صراط مستقیم ملت ایران است و اگر راه امام (ره) گم یا فراموش و یا خدائی نکرده عمدا” به کنار گذاشته شود، ملت ایران سیلی خواهد خورد.

حضرت آیت الهل خامنه ای با تاکید بر اینکه استکبار جهانی و قدرتهای زورگو همچنان چشم طمع به ایران بعنوان کشوری بزرگ، و ثروتمند و مهم در منطقه دارند، خاطر نشان کردند: قدرتمندان دغل باز دنیا هنگامی از این طمع سیری ناپذیر خود دست برخواهند داشت که ملت ایران به چنان پیشرفت و قدرتی برسد که امید آنها قطع شود.

ایشان با یادآوری این نکته که مسیر پیشرفت و قدرت ملت ایران در گرو حرکت بر چارچوب اصول و مبانی مکتب فکری امام (ره) است، گفتند: با در نظر گرفتن این مسائل، خطر تحریف شخصیت امام بزرگوار (ره) اهمیت پیدا می کند و باید بعنوان یک هشدار جدی برای مسئولان، صاحبنظران فکری انقلاب، شاگردان قدیمی امام، علاقه مندان به راه امام، و عموم جوانان و فرزانگان و دانشگاهیان و حوزویان، باشد.

رهبر انقلاب اسلامی موضوع تحریف شخصیت امام (ره) را موضوعی با سابقه ای طولانی و از ابتدای انقلاب اسلامی دانستند وخاطر نشان کردند: تلاش دشمن از ابتدای انقلاب و در زمان حیات امام (ره) نیز این بود تا در تبلیغات جهانی، ایشان را یک انقلابی خشک و خشن و غیر قابل انعطاف و بدون عاطفه معرفی کند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: امام بزرگوار (ره) در مقابل قدرتهای مستکبر، دارای شخصیتی قاطع و غیر متزلزل بود اما در عین حال مظهر عاطفه و لطافت و محبت و دلدادگی در مقابل خدا وخلق خدا بویژه قشرهای مستضعف بود.

ایشان با اشاره به تحریف دانسته یا ندانسته شخصیت امام در داخل گفتند: در زمان حیات امام (ره) عده ای هر حرفی را که به نظر آنها پسندیده می آمد به امام نسبت می دادند در حالیکه هیچ ارتباطی باشخصیت ایشان نداشت.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: بعد از رحلت امام (ره) این جریان ادامه داشت تا جایی که برخی امام را بعنوان یک انسان لیبرال مسلک که هیچ قید و شرطی در رفتارهای سیاسی، فکری و فرهنگی ایشان وجود ندارد معرفی می کنند، در حالیکه این نگاه بشدت غلط و خلاف واقع است.

حضرت آیت الله خامنه ای تنها راه شناخت صحیح و دقیق شخصیت امام (ره) را، شناخت و بازخوانی اصول و مبانی مکتب فکری ایشان برشمردند و تاکید کردند: اگر شخصیت امام بر اساس این روش شناخته نشود ممکن است عده ای امام را براساس سلیقه های فکری خود معرفی کنند.

ایشان با تاکید بر اینکه محبوبیت امام (ره) در میان مردم ماندگار است و دشمن نتوانسته است این محبوبیت را از بین ببرد، خاطر نشان کردند: بر همین اساس موضوع تحریف شخصیت امامِ نافذ در دلهای مردم، خطر بزرگی است که بازخوانی اصول و مبانی فکری امام (ره) مانع از شکل گیری این خطر می شود.

رهبر انقلاب اسلامی، اصول ومبانی فکری امام (ره) را برگرفته از بیانات گوناگون ایشان در طول ۱۵ سال نهضت اسلامی و ۱۰ سال بعد از پیروزی انقلاب دانستند و افزودند: اگر این اصول کنار یکدیگر قرار گیرند، شاکله ای از شخصیت واقعی امام خمینی (ره) شکل خواهد گرفت.

حضرت آیت الله خامنه ای قبل از تبیین ۷ مورد از اصول و مبانی فکری امام (ره) چند نکته را در خصوص اصول امام بیان کردند: ۱- این اصول بصورت مکرر در بیانات امام تکرار شده و جزو بیّنات امام است ۲- این اصول نباید گزینشی انتخاب و بیان شوند ۳- اصول امام منحصر در این هفت مورد نیست و صاحبنظران می توانند با چارچوب تعیین شده، اصول دیگری از مکتب فکری امام را نیز استخراج کنند.

ایشان سپس به بیان اصول هفت گانه مکتب فکری امام بزرگوار (ره) پرداختند و گفتند: “اثبات اسلام ناب محمدی (ص) و نفی اسلام آمریکایی”، یکی از این اصول است و امام (ره) همواره اسلام ناب را در مقابل اسلام آمریکایی قرار می داد.

رهبر انقلاب اسلامی در تبیین ماهیت اسلام آمریکایی به دو شاخه آن یعنی “اسلام سکولار” و “اسلام متحجر” اشاره و خاطر نشان کردند: امام (ره) همواره افرادی را که قائل به جدایی جامعه و رفتار اجتماعی انسانها از دین بودند در کنار افرادی قرار می دادند که به دین نگاه عقب افتاده و متحجرانه و غیرقابل فهم برای انسانهای نواندیش داشتند.

حضرت آیت الله خامنه با تاکید بر اینکه هر دو شاخه اسلام آمریکایی همواره مورد حمایت زورگویان جهانی و آمریکا قرار داشته است، افزودند: امروز نیز جریان منحرف داعش و القاعده و همچنین جریانهای به ظاهر اسلامی ولی بیگانه با فقه و شریعت اسلامی، مورد حمایت آمریکا و اسرائیل هستند.