ایران قدرتمندترین کشور در محور مقاومت است
ایران قدرتمندترین کشور در محور مقاومت است
سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت «روز جهانی قدس» در سخنانی اظهار داشت: ایران قدرتمندترین کشور در محور مقاومت است.

به گزارش عصرتبریز به نقل از المنار، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان امروز به مناسبت «روز جهانی قدس» سخنرانی کرد.

پایبندی ملت فلسطین به حقوق خود

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود تأکید کرد: در ابتدای امر باید بگویم که برخلاف برخی شایعات من به کرونا مبتلا نیستم و هیچ علائمی از این بیماری را نیز ندارم. در جریان این سخنرانی در خصوص مسأله فلسطین، مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی و نیز مانور نظامی که قرار است اسرائیلی‌ها برگزار کنند، صحبت خواهم کرد.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: در خصوص مسأله فلسطین باید بگویم که فلسطینیان همچنان به حقوق خود تمسک می‌جویند و قصد ندارند از قدس دست بکشند. این یک اصل برای ملت فلسطین است.

سید حسن نصرالله یادآور شد: مقاومت در فلسطین از مشروعیت برخوردار است. این ملت فلسطین است که به مقاومت مشروعیت می بخشد. فلسطینیان هیچگاه از سرزمین خود و از مقاومت دست نکشیدند. آنچه که اکنون در فلسطین و به ویژه در شیخ جراح می‌گذرد، خود گواه بر این مدعا است.

دبیرکل حزب الله لبنان تأکید کرد: صهیونیست‌ها تصور می‌کردند که حالتی از یأس و نا امیدی بر فلسطینیان چیره خواهد شد و شهروندان فلسطینی در سایه تداوم محاصره و فشارهای اقتصادی تسلیم می‌شوند. اما با این حال، واکنش فلسطینیان و مقاومت آنها، اسرائیلی‌ها را غافلگیر کرد.

سید حسن نصرالله همچنین عنوان کرد: خواسته من از گروه‌های مقاومت فلسطینی این است که به گزینه مقاومت پایبند بمانند، زیرا این گزینه قواعد درگیری را در آینده دستخوش تغییر و تحول خواهد کرد. در عین حال، معتقدم که ثبات محور مقاومت در منطقه بسیار مهم است و تأثیر بسزایی بر نبرد با دشمن صهیونیستی دارد.

دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگری از سخنان خود به جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: تمامی محاسبات اسرائیل در خصوص ایران برهم خورد. جمهوری اسلامی ایران اکنون از مرحله خطر عبور کرده است، زیرا تلاش‌های اسرائیل برای کشاندن آن به جنگ با شکست مواجه شد؛ کما اینکه تلاش‌های برخی کشورهای عربی در همین زمینه نیز ناکام ماند.

ایران قدرتمندترین کشور در محور مقاومت

سید حسن نصرالله تصریح کرد: ایران در حال حاضر قوی‌ترین و قدرتمندترین کشور در محور مقاومت محسوب می‌شود و تمامی محاسبات و معادلات آمریکا و صهیونیسم در رابطه با آن به بُن‌بست رسیده است.

وی یادآور شد: یکی از محاسبات آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در خصوص جمهوری اسلامی ایران این بود که تهران از برنامه هسته‌ای خود دست خواهد کشید. این درحالی است که چنین اتفاقی هیچگاه رخ نداد و از این پس نیز رخ نخواهد داد.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: بزرگترین پاسخ به عملیات خرابکارانه در تأسیسات هسته‌ای نطنز، افزایش سطح غنی سازی بود که جمهوری اسلامی ایران این کار را انجام داد؛ کاری که اسرائیلی‌ها را به وحشت انداخت.

وی گفت: در خصوص مسأله فلسطین باید بگویم که فلسطینیان همچنان به حقوق خود تمسک می‌جویند و قصد ندارند از قدس دست بکشند. این یک اصل برای ملت فلسطین است.

سید حسن نصرالله یادآور شد: مقاومت در فلسطین از مشروعیت برخوردار است. این ملت فلسطین است که به مقاومت مشروعیت می بخشد. فلسطینیان هیچگاه از سرزمین خود و از مقاومت خود دست نکشیدند. آنچه که اکنون در فلسطین و به ویژه در شیخ جراح می‌گذرد، خود گواه بر این مدعاست.

دبیرکل حزب الله لبنان تأکید کرد: صهیونیست‌ها تصور می‌کردند که حالتی از یأس و نا امیدی بر فلسطینیان چیره خواهد شد و شهروندان فلسطینی در سایه تداوم محاصره و فشارهای اقتصادی تسلیم می‌شوند. اما با این حال، واکنش فلسطینیان و مقاومت آنها، اسرائیلی‌ها را غافلگیر کرد.

وی افزود: ما معتقد هستیم که ملت فلسطین شایستگی حفاظت و حراست از حقوق خود و بازپس گیری حقوق سلب شده را دارد. این ملت شایستگی حفظ قدس اشغالی و سرزمین مادری خود را داراست.

مذاکرات ایران و عربستان

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه تأکید کرد: تجربه بیش از ۴۰ سال گذشته نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه متحدان و همپیمانان خود را رها نکرده است. ایران نه متحدان خود را رها می‌کند و نه بر سَر آنها معامله انجام می‌دهد.

نصرالله در ادامه اظهار داشت: ما در حزب الله لبنان از هرگونه مذاکره میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی استقبال می‌کنیم. ما معتقدیم که چنین گفتگویی به آرامش بیشتر منطقه کمک می‌کند. کسانی که باید از مذاکرات ایران و عربستان نگران باشند، متحدان سعودی هستند و نه متحدان تهران.

سید حسن نصرالله ادامه داد: البته سعودی‌ها نیز باید بدانند که ایران نه مقاومت را می‌فروشد و نه سوریه را. بنابراین، مقامات سعودی از رهگذر ارتباط خود با ایران نمی‌توانند شروط‌شان درباره سوریه را به تهران تحمیل کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تحولات سوریه اشاره کرد و گفت: درحال حاضر بحران سوریه درحال حل و فصل است. جنگ در سوریه تقریباً تمام شده است. امروز بسیاری از کشورهای عربی با دولت سوریه در تماس هستند.

سید حسن نصرالله در خصوص عراق نیز تأکید کرد: عراق درحال حاضر با بقایای داعش مبارزه می‌کند. این درحالی است که تلاش‌هایی برای احیای داعش در این کشور صورت می‌پذیرد. تا به امروز تمامی تلاش‌های آمریکا برای احیای داعش با شکست مواجه شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: در خصوص یمن نیز باید بگویم که این کشور بر قدرت محور مقاومت افزوده است. امروز رژیم صهیونیستی به این نتیجه رسیده است دیگر نمی‌تواند محور مقاومت را از بین ببرد. یمنی‌ها در هفتمین سال تجاوز سعودی همچنان به مقاومت ادامه می‌دهند. حمایت یمن از مسأله فلسطین نشان دهنده جایگاه ویژه آن است.

اسرائیل یک رژیم بحران زده است

نصرالله ادامه داد: اسرائیل در حال حاضر از تحولاتی که در منطقه اتفاق می‌افتد و از پیروزی‌های مقاومت به شدت نگران و هراسان است. رژیم صهیونیستی امروز یک رژیم بحران زده است. بحران‌های داخلی رژیم صهیونیستی سر به فلک کشیده است و همین نشانه ضعف و سستی این رژیم است.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین اظهار داشت: امروز بالاترین نگرانی صهیونیست‌ها از اوضاع داخلی‌شان است. صهیونیست‌ها در حال حاضر به سمت یک جنگ داخلی پیش می‌روند و از این مسأله به شدت نگران هستند.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین به حمله موشکی مقاومت به تأسیسات اتمی دیمونا در اراضی اشغالی اشاره و تأکید کرد: موشکی که به نزدیکی تأسیسات هسته‌ای دیمونا اصابت کرد، نگرانی‌های فراوانی را در صفوف صهیونیست‌ها ایجاد کرد.

وی افزود: اسرائیل به شدت از اینکه عملیات‌های مقاومتی به کرانه باختری کشیده شود بسیار نگران است. بر اساس آنچه که گفته شد، رژیم صهیونیستی هم اکنون با بسیاری از بحران‌های داخلی و خارجی مواجه است.

سید حسن نصرالله در ادامه تأکید کرد: به هر حال، در روز جهانی قدس وظیفه همه ما حمایت از مسأله فلسطین است. همه مسلمانان و آزادگان باید از فلسطینیان در مسیر رسیدن به پیروزی کمک کنند. این کمک‌ها باید در عرصه‌های مختلف انجام شود.

مذاکرات ترسیم مرزها

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین به مسأله مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی اشاره کرد و گفت: ما موضع مان همان چیزی است که در سال ۲۰۰۰ اعلام کردیم. ما به عنوان مقاومت در موضوع ترسیم مرزها با رژیم صهیونیستی هیچ مداخله‌ای نمی‌کنیم؛ کما اینکه تاکنون نیز مداخله‌ای انجام نداده‌ایم.

سید حسن نصرالله اظهار داشت: این دولت لبنان است که باید به وظیفه و مسئولیت تاریخی خود در قبال مسأله ترسیم مرزهای دریایی عمل کند. بدیهی است که در این میان لازم است منافع و مصالح ملت لبنان تأمین گردد.

وی در ادامه به برنامه رژیم صهیونیستی برای انجام مانور نظامی از روز یکشنبه نیز اشاره کرد. در همین ارتباط، نصرالله تأکید کرد: باید بگویم که همزمان با آغاز این مانور نظامی ما نیز گام‌هایی را به صورت کاملاً آرام و به دور از دیدگان و دوربین‌ها برخواهیم داشت تا از آمادگی کامل در برابر دشمن صهیونیستی برخوردار باشیم.

نصرالله گفت: به دشمن صهیونیستی هشدار می‌دهم که مقاومت هیچ‌گونه تحرک تجاوزکارانه آن در جریان برگزاری مانور نظامی را تحمل نخواهد کرد؛ بنابراین انتظار می‌رود که در جریان این مانور نظامی کوچک‌ترین تعرضی به خاک لبنان صورت نپذیرد، چرا که در غیر این صورت، مقاومت پاسخ تل آویو را خواهد داد.

وی ادامه داد: واقعیت این است که قدرت ما به عنوان محور مقاومت روز به روز بیشتر می‌شود و دشمن صهیونیستی نیز قادر به جلوگیری از افزایش این قدرت نیست. امروز شکاف‌های واضحی در رژیم صهیونیستی دیده می‌شود. سوال این است که اگر هزاران موشک از چندین جبهه روانه مواضع اسرائیلی‌ها شود، سامانه‌های موشکی آنها قادر به رهگیری این موشک‌ها هستند؟ قطعاً نه. صهیونیست‌ها توان مقابله با قدرت موشکی مقاومت را ندارند.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: همانطور که همگان می‌دانند چهارمین انتخابات رژیم صهیونیستی نیز در راه است و نتانیاهو تلاش می‌کند در قدرت باقی بماند. این چهارمین انتخابات در طول دو سال است. هدف نتانیاهو فرار از زندان و محاکمه است.