توسعه روابط تبریز و قازان، موتور محرک همکاری‌های راهبردی ایران و روسیه
توسعه روابط تبریز و قازان، موتور محرک همکاری‌های راهبردی ایران و روسیه
در نشست اقتصادی و تجاری استان آذربایجان شرقی و جمهوری تاتارستان در تبریز، زمینه های همکاری های مشترک بررسی شد.

به گزارش عصرتبریز، استاندار آذربایجان شرقی در این نشست اظهار داشت: سفر هیأت اقتصادی و تجاری جمهوری تاتارستان به تبریز فرصت گران‌بهایی است تا زمینه‌های همکاری دو طرف را با یکدیگر مرور کنیم و شروع قدرتمندی در راستای توافق‌نامه همکاری‌های جدید ایران و روسیه داشته باشیم.

عابدین خرّم افزود: استان آذربایجان شرقی و جمهوری خودمختار تاتارستان، نقاط تحول‌ساز و البته تجارت‌محور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدراسیون روسیه به شمار می‌آیند و توسعه روابط تبریز و قازان، موتور محرک همکاری‌های راهبردی میان تهران و مسکو خواهد بود و فصل نوینی از روابط اقتصادی و فرهنگی دو کشور را آغاز می‌کند.

وی تصریح کرد: آذربایجان ‌شرقی و تاتارستان در شرایط تحریم‌های ظالمانه آمریکا، محکوم به مودت و تحکیم روابط هستند تا در کوران دشمنی‌ها، دوشادوش یکدیگر قرار گرفته و پیشرفت‌های چشمگیری حاصل کنند.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: تعامل حداکثری با همسایگان از اولویت‌های سیاست خارجی دولت سیزدهم است و باید تلاش کنیم تا با شناسایی ظرفیت‌های مناسب همکاری و تبدیل این ظرفیت‌ها به فرصت‌های عملی و کارهای مشترک، الگویی برای توسعه روابط در سطح منطقه باشیم.

خرّم تاکید کرد: طراحی نقشه راه و ایجاد کریدور ارتباطی در زمینه فرصت‌های سرمایه‌گذاری، رفع مشکلاتِ تبادل مالی، زیرساختی و تعرفه گمرکی برای تسهیل در امور تجار و بازرگانان، فراهم کردن، برقراری و افزایش پروازهای مستقیم تبریز- قازان از جمله این الگوهاست.

وی اضافه کرد: آذربایجان شرقی یکی از مسیرهای مطمئن ترانزیتی در محور شمال به جنوب و شرق به غرب است و به‌واسطه ظرفیت‌هایی چون منطقه آزاد ارس، منطقه ویژه اقتصادی سهلان و گمرکات، نقطه ثقل پایداری برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک و مستقل بخش خصوصی به شمار می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: این استان به پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه تکنولوژی و ایده‌های فن‌محور دست یافته و این فرصت بی‌نظیری است تا زمینه همکاری‌های دانش‌بنیان فراهم آید و کریدور ارتباطی میان زیست بوم‌های نوآوری ایجاد شود.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: از دیگر مزیت‌های نسبی برای همکاری در زمینه دانش‌بنیان می‌توان به مشارکت در توسعه اکوسیستم نوآوری میان طرفین، ایجاد فضای اشتراکی تولید با شرکت‌های تاتارستان جهت حضور در بازار CIS، همکاری‌های علمی و اقتصادی میان استارتاپ‌های تاتارستان و آذربایجان‌شرقی و بهره‌مندی از بذرها و نهال‌های بهبودیافته آذربایجان شرقی اشاره کرد.

خرّم همچنین بر افزایش همکاری ها در زمینه تامین فضای تولید و تسهیلات ترجیحی در زمینه‌های لوازم خانگی، قطعه‌سازی، صنایع فولادی و بتنی، محصولات UPVC و شیشه، مواد غذایی، شکلات و خشکبار، تحقق کشت فراسرزمینی، تامین پروتئین و نهادهای دامی میان طرفین، همکاری در زمینه پول مجازی با درنظر گرفتن مقررات دو کشور، ایجاد شهرک‌ها و نواحی مشترک صنعتی، سرمایه‌گذاری شرکت‌های تاتار در منطقه آزاد ارس و بهره‌مندی از ظرفیت تولید مشترک، توسعه توریسم درمانی و ایجاد فضای مشترک گردشگری با جمهوری تاتارستان تاکید کرد.

وی افزود: بار اصلی تولید در آذربایجان ‌شرقی بر عهده بخش خصوصی، صنعت‌گران و اتاق بازرگانی تبریز است و کارآفرینان توانسته اند فضای تولید را رونق بخشیده و فرصت‌های امیدافزایی به سوی صنعت و کشاورزی فراهم آورده‌اند.

استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: امنیت فضای سرمایه‌گذاری و امنیت مرزهای ما در شرایط ایده‌آل قرار دارد و نوار مرزی استان یکی از امن‌ترین مسیرها برای هرگونه تردد و حمل‌ونقل کالا محسوب می‌شود.

رئیس جمهور تاتارستان نیز در این جلسه هدف از سفر به تبریز را گسترش و تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری با ایران به خصوص استان آذربایجان شرقی عنوان کرد و گفت: به دنبال پیدا کردن چشم‌اندازهای جدید برای همکاری‌های بیشتر هستیم.

رستم مینیخانوف با اشاره به اینکه، تاتارستان و ایران دارای اشتراکات فرهنگی و تاریخی بسیار غنی است، گفت: ظرفیت بسیار خوبی در حوزه‌های مختلف ازجمله عرضه محصولات پتروشیمی، فناوری‌های پیشرفته و دانش‌بنیان، خودروسازی، کشتی‌سازی، محصولات لجستیکی، ورزش و بهداشت برای افزایش همکاری‌های بین دو کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: به دنبال افزایش ارتباطات با بنادر شمالی ایران هستیم تا محموله‌های این کشور از طریق راه دریایی به ایران و از ایران به کشورهای دیگر ارسال شود.

رئیس جمهور تاتارستان تاکید کرد: تولیدات این کشور خودرو، هلیکوپتر، هواپیما، کشتی و تجهیزات الکترونیکی و اپتیکی بوده و پایه و اساس این جمهوری نفت و پتروشیمی است.