برگزاری نشست «محبت به امام حسین(ع) در میان ادیان و مذاهب»
برگزاری نشست «محبت به امام حسین(ع) در میان ادیان و مذاهب»
با هدف نزدیکی فرهنگ‌های مختلف شیعی زیر پرچم اربعین و نیز شناسایی قیام عاشورا به ادیان و مذاهب دیگر نشست «محبت به امام حسین(ع) در میان اقوام و مذاهب» به همت عتبه الحسینیه در هتل ریاحین الفائضی کربلا برگزار شد.

عصرتبریز – مهرداد خوشکار مقدم: پروفسور حسین صالح، دبیر نشست و رییس مرکز پژوهش‌های فرهنگی کرکوک در این مراسم گفت: بدون شک زیارت اربعین علاوه بر دستاوردهای معنوی خود، فرصتی تاریخی برای گسترش مناسبات ملل مسلمان فراهم کرده است.

وی با اشاره به اهداف این نشست گفت: برپایی رویدادهای فرهنگی باعث نزدیکی بیش از پیش ملت‌های مختلف مسلمان زیر پرچم امام حسین(ع) خواهد شد.

استاد حسین صالح با بیان اینکه مراسم اربعین عامل اتحاد و نزدیکی مسلمانان به ویژه شیعیان سراسر جهان شده است افزود: امیدواریم از این فرصت برای نزدیکی هرچه بیشتر به یکدیگر بهره‌مند شویم.

حسن قناعتلی، استاد فلسفه دانشگاه استانبول نیز در این مراسم با تقدیر از آغوش باز اهالی عراق به ویژه کربلا برای زائران اربعین گفت: امام حسین(ع) مانند صور اسرافیل روح تمام آزادگان جهان را زنده کرده است.

وی با اشاره به تاثیرات جهانی قیام عاشورا در عصر حاضر تصریح کرد: امام حسین(ع) دیگر متعلق به مسلمانان و شیعیان نیست بلکه به تمام انسان‌های آزاده در سراسر جهان تعلق دارد.

کربلا/برگزاری نشست «محبت به امام حسین(ع) در میان ادیان و مذاهب»

این استاد فلسفه در ادامه خاطرنشان کرد: در نگاه جهانی باید این اندیشه را تبلیغ کنیم که حسین(ع) نور هدایت و کشتی نجات است.

وی با تاکید بر لزوم صیانت از آئین‌های محرم به ویژه پیاده‌روی اربعین گفت: اهل بیت(ع) را از اسلام بگیریم دیگر اثری از آن باقی نمی‌ماند لذا باید علاوه بر زنده نگاه داشتن آئین‌های ویژه، سیره عملی آنان را در جامعه جاری سازیم.

قاسم اوجان، نویسنده و روزنامه‌نگار اهل ترکیه نیز با بیان اینکه امام حسین(ع) با نثر جان خویش، اسلام را زنده نگه داشت تاکید کرد: نه تنها شیعیان بلکه تمام دنیای اسلام به آن حضرت مدیون و بدهکار است.

وی ادامه داد: امروز آئین‌هایی چون پیاده‌روی اربعین ادای دین به امام حسین(ع) است.

این روزنامه‌نگار اهل ترکیه خاطرنشان کرد: امام حسین(ع) نه تنها شهید راه اسلام بلکه شهید راه انسانیت و آزادگی است.

حسین کورداوغلو استاد دانشگاه بروکسل بلژیک هم به عنوان دیگر سخنران این نشست اظهار داشت: با توجه به شناسایی روزافزون امام حسین(ع) در اروپا، لازم است حماسه عاشورا به تمام زبان‌های جهان از رسانه‌های مختلف تبلیغ شود.

وی با اشاره به تلاش شیعیان مقیم بلژیک برای به رسمیت شناساندن مراسم عزاداری محرم گفت: در سایه عنایات آن حضرت و تلاش مسلمانان مقیم بروکسل، در حال حاضر مراسم روز عاشورا در این شهر یک آئین پذیرفته شده تبدیل شده است.

کربلا/برگزاری نشست «محبت به امام حسین(ع) در میان ادیان و مذاهب»

حسین کورداوغلو با اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد قیام امام حسین(ع) و حماسه عاشورا گفت: امروز صدای امام حسین(ع) در اروپا هم شنیده می شود و مردم ساکن در کشورهای مختلف علاقمند هستند بیشتر در این باره بدانند.

کشیش پدر نیکولا، از کلیسای ارتدوکس بالکان نیز در این مراسم گفت: حماسه عاشورا مورد توجه کلیسای ارتودکس بوده و ما نیز برای آشنایی بیشتر با آئین‌های این ایام در کربلا حضور یافته‌ایم.

وی مراسم پیاده‌روی اربعین را رویدادی فراتر از اراده بشر خواند و گفت: من حضور اراده خدا را در این راهپیمایی دیدم چراکه میزبانی یک زیارتگاه با ابعادی محدود از ۲۰ میلیون زائر بیشتر به یک معجزه شبیه است.

این کشیش کلیسای ارتودکس بالکان خاطرنشان کرد: عظمت پیاده‌روی اربعین و حضور میلیون‌ها نفر از عاشقان امام حسین(ع) برای ما یادآور داستان‌های مربوط به بازگشت مسیح است.

پدر نیکولا تصریح کرد: امام حسین(ع) امروز در میان ادیان مختلف به عنوان شخصیتی آزاده، مبارز و ظلم ستیز که جان خود را در راه آرمان‌های والای بشریت فدا کرد مورد احترام و تکریم است.

دکتر اقباله خطوطی، از دانشگاه کوزوزو نیز در این مراسم گفت: ما به دنبال راهی هستیم که چگونه امام حسین را در بالکان معرفی و تشیع را در آن منطقه گسترش دهیم.

وی تاکید کرد: مسلمانان بالکان برای شناسایی اهل بیت(ع) و نیز به جا آوردن آئین‌ها و مراسمات نیازمند حمایت‌های معنوی بیشتری هستند.

این استاد دانشگاه اهل کوزوو خواستار کمک و اهتمام کشورهای مسلمان به خصوص شیعیان برای راه‌اندازی مدارس ویژه برای تحصیل و تربیت فرزندان مسلمانان و نیز کرسی‌های دانشگاهی در این مناطق شد.

گفتنی است، در این نشست مهمانانی از مصر، بورکینافاسو، گرجستان، ایران، ترکیه، بلژیک، کوزوو حضور داشتند.

گروهی از فعالان فرهنگی تبریز نیز در حاشیه زیارت اربعین در این نشست حضور یافته بودند.