تبریز نماد فرهنگ و ادب است
تبریز نماد فرهنگ و ادب است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تبریز و آذربایجان را مکتب فکری، ادبی و فرهنگی دانست که شعاع تاثیرگذاری آن تمام قفقاز جنوبی و شمالی و آسیای میانه و غرب آسیا را دربرگرفته است.

به گزارش عصرتبریز، محمدمهدی اسماعیلی در همایش روز ملی شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار در تالار پتروشیمی تبریز افزود: تبریز و آذربایجان مملو از استعداد‌های بزرگ در حوزه فرهنگ، هنر و ادب است و این خطه در حوزه هنر‌های نمایشی و تجسمی می‌درخشد و متاثر از مکتب متعالی و با هویت ایرانی است.

وی با بیان اینکه مفاخر تبریز و آذربایجان نمایندگان مکتب ادبی و فرهنگی این خطه هستند اظهار کرد: تبریز و آذربایجان نقش مهمی در همه داشته‌های فرهنگی و تمدنی ایران با عظمت دارد و تبریز تنها یک شهر و جغرافیا نیست بلکه آذربایجان و تبریز در تمام تاریخ پرعظمت ایران یک نقش بی‌بدیل و تمدن‌ساز داشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وقتی از تبریز صحبت می‌کنیم منظورمان فقط این میراث گرانقدر نیست بلکه مردمان بزرگ، اصحاب فرهنگ و هنر است و مقبره‌الشعرای تبریز گواه عظمت فرهنگی این خطه است.

اسماعیلی با بیان اینکه امید است که استعداد‌های فرهنگی و هنری آذربایجان راه استاد شهریار را پیش بگیرند، ادامه داد: هرکدام از مفاخر آذربایجان نماد کشور هستند و خود تبریز نماد فرهنگ و ادب است.

وی اضافه کرد: تدفین بیش از ۴۰۰ شاعر والاقدر در یک مجموعه، عظمت فرهنگی، هنری و ادبی تبریز را به رخ جهانیان می‌کشد و آذربایجان و تبریز قلب تپنده تمدن ایرانی اسلامی است و در همه تحولات مهم در ایران، تبریز و آذربایجانی‌ها پیشگام بودند.

وزیر فرهنگ خاطرنشان کرد: در تاریخ ۵۰۰ ساله تاسیس ایران نوین که از قرن دهم هجری مجددا هویت ملی ایرانی اسلامی با محوریت مودت به مکتب اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) در این نقطه تاریخی شکل گرفت، مرز‌های هویتی خود را تعریف کرد و در این مرز‌ها مذهب و ارادت به خاندان آل الله در محوریت این گفتمان جدید بود که حوزه فرهنگ، ادب و زبان جلوه جدیدی پیدا کرد و تولیدات مهم فرهنگی هنری به وجود آمد و یک دوره جدید و زایش تمدنی در این منطقه از کشور آغاز شد.

اسماعیلی گفت: اتفاقی که در ۴۰۰ سال قبل در این نقطه از کشور شکل گرفت، بنای یک سازه جدید تمدنی را بر محور نظام مدنی شیعی شکل داد و امروز وقتی از مواریث تبریز و آذربایجان صحبت می‌کنیم، از مواریث ایران سخن می‌گوییم، زیرا غیریتی وجود ندارد و همه داشته‌های این خطه مفاخر ایران زمین هستند.

وی اظهار کرد: در دلاوری‌هایی که در جنگ‌های نابرابر ایران و روس آغاز شده و در مشروطه به قله رسید، ستارخان و باقرخان و مشروطه خواهان تبریزی علم استقلال و آزادی این سرزمین را بر دوش گرفتند و در انقلاب اسلامی و نهضت بزرگ امام راحل درخششی جهانی پیدا کرد.

اسماعیلی با بیان اینکه نامگذاری روز شعر و ادب فارسی به نام شهریار، نشانگر وحدت و انسجام ملی ایرانیان است گفت: به شهریاری که فرزند خطه آذربایجان است و اشعار بی نظیر حیدربابا و خان ننه را سروده افتخار می‌کنیم و در کنار سروده‌های بی نظیر ترکی که سرمایه بزرگ امروز آذربایجان است در شعر فارسی نیز در قله شعر و ادب فارسی قرار دارد.

وی ادامه داد: شهریار امروز در جایگاه نماد شعر و ادب فارسی نشسته و ما همه به آن افتخار می‌کنیم و به این فرزند بزرگ منطقه که آوازه آن در مرز‌های جغرافیایی محصور نمانده و یکی از نماد‌های اصلی ایران فرهنگی، شهریار و شعر این بزرگمرد است، ما به وجود شهریار می‌بالیم و به او، زندگی، اشعار، سیره، سلوک، عقلانیت، معنویت، شخصیت، انقلابیگری و مردمی گرایی این شخصیت بزرگ درود می‌فرستیم.

اسماعیلی با بیان اینکه شهریار برای همیشه در تارک تاریخ این مرز و بوم ایستاده و برای ما یکی از مظاهر عمده و اصلی در انسجام و هویت ملی ایرانی‌ها است گفت: در دولت مردمی بنا این است که این مفاخر را سردست بگیریم و به نسل جدید بشناسانیم و در زمان کنونی فرزندان تبریز با این مواریث بی نظیر خود آشنا شوند و با مفاخر ارجمند بیش از گذشته انس بگیرند.

وی اظهار کرد: راه برای شکوفایی هرچه بیشتر اصحاب فرهنگ و هنر فراهم است و پروژه‌های عمرانی استان با شتاب خوبی در جریان است و در مقبره الشعرا گام‌های بلندی برداشته شده و اعتبار دور دوم سفر نیز در حال تخصیص است و یک مکان باشکوه در شان نام و بلندای آوازه شعر و شاعری در حال آماده‌سازی و تمهید است.

مقبره الشعرای تبریز بر اساس اسناد و مدارک تاریخی، مدفن ۴۰۰ تن از شاعران و عارفان نامی ایران زمین از جمله شهریار ملک سخن است.

امروز همزمان با همایش ملی روز شعر و ادب فارسی از جمعی از فعالان فرهنگ و هنر آذربایجان‌شرقی از جمله حسن تقی زاده کرمانی، مختار صدرمحمدی، جواد شریف نژاد، جلال محمدی، امیرعلی آذرطلعت، شهرام آبرومند و اصغر عباسپور تجلیل شد.

۲۷ شهریور سالروز وفات استاد محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز ملی شعر و ادب ایران نامیده شده است.
استاد شهریار سال ١٢٨۵ هجری خورشیدی در تبریز متولد شد و ۲۷ شهریور ۱۳۶۷ چشم از جهان فرو بست.