برگزاری گردهمایی کتاب یاران در تبریز
برگزاری گردهمایی کتاب یاران در تبریز
به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی اولین گردهمایی کتاب یاران ویژه دهه نودی‌ها در شهر تبریز برگزار شد.

به گزارش عصرتبریز، اسد بابایی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی در گردهمایی کتاب یاران گفت: هدف از برگزاری این گردهمایی اعلام حمایت از کودکان مظلوم و بی دفاع غزه و همچنین آشنایی بیشتر کتاب یاران با وظایف محوله به آن‌ها است و این که بچه‌های دهه نودی را هر چه بیشتر با کتابخانه، کتاب و کتابخوانی آشنا و آگاه کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی گفت: سرانه کتاب به ازای هر دانش آموز استان ۱۱ جلد است که از این نظر رتبه اول کشور را داریم.

سعادتی افزود: هم اکنون ۱۶ هزار کلاس درس دوره ابتدایی در استان داریم که ۱۱ هزار و ۷۵۰ کلاس دارای کتابخانه کلاسی هستند ضمن اینکه حدود ۲ هزار و ۷۵۰ مدرسه دور اول و دوم متوسطه هم دارای کتابخانه هستند و کتاب‌های متعدد غیردرسی در اختیار آنهاست هر چند کتب این کتابخانه‌های اغلب کهنه هستند اما درصددیم با تامین بودجه لازم و همکاری و همیاری مجموعه شهرداری و شورای شهر تبریز نسبت به خرید کتب جدید اقدام کنیم.

محمدی معاون سیاسی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌شرقی هم در این گردهمایی بر تقویت و کاربردی شدن محتویات کتب درسی در برهه‌های مختلف زندگی دانش آموزان تاکید کرد و گفت: محتوا باید در زمینه‌های مختلف از جمله اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و دینی مهارت‌های لازم را به دانش آموزان ارائه دهد و البته در این میان نباید از آموزش‌های سطحی فضای مجازی هم غافل شویم زیرا تنها چیزی که تاثیر عمیق بر روح و فکر انسان به خصوص کودکان و نوجوانان دارد کتاب است.

گفتنی است ۱۲۰۰ دانش آموز از سراسر استان آذربایجان‌شرقی برای شرکت در گردهمایی کتاب یاران به تبریز آمده بودند که هر کدام به عنوان کتاب یار در مدارس خود فعالیت دارند.

کتاب یاران از دانش آموزانی هستند که در مطالعه کتب غیردرسی از هم کلاسی‌های خود سبقت گرفته و از سوی مسئولان مدرسه به عنوان کتاب یار برگزیده شده اند وظیفه خود را هم معرفی کتب مفید به دوستان و همکلاسی‌های خود و ترغیب و تشویق آن‌ها به مطالعه کتب متعدد می‌دانند.

در این گردهمایی علاوه بر اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی همانند سرودخوانی گروهی ، برگزاری مسابقه قرآنی و اهدای جایزه به برندگان شرکت کنندگان در همایش طوماری در محکومیت جنایات رژیم منحوس و کودک کش اسرائیل امضا کردند.