افزایش ۱۷۰ میلیون متر مکعبی حجم آب دریاچه ارومیه
افزایش ۱۷۰ میلیون متر مکعبی حجم آب دریاچه ارومیه

حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به ابتدای سال آبی سال گذشته ۱ میلیارد و ۱۱۵۰ میلیون متر مکعب افزایش یافته است.

به گزارش عصرتبریز، مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: با توجه به بارش های بهاری و آزاد سازی آب از سد ها امروز تراز دریاچه ارومیه به یک هزار و ۲۷۰ متر و ۳۳ سانتی متر رسیده که ۶ سانتی متر بالاتر از زمان مشابه سال گذشته و ۵۱ سانتی متر بالاتر از ابتدای مهرماه ١۴٠٢ است.

آقای رضایی با بیان این که در تراز فعلی حجم دریاچه ارومیه به ۱ میلیارد و ۷۷۰ میلیون متر مکعب رسیده است افزود: حجم دریاچه نسبت به ابتدای سال آبی سال گذشته ۱ میلیارد و ۱۱۵۰ میلیون متر مکعب افزایش داشته و نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز ۱۷۰ میلیون متر مکعب بیشتر شده است.

وی ادامه داد: ۲۵۰ میلیون متر مکعب اب از آذرماه سال گذشته تا به امروز از سدهای آذربایجان غربی وارد دریاچه ارومیه شده که بر اساس مصوب کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه رهاسازی آب از پشت سدهای حوزه آبریز دریاچه ارومیه به سمت این دریاچه سالانه یک میلیارد و صد میلیون متر مکعب است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: هم اکنون وسعت دریاچه ارومیه ۱ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع هست که ۱۷۰ کیلومتر مربع نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته و ۶۸۶ کیلومترمربع نیز نسبت به ابتدای سال ابی ۱۴۰۲ بیشتر شده است.

با اتمام فاز دوم طرح انتقال آب کانی سیب سالانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه رهاسازی می شود که این طرح نیز تا سه ماه آینده به پایان می رسد.