دفاع دولت از عقلانیت
دفاع دولت از عقلانیت

روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: دشمنان ایران قصد دارند موضوع حجاب را به عامل قطبی‌ساز برای جرقه آشوب با استفاده از تجربیات اغتشاشات ۱۴۰۱ تبدیل کنند.

به گزارش عصرتبریز، بعد از توییت مهدی فضائلی، عضو دفتر حفظ و نشر آثار مقام‌معظم‌رهبری از تذکر گرفتن برخی مسئولان درخصوص رفتارهای بی‌قاعده در برخورد با بدحجابی واکنش‌های زیادی در فضای سیاسی و اجتماعی کشور به راه افتاد. عده‌ای این واکنش را از سوی یکی از اعضای دفتر رهبری نپذیرفتند و حتی خواهان برخورد سفت و سخت با وی شدند. برخی نیز از جریان نفوذ صحبت کردند و حتی با وجود بازنشر حساب رسمی انتشارات دفتر رهبری باز هم این حرف را وارد ندانسته و حساب اعضای دفتر رهبری با خود رهبری را از هم جدا کردند.

روزنامه کیهان نیز در مطلبی با عنوان «دوستانه با برادر فضائلی (نکته)» نوشت: « الف- بیت رهبر معظم انقلاب «‌سخنگو‌» ندارد و چنانچه تذکری ضرورت داشته باشد، مستقیما و با ذکر مأخذ از سوی دفتر معظم‌له (آقایان گلپایگانی و حجازی‌) به اطلاع مخاطبان آن، اعم از مسئولان و یا مردم می‌رسد.» البته مطلب کیهان نیز روز گذشته بی‌جواب نماند و حتی از سوی برخی چهره‌های سیاسی و رسانه‌ای مانند مطرح شدن ماجرای ثبت‌نام محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۲ و موعظه رهبری که درنهایت به پشت بلندگو رسید پاسخ گرفت.

اما نکته مهم ماجرا یادداشت روز گذشته روزنامه ایران در روز یکشنبه ۲ اردیبهشت‌ماه بود که نشان داد اعتراض به برخی رفتارهای بی‌قاعده در خصوص مساله بی‌حجابی فقط به یک فرد و ارگان و گروه خاص محدود نمی‌شود، بلکه صدای دولتی‌ها را نیز درآورده ‌است. احسان صالحی از افراد نزدیک به دولت رئیسی و سرپرست جدید روزنامه ایران نیز در یادداشتی مهم ضمن تاکید روی واجب شرعی و قانونی بودن حجاب و همچنین الزام به رعایت آن نوشت دشمنان ایران در سطح سوم قصد دارند موضوع حجاب را به عامل قطبی‌ساز برای جرقه آشوب با استفاده از تجربیات اغتشاشات ۱۴۰۱ تبدیل کنند. از همین رو شیوه مواجهه با آن یک موضوع کاملا چندبعدی است که غفلت از هر یک از ابعاد آن و نگاه صرفا مکانیکی به موضوع، آسیب‌های جدی و تجربه‌شده به دنبال خواهد داشت. صالحی در ادامه یادداشت خود این‌طور می‌نویسد: «از همین منظر است که رهبر‌معظم‌انقلاب اسلامی بر کار با‌برنامه و نقشه در مقابل کار با‌برنامه و نقشه دشمن سخن می‌گویند و از انجام کارهای بی‌قاعده نهی می‌کنند.

کار بی‌قاعده ولو اینکه ظاهر آن جلوگیری از بی‌حجابی باشد، در غایت به سود پروژه بی‌حجابی طراحی‌شده از بیرون عمل خواهد کرد. بر این اساس در کنار تذکر رسانه‌ای‌شده رهبر انقلاب، خبر تایید‌شده حاکی است که در هفته گذشته، رئیس‌جمهور نیز در پی دریافت گزارش‌هایی از برخی برخوردهای نامناسب، تذکرهای موکدی به دست‌اندرکاران این امر داده و تاکید کرده است هرگونه اقدام در این زمینه باید کاملا در مدار قانون باشد.» این یادداشت مهم علاوه بر تایید تذکر رسانه‌ای‌شده از سوی رهبر انقلاب، از تذکر رئیس‌جمهور نیز به دلیل دریافت گزارش‌هایی از برخی برخوردهای نامناسب خبر داد. موضوعی که به وضوح نشان می‌دهد آنچه در سطح شهر رخ می‌دهد و بعضا برخی صحنه‌های نامناسبی را نیز به دنبال داشته که سبب سوء‌استفاده جریان‌های ضد‌ایرانی است مطلوب رئیس دولت نیز نبوده و دولت نیز از در تذکر وارد شده ‌است؛ چرا‌که هرگونه درگیری، هرج‌و‌مرج و آشوب در خیابان به سبب تحریکات گسترده‌ای که از سوی رسانه‌های ضد‌ایرانی صورت می‌گیرد، دلپذیرترین ایران ممکن برای آنهاست. همانطور که شاهد بودیم در حوادث سخت ۱۴۰۱ با تحریک گروه‌های مردمی و همزمان فعال کردن گروه‌های آموزش‌دیده سعی در به آشوب کشیدن خیابان‌ها و از بین بردن اموال مردمی و نا‌امن جلوه دادن ایران عزیزمان را داشته‌اند و حال نیز در کمین برای یافتن کوچک‌ترین حادثه‌ای هستند که بتوانند جنبش‌های شکست‌خورده و براندازانه خودشان را احیا کنند.

در ادامه یادداشت صالحی به قانون جدید عفاف و حجاب نیز اشاره شده ‌است: «در قانون جدید حجاب و عفاف که از سال گذشته مراحل تدوین و تصویب آن در قوای سه‌گانه در جریان است، پیش‌بینی‌های مناسبی شده است که ضمن جلوگیری از پیشروی پروژه دشمن یعنی گسترش بی‌حجابی، آسیب‌های تجربه‌شده از برخوردهای میدانی حداقل شود. تسریع در نهایی شدن قانون و اجرای آن، اجازه سوءاستفاده به کسی نمی‌دهد.» حجاب یک واجب شرعی و عدم رعایت آن یک حرام شرعی است که رهبری عدم رعایت آن را علاوه‌بر حرام شرعی، حرام سیاسی نیز بیان کردند. جمهوری اسلامی ایران نیز موظف به اجرای قوانین و احکام اسلامی است. اما آنچه که دغدغه امروز دلسوزان نظام جمهوری اسلامی است شیوه اقامه حجاب و شیوه برخورد با بی‌حجابی و بد‌پوششی است. شیوه‌ای که در ابتدا برخورد قاطعی با علت‌های بدحجابی و بدپوششی کند و در مرحله بعد به معلول‌ها و سهل‌انگاری‌‌های خیابانی بپردازد.