آمارهای کتاب نخوانی در ایران و کتاب خوانی در جهان
آمارهای کتاب نخوانی در ایران و کتاب خوانی در جهان

عصر تبریز: آمار و ارقام های مختلفی در سالیان گذشته نسبت به سرانه مطالعه ارائه شده، از ۷۹ دقیقه تا ۱۵ دقیقه البته هیچ وقت گفته نشد که این آمار چطور و با چه روش آماری و طی انجام چه مراحلی به دست آمده است. به گزارش لیزنا، چند سال پیش اعلام شد که سرانه […]

عصر تبریز: آمار و ارقام های مختلفی در سالیان گذشته نسبت به سرانه مطالعه ارائه شده، از ۷۹ دقیقه تا ۱۵ دقیقه البته هیچ وقت گفته نشد که این آمار چطور و با چه روش آماری و طی انجام چه مراحلی به دست آمده است.

به گزارش لیزنا، چند سال پیش اعلام شد که سرانه مطالعه در ایران ۲ دقیقه در سال است! همان زمان دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی اعلام کرد که نخیر آمار مطالعه در ایران ۷۹ دقیقه در روز است! که البته در این میزان، سرانه  مطالعه  کتب درسی، کتب ادعیه، قرآن، صفحات مجازی و هر چیزی که به خواندن ربط داشته باشد، لحاظ شده بود. البته هیچ وقت گفته نشد که این آمار چطور و با چه روش آماری و طی انجام چه مراحلی به دست آمده است. اعتراض هایی به این آمار شد که چند دقیقه ای از آن را کم کرد و بالاخره اعلام شد آمار سرانه  مطالعه ۷۵ دقیقه و ۳۴ ثانیه محاسبه شده که ۱۵ دقیقه و ۱۷ ثانیه مربوط به کتاب، ۲۱ دقیقه و ۳۱ ثانیه برای قرآن و ادعیه، ۳۲ دقیقه و ۳۶ ثانیه روزنامه  و پنج دقیقه و ۴۲ ثانیه به نشریه خوانی اختصاص پیدا کرده است که هر دو فضای مجازی و فیزیکی را شامل می شود. حالا نکته مهم این است که «سرانه  مطالعه» یک شاخص جهانی است که تعریف مشخص و دقیقی دارد. با این تعریف، این شاخص تنها مطالعه  کتاب(آن هم از نوع غیردرسی) را شامل می شود؛ یعنی نه مطبوعات، نه سایت های اینترنتی و مجازی که در این سرانه همه این موارد اعمال شده بود!

یک سال گذشت در طول این مدت سرانه های مختلفی اعلام شد و یک بار ۱۵ دقیقه هم در این بین دیده می شد و مسئولان از ۷۹ دقیقه کوتاه آمدند و گفتندسرانه مطالعه ایرانی ها حداقل ۱۸ دقیقه (دقیقا ۱۸ دقیقه و ۴۷ ثانیه) است! که با یک حساب سر انگشتی و نگاهی به دور وبرمان می توانیم قضاوت کنیم که این آمار هم نمی تواند نشان دهنده وضعیت امروز ما باشد.

 

کتابخوانی در دنیا

طبق آمارهای جهانی، آمریکایی ها ۲۰ دقیقه، انگلیسی ها۵۵ دقیقه و ژاپنی ها ۹۰ دقیقه از وقت خود را در شبانه روز به مطالعه  کتاب اختصاص می دهند. بر این اساس آماری که از سرانه  مطالعه  کتاب در ایران در کنار تمام نوسانات عددی(از ۲ دقیقه به ۱۵ دقیقه و آخرش ۱۸ دقیقه رسید) تا حالا ارائه شده است، نشان می دهد که ایرانیان تقریبا به میزان آمریکایی ها به مطالعه  کتاب علاقه مند هستند.

 

کشوری که بزرگ ترین تولید کننده نویسنده در جهان است

مردم ایسلند در سال، ۴۰ کتاب می خوانند که بعد از کشور فنلاند با خواندن ۴۷ کتاب در سال، بیشترین مردم کتابخوان را دارند و هر ۱۰ شهروند ایسلندی در طول زندگی خود یک کتاب تالیف می کنند که بر اساس این آمار ایسلند، بزرگ ترین کشور تولید کننده نویسنده در جهان محسوب می شود. اگر این نکته را مدنظر داشته باشیم که فقط ۱۰۰ هزار نفر در «ریکیاویک» پایتخت ایسلند زندگی می کنند به این نتیجه می رسیم که ۱۰ هزار نویسنده در این شهر وجود دارد و خرید کتاب در ایسلند بیش از دیگر کشورهای دنیاست.

 

ژاپنی ها در دنیا رتبه نخست را از نظر عادت به کتابخوانی دارند

بر اساس گزارش یونسکو، ژاپن از نظر عادت به کتابخوانی جایگاه نخست را در جهان دارد و ۹۱ درصد مردم این کشور به طور معمول کتاب، روزنامه و مجله می خوانند؛ برای مثال یک ژاپنی در سال بین ۴۶ تا ۴۷ کتاب می خواند و ۶۵ درصد مردم کره جنوبی نیز عادت به مطالعه دارند.

با این حساب ایران در رده بندی سرانه  مطالعه باید جایگاه واقعا آبرومندانه  و قابل افتخاری داشته باشد، اما در واقع چقدر می توان به این آمار و جایگاه، دلخوش و مطمئن بود؟!

مقایسه سرانه مطالعه ایران و کشورهای دیگر ( البته مقایسه واقعی) نشان می دهد مهم ترین انگیزه ای که باعث می شود ایرانی ها سراغ کتاب نروند بی نیازی از مطالعه و حس دانای کل بودن است. اگر کلاه مان را قاضی کنیم می بینیم که ما آدم های با اعتماد به نفسی هستیم و این روزها به دلیل حضور در شبکه های اجتماعی و فضای اینترنت و مواجه شدن با اطلاعات حداقلی و پیامکی بیشتر از هر زمانی خودمان را بی نیاز از مطالعه می بینیم. حالا هر قدر هم در آمارها خودمان را خوب جلوه دهیم و آمارهای خوب و پر و پیمانی را ارائه کنیم، صنعت نشر و تیراژ کتاب ها خبر می دهد از سر درون؛ درون جامعه ای که قرار است توسعه پیدا کند و آگاهی مردم و افزایش سواد فرهنگی در این موضوع بسیار موثر است.