تارنمای روسی: آمریکاییان شبح قاسم سلیمانی را در مسکو دیده‌اند
تارنمای روسی: آمریکاییان شبح قاسم سلیمانی را در مسکو دیده‌اند

عصر تبریز: خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در گزارشی به بررسی خبر سفر سردار قاسم سلیمانی به مسکو پرداخت و نوشت: آمریکایی‌ها از موقعیت پدید آمده نگران شده و جان کری، وزیر خارجه آمریکا به سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه زنگ زد و به گزارش وزارت خارجه آمریکا در مورد سفر سرداد قاسم سلیمانی به مسکو ابراز […]

عصر تبریز: خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در گزارشی به بررسی خبر سفر سردار قاسم سلیمانی به مسکو پرداخت و نوشت: آمریکایی‌ها از موقعیت پدید آمده نگران شده و جان کری، وزیر خارجه آمریکا به سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه زنگ زد و به گزارش وزارت خارجه آمریکا در مورد سفر سرداد قاسم سلیمانی به مسکو ابراز نگرانی کرد. واشنگتن تاکید کرد که سفر وی به مسکو در حکم نقض تصمیم شورای امنیت از طرف ایران و روسیه بوده است.

پیشتر مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا برای اولین‌بار تایید کرد که مقامات آمریکا اطمینان دارند که ژنرال ایرانی از مسکو دیدن کرده بود. وی در پاسخ به سوال یک خبرنگار که پرسیده بود که آیا آن سفر صورت پذیرفته بود یا نه؟ چنین جواب داد: ” بنا به درکمان، بله”. “ما روشن می‌کنیم که هدف سفر وی چه بود. ما این مساله را در صحبت‌مان با نمایندگان بلند پایه وزارت خارجه روسیه مطرح کردیم و بعدا در نیویورک هم مطرح خواهیم کرد”.

به گفته مارک تونر مقامات آمریکا “قصد دارند با شورای امنیت و کمیته مامور تحریم ایران و تیم کارشناسان در حال نظارت اجرای تحریم‌های ضد ایرانی کار کنند” تا به این قضیه به‌طور کامل رسیدگی شود و “اقدامات مربوطه بعدی” به‌کار برده شود.

سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و فرد نزدیک به آیت الله خامنه‌ای پیشوای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

عماد آبشناس، سردبیر روزنامه “ایران پرس” که دائما با “اسپوتنیک فارسی” صحبت می‌کند گفت: کرملین خبری در این باره که ژنرال ایرانی به مسکو آمده بود و با پرزیدنت ولادیمیر پوتین دیدار کرد را تکذیب کرد. دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به روزنامه نگاران گفت: “چنین ملاقاتی در برنامه رییس‌جمهور وجود نداشت”. وی متذکر شد که “اطلاعی راجع به این که که آیا ژنرال ایرانی به مسکو آمده بود یا نه در دست ندارد”.

وزارت دفاع هم این داده‌ها را رد کردند که گویا قاسم سلیمانی با سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفت‌وگو کرد. یک منبع عالی‌رتبه وزارت دفاع در مصاحبه با روزنامه “کامرسانت” خاطرنشان کرد که برای نظامیان دو کشور در مورد بررسی هر مسائله‌ای مربوط به همکاری‌های دوجانبه کافی است تا آن‌ها “گوشی بر دارند”. این منطقی‌تر از سفر ژنرال ایرانی به مسکو است.

وی افزود: “ما این هیاهوی خبری را به‌عنوان یک گام غیردوستانه متناوب علیه ما و شرکای ایرانی‌مان تلقی می‌کنیم”.

سفارت ایران در مسکو از تفسیر خبری در باره ورود سردار قاسم سلیمانی به مسکو که گویا صورت پدیرفته بود خودداری کرد.

ولی راستش طرف آمریکایی حتی اگر ابتکار رای‌گیری درباره قطعنامه شورای امنیت در محکومیت اعمال مسکو را پیش بکشد و از مسکو بخواهد که مطابق رژیم تحریم‌ها عمل کند روسیه که عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد است حق دارد پذیرش این قطعنامه را در آن شورا وتو کند.