گزارشی از نخستین و تنها بیمارستان خیریه اختصاصی بیماریهای سرطانی در شمالغرب
گزارشی از نخستین و تنها بیمارستان خیریه اختصاصی بیماریهای سرطانی در شمالغرب

عصر تبریز: با وجود انواع بیماری‌های واگیردار و غیر واگیردار، بیماری سرطان از دسته بیماری‌های غیر واگیردار به شمار می‌آید و یکی از مهمترین علل مرگ غیر طبیعی در سطح جهان به شمار می‌آید. این بیماری که متاسفانه انواع مختلفی دارد مربوط به گروه سنی خاصی و یا منطقه جغرافیایی مشخصی نمی‌شود. بر اساس آمارهای […]

عصر تبریز: با وجود انواع بیماری‌های واگیردار و غیر واگیردار، بیماری سرطان از دسته بیماری‌های غیر واگیردار به شمار می‌آید و یکی از مهمترین علل مرگ غیر طبیعی در سطح جهان به شمار می‌آید. این بیماری که متاسفانه انواع مختلفی دارد مربوط به گروه سنی خاصی و یا منطقه جغرافیایی مشخصی نمی‌شود. بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی، سالانه بیش از شش میلیون نفر تنها براثر ابتلا به سرطان کبد یا معده جان خود را از دست می‌دهند، در حالی که آمار مشخصی از میزان مرگ و میر سایر انواع بیماری در دسترس نیست. سرطان‌های کبد، معده، خون، پوست و استخوان شایع‌ترین انواع سرطان هستند، با این توضیح که برخی از انواع بیماری کاملا وابسته به جنس هستند، مانند سرطان سینه و رحم که در خانم‌ها و سرطان پروستات که در آقایان شایع است. متاسفانه آمار بالای انواع سرطان‌ها نشان می‌دهد که سرطان‌های وابسته به جنس تا حد زیادی ریشه ژنتیکی و خانوادگی دارند.

در استان های آذری سرطان‌های گوارشی، معده، ریه، روده، سینه، پوست، خون و کلیه شایع‌ترین عامل افزایش مرگ ومیر است.

در این میان انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان استان آذربایجان غربی با سابقه بیش از بیست سال توانسته است با حمایت مردم نیکوکار و مسئولین در جهت رفع آلام بیماران قدمهای موثری بردارد و اینک با راه اندازی مرکز پژوهشی و درمانی امید و انجام خدمات پرتو درمانی و شیمی درمانی و حمایت های مالی و معنوی از بیماران مبتلا به سرطان خانواده آنان خدمات ارزنده ای را انجام دهد و در صورت تکمیل و تجهیز بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی در دست احداث این خدمات بیشتر و تخصصی تر خواهد شد.

انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان استان آذربایجان غربی (امید) سازمانی است مردم نهاد  که در سال ۱۳۶۹ با توجه به شیوع گسترده بیماری سرطان، محرومیت اقتصادی، فرهنگی و کمبود امکانات پزشکی در منطقه غرب و شمال غرب کشور برای حل مسائل  درمانی، مادی و معنوی ناشی از این معضل مهم در ارومیه تشکیل و هم اکنون در بیست و پنجمین سال فعالیت خود با بهره مندی از کمک های مردمی، موفق به ارائه خدمات شایسته ای در حوزه های درمان، مددکاری و پیش گیری  از سرطان شده است.

این انجمن در طی برگزاری همایش روز جهانی سرطان که در بهمن ماه سال ۱۳۹۲ در تهران برگزار شد به عنوان یکی از سازمان های مردم نهاد برتر کشور در حوزه سرطان انتخاب و لوح افتخار سازمان جهانی یونسکو و تندیس مربوط به این عنوان را دریافت نمود.

مرکز پژوهشی و درمانی امید، یکی از دستاوردهای اعضاء و حامیان این انجمن می باشد که اولین فاز آن از سال ۱۳۷۵ تاکنون، ارائه خدمات به تعداد کثیـری از بیماران را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده است. همچنین علاوه بر شهر ارومیه و شهرها و استانهای همجوار، از کشورهای ترکیه، عراق، نخجوان، آذربایجان و ارمنستان هم بیمارانی برای کار درمان خود به این مرکز مراجعه کرده اند.

چندی پیش نیز بخش جدید شیمی‌درمانی مرکز پژوهشی درمانی امید ارومیه ( ویژه بیماران سرطانی ) با حضور جمعی از مسئولان افتتاح شد، با این حال تنها یک مرکز درمانی سرطان در شمال غرب کشور در مرکز استان آذربایجان غربی ساخته شده که متاسفانه پس از گذشت چندین سال از ساخت این مرکز توسط جمعی از خیرین، هنوز به عنوان یک بیمارستان رسمی شناخته نشده و مسوولین این درمانگاه با وجود انبوهی از مشکلات برای نجات بیماران به کار خود ادامه می‌دهند.

نکته جالب و ستودنی از اقدامات این شبه بیمارستان این است که علاوه بر خدمات خیریه درمانی، حمایت های مددکاری مستقیم، خدمات اقامتی، خدمات فرهنگی و روان شناسی نیز در این مرکز صورت می گیرد. از آنجا که بسیاری از مراجعان به این انجمن، از شهرستان ها و روستاهای دور افتاده هستند و با توجه به این که مراحل درمان سرطان بسیار طولانی است، این انجمن در کنار بیمارستان خود، اقدام به تشکیل مهمانسرایی کرده است تا همراهان بیمار به ویژه پدر و مادرهایی که فرزندان شان سرطان دارند، بتوانند در این مهمانسرا اقامت کنند و از پرداخت هزینه های مسافرخانه (که از عهده شان بر نمی آید) یا ماندن در کنار خیابان و پارک ها رهایی یابند.

انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی اذربایجان غربی در طول ۲۰ سال فعالیت خود شیمی درمانی ۱۱۵۵۴۵ مورد، رادیوتراپی۲۰۲۸۶ بیمار و ویزیت ۳۰۷۹۴ بیمار  را تا پایان نیمه اول ۱۳۹۳ در کارنامه خود دارد.

روز گذشته همزمان با روز پزشک بازرس کل استان آذربایجان غربی و سرپرست هلال احمر استان از انجمن خیریه امید بازدید کردند.

در این بازدید که از فاز یک مرکز درمانی امید، ساختمان درحال احداث بیمارستان امید، مرکز همایشهای انجمن وسرای اقامتی بیماران صورت گرفت، جاوید پاشایی سلطان احمدی بازرس کل استان آذربایجان غربی و دکتر سید زکریایی سرپرست هلال احمر استان آذربایجان غربی با فعالیتهای انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان آذربایجان غربی از نزدیک آشنا شدند.

بررسی مشکلات و نیازهای انجمن خیریه امید، تجهیز بیمارستان در حال اتمام و مسئله معافیتهای مالیاتی و گمرکی انجمن از جمله مسائلی بود که طی این بازدید مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

پاشایی با تقدیر از اقدامات این مرکز گفت: مراجعه هموطنان از شهرها و استان های همجوار مایه امیدی برای تعالی شهرمان ارومیه می باشد چرا که قبلا ما شاهد سفر شهروندان ارومیه برای درمان به تبریز و سایر نقاط بودیم، ولی امروز با تلاش و همت این عزیزان ما شاهد مراجعه بیمارانی از کشورهای همسایه هستیم.

وی افزود: طبق هماهنگی هایی که قرار است با صدا و سیمای مرکز داشته باشیم زمینه آموزش و اطلاع رسانی عمومی در این زمینه را گسترش خواهیم داد. سازمان بازرسی نیز با انعکاس مشکلات این مرکز به مسئولین تمام توان خود را در جهت رفع مشکلات این مرکز خیریه به کار خواهد برد و امیدواریم در سفر آتی هیئت دولت به استان این موضوع با جدیت پیگیری شود.

بازرس کل استان آذربایجان غربی با اشاره به وضعیت نامناسب استان از نظر شاخص های توسعه و بهداشت افزود: احراز رتبه ۲۹ در کشور برای استان آذربایجان غربی اصلا در شان این استان نیست.

پاشایی همچنی در ادامه افزود: خوشبختانه با به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید یک سری قانون گریزی در استان کاهش یافته ولی ریشه بسیاری از مشکلات ما فرهنگی است، در مجموع وظایف نظام مندی استان رو به بهبود است.

پاشایی در پایان با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه افزود: کلیه اقدامات دستگاه های مرتبط را رصد می کنیم و اخیرا طی درخواستی از سازمان بازرسی کل مبنی بر بازدید از روند اجرای طرح های ستاد احیای دریاچه از اول شهریور این اقدامات شروع شده و ادامه خواهد داشت و از اقدامات تمامی دستگاه های مرتبط با این موضوع بازرسی خواهد شد.

دکتر جواد خشابی، رئیس هیات مدیره انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان (امید) نیزگفت: یکی از مهمترین مشکلات این انجمن، این است که انجمن نتوانسته است بعد از ۲۵ سال فعالیت تائیدیه دولت در برخورداری از تسهیلات را اخذ کند، یعنی افراد خیری که به این مرکز مراجعه می کنند و کمک مالی انجام می دهند، کمک های مالی این افراد جزو هزینه های مورد قبول دارایی نیست.

وی گفت: یکی دیگر از مشکلات انجمن عدم برخورداری از معافیت های مالیاتی و گمرکی است، علیرغم اینکه قانونی در مجلس محترم شورای اسلامی به تصویب رسیده که به موجب آن موسسات و انجمن های خیریه بویژه فعالین بخش بهداشت و درمان چنانچه اقدام به خرید دستگاه و لوازم پزشکی نمایند از معافیت های مالیاتی و گمرکی برخوردار خواهند بود، متاسفانه این معافیت نیز برای ما تاکنون مهیا نشده است.

رئیس هیات مدیره انجمن افزود: بسیاری از موسسات و مراکز پژوهشی از معافیت مالیات بر ارزش افزوده برخوردار هستند که متاسفانه انجمن خیریه امید همچنان از این تائیدیه لازم جهت برخورداری از این معافیت های قانونی محروم می باشد، نزدیک به ۱۰ درصد از خرید های ما صرف مالیات بر ارزش افزوده می شود! و ما امیدواریم مجلس و دولت نسبت به این رویه توجه ویژه ای داشته باشد.

IMG_5648 IMG_5650 IMG_5657 IMG_5666 IMG_5673 IMG_5674 IMG_5676 IMG_5677 IMG_5685 IMG_5687 IMG_5690 IMG_5692 IMG_5697