خط قرمزهایی که در برنامه نود شکسته شد/ صدا و سیما، برنده بازی ستارگان ایران – ستارگان جهان
خط قرمزهایی که در برنامه نود شکسته شد/ صدا و سیما، برنده بازی ستارگان ایران – ستارگان جهان

عصر تبریز: صدا و سیما برنده بازی ستارگان ایران – ستارگان جهان است چراکه بدون انجام هزینه، کلی پول از این مسابقه به جیب می‌زند. مسابقه ستارگان ایران و ستارگان جهان امروز برگزار می‌شود و برای برگزاری این دیدار، هزینه بالای دو میلیارد تومان انجام شده است. باشگاه ورزشی هنرمندان با پیگیری‌های خود توانست این […]

۰۱۰۳۷۶۲۵

عصر تبریز: صدا و سیما برنده بازی ستارگان ایران – ستارگان جهان است چراکه بدون انجام هزینه، کلی پول از این مسابقه به جیب می‌زند.

مسابقه ستارگان ایران و ستارگان جهان امروز برگزار می‌شود و برای برگزاری این دیدار، هزینه بالای دو میلیارد تومان انجام شده است. باشگاه ورزشی هنرمندان با پیگیری‌های خود توانست این تیم را به ایران بیاورد و برای برگزاری مسابقه و هزینه‌های آن، با یک اسپانسر قرارداد بست. هماهنگی آوردن این همه ستاره به ایران کار آسانی نیست و از طرفی جمع کردن ستارگان فوتبال ایران هم کار آسانی نبود.

اما در این میان چه کسی برنده برگزاری مسابقه ستارگان ایران – ستارگان جهان است؟ با یک نگاه کلی می‌توان متوجه شد سازمانی که کوچک‌ترین زحمتی برای برگزاری این مسابقه نکشیده، برنده برگزاری این مسابقه است. سازمان صدا و سیما که هیچ نقشی در حضور ستارگان جهان در تهران نداشته، حالا از برگزاری این مسابقه پول هنگفتی به جیب می‌زند که در این وضعیت اقتصادی، غنیمتی برای تلویزیون است.

یک نمونه از سود میلیاردی سازمان صدا و سیما به مناسبت برگزاری مسابقه ستارگان ایران و ستارگان جهان، برگزاری برنامه نود در پنجشنبه شب و سود آگهی‌های بازرگانی حاشیه این برنامه است. روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی که مهرماه سال گذشته منتشر کرد، طی محاسباتی به این نتیجه رسید که نرخ هر ثانیه آگهی در حاشیه برنامه نود، حدود ۹ میلیون تومان هزینه داشته است. این روزنامه البته ۵۰ درصد تخفیف را هم برای بعضی مشتریان در نظر گرفته و به رقم ۴٫۵ میلیون تومان در ثانیه رسیده است. اگر نرخ آگهی‌های صدا و سیما در حاشیه برنامه نود را با همان رقم سال گذشته محاسبه کرده و به ازای هر ثانیه ۴٫۵ میلیون تومان را در نظر بگیریم، برای برنامه دیشب نود که حدود ۲۰ دقیقه آگهی بازرگانی داشت، به رقم ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان می‌رسیم.

از طرفی کل هزینه ساخت هر قسمت از برنامه نود بین ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان می‌شود که تمام این هزینه را اسپانسر پیامکی برنامه پرداخت می‌کند. به عبارتی صدا و سیما بدون اینکه هزینه ای برای برگزاری مسابقه ستارگان انجام داده باشد و حتی هزینه ای بابت تولید برنامه نود بکند، به سود ۵٫۴ میلیارد تومانی از آگهی‌های این برنامه رسیده است. این البته جدا از آگهی‌هایی است که امروز، قبل از بازی، بین دو نیمه و پس از پایان مسابقه پخش خواهد شد.

این البته تنها برد صدا و سیما برای برگزاری این مسابقه نبود. این سازمان علاوه بر کسب سود میلیاردی، توانست یکی از خط قرمزها را بشکند. حضور کارلوس کروش با تتو و فیگو با شلوارک، اتفاقی بود که برای اولین بار در برنامه نود رخ می‌داد و تلویزیون به خاطر برگزاری این مسابقه، توانست از این خط قرمز هم عبور کند. به همین دلیل است که باید سازمان صدا و سیما را برنده بازی ستارگان ایران – ستارگان جهان بدانیم.