کالبد شکافی رسانه ای اصلاحیه وزیر اطلاعات
کالبد شکافی رسانه ای اصلاحیه وزیر اطلاعات

عصر تبریز: حسن عابدینی مجری و کارشناس صدا و سیما در وبلاگش نوشت: وزارت اطلاعات با انتشار اطلاعیه‌ای به دلیل نقل خطای بیان مقام معظم رهبری از سوی حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات دولت یازدهم (دوشنبه شب – دوم شهریور ماه) در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما عذرخواهی کرد. در زمینه اقدام […]

عصر تبریز: حسن عابدینی مجری و کارشناس صدا و سیما در وبلاگش نوشت:

وزارت اطلاعات با انتشار اطلاعیه‌ای به دلیل نقل خطای بیان مقام معظم رهبری از سوی حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات دولت یازدهم (دوشنبه شب – دوم شهریور ماه) در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما عذرخواهی کرد.

در زمینه اقدام دکتر علوى چند نکته وجود دارد که هم براى مسوولان و هم براى یاران رسانه اى درس آموز است :

الف: معمولا افراد با فروکش کردن موج رسانه اى, براحتى و هدفمندانه از کنار موضوع مى گذرند اما اصلاحیه در حالی صادر شده است که پنج روز از رویداد خبری گذشته است.

ب : صرفا پاسخ را به رسانه یا رسانه هایی که به آن پرداخته اند ارسال مى کند تا از فراگیر شدن آن جلوگیرى کنند اما این اصلاحیه روی سایت رسمی وزارت قرار گرفته است که برای همگان قابل دسترسی است.

ج: با الفاظى دو پهلو مانع از بیان اصل موضوع مى شوند تا با ایجاد الودگى اطلاعاتى سبب سردرگمى مخاطبان شوند اما در این اصلاحیه متن صحبت قبلی و متن درست ان اورده شده است.

د: منتقدان را مورد نکوهش قرار مى دهند که بخاطر منافع فردى یا گروهى فرصت طلبانه رفتار کرده اند اما در این اصلاحیه از “منتقدین محترم صمیمانه سپاسگزاری ” می شود.

ه: کوشش مى کنند موضوع را کم اهمیت جلوه دهند تا تغافل در برابر آن توجیه پذیر شوداما در این اصلاحیه بصراحت گفته شده است که در نقل مطلب خطا صورت گرفته است.

و: تا حد ممکن روش بازى با واژگان را در پیش می گیرند بلکه از بکار بردن واژه عذرخواهى, پوزش یا… خودارى کنند اما در این اصلاحیه از رهبر معظم انقلاب و مردم شهید پرور عذرخواهی می شود.

حال اما دکتر علوى وزیر اطلاعات بدون توسل به شیوه هاى مرسوم دستکارى رسانه اى در دنیا با شفافیت و صریح ترین کلمات ممکن عذرخواهى کرد, یک درس رسانه اى مبتنى بر اخلاق دینى است که اقدامى در خور ستایش است.

این نکته از آن رو درس آموز تر است که به علت جایگاه حقیقى دکتر علوى که عضو هیات علمى دانشگاه در حوزه رسانه است بر شگردهاى رسانه اى اشراف دارد و در چارچوب مسؤولیت حقوقى اش هم, اگر مى خواست , امکان توجیه سکوت، نزد مخاطب میسر بود.

 

متن اطلاعیه وزیر اطلاعات به شرح زیر است:

 

«بسم الله الرحمن الرحیم

در برنامه تلویزیونی نگاه یک از قول مقام معظم رهبری نقل شد که (این خط تبلیغی دروغ که از خطوط قرمز عبور شده است صحت ندارد) پس از مراجعه به متن سخنرانی معظم له ملاحظه شد که عبارت صحیح این است (این خط تبلیغی غیر صحیح که از برخی خطوط قرمز رسمی در جلسات خصوص صرف نظر شده است خلاف واقع و دروغ است)

ضمن پوزش از معظم له و مردم شهید پرور در نقل خطای بیان معظم له از منتقدین محترمی که ما را به این خطای در نقل توجه دادند صمیمانه سپاسگزاری می شود.

سید محمود علوی

وزیر اطلاعات»