رونمایی از پوستر نمایش کوراوغلو در تبریز
رونمایی از پوستر نمایش کوراوغلو در تبریز
پوستر نمایش کوراوغلو به کارگردانی یعقوب صدیق جمالی در آمفی تئاتر هتل پارس تبریز رونمایی شد.

به گزارش عصرتبریز، یعقوب صدیق جمالی شامگاه یکشنبه در آیین رونمایی از پوستر نمایش کوراوغلو گفت: این نمایش با حضور بزرگان هنرهای نمایشی تبریز در سال ۷۹ به صحنه رفت و با استقبال کم نظیری مواجه شد.

به گفته وی، استقبال از نمایش کوراوغلو به حدی بود که این اثر ۷۶ نوبت در تالار تربیت به صحنه رفت.

صدیق جمالی با اشاره به اجرای این اثر در نخجوان و ترکیه یادآور شد: نمایش کوراوغلو در آن سال موجب شد که تبریز به عنوان پرمخاطب ترین شهر در حوزه تئاتر معرفی شود.

این کارگردان تئاتر در ادامه تصریح کرد: پس از سال ها احساس کردیم که فضا برای اجرای دوباره این نمایش محیا شده و می‌توانیم آن را به صحنه ببریم.

وی با بیان اینکه این نمایش با همان ورژن قبلی اجرا خواهد شد اظهار داشت: احساس می‌کنم با تجربه بیشتر و امکانات به روزتر، اثری متفاوت تر از قبل برای مخاطبان ارائه خواهیم داد.

به گفته کارگردان نمایش کوراوغلو، این نمایش به مدت ۱۲۰ دقیقه با ۱۰۰ نفر عوامل به صحنه می‌رود.

خسرو سرتیپی، پژوهشگر تاریخ و ادبیات ترکی آذربایجان نیز در این آیین اظهار داشت: به طور حتم، کوراوغلو یکی از معروف ترین حماسه های ادبیات ترکی آذربایجانی به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: این حماسه به قدری در تاریخ و فرهنگ آذربایجان نفوذ داشته که بیش از ۱۰ فرم موسیقی عاشقی به این باب اختصاص دارد.

به اعتقاد سرتیپی، حماسه کوراوغلو به یکی از ویژگی های بارز ادبیات، موسیقی و فرهنگ فولکلور آذربایجان تبدیل شده است.

گفتنی است، داستان کوراوغلو تمثیل حماسی و زیبایی از مبارزات طولانی مردمان آذربایجان با دشمنان داخلی و خارجی است که به دلیل داشتن غنای ادبی و موسیقیایی خود، به یکی از آثار مهم فولکلور تبدیل شده است.

این نمایش قرار است از ۲۴ بهمن ماه همه روزه از ساعت ۲۰:۳۰ در تالار اقبال آذر مجتع فرهنگی هنری ۲۹ بهمن تبریز به صحنه رود.