معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه فرهنگ سازی مناسب و معقولی در زمینه اهدای عضو صورت نگرفته، گفت: روزانه 10 نفر به دلیل نبود عضو پیوندی جان خود را از دست داده و خانواده‎ای داغدار می‎شود.

به گزارش عصرتبریز، حجت پورفتحی امروز در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تبریز، گفت: روزانه ۱۰ نفر به دلیل نبود عضو پیوندی جان خود را از دست داده و خانواده‎ای داغدار می‎شود.

وی با اشاره به عدم همکاری مردم با اهدا عضو بیماران مرگ مغزی، اظهار کرد: فرهنگ سازی مناسب و معقولی در این زمینه صورت نگرفته و متاسفانه همین امر باعث شده تا از ۱۰۳ مورد مرگ مغزی تا کنون ۱۷ نفر رضایت به اهدا اعضا عزیزان خود داده‎اند که ۱۱ نفر از آنها به مرحله اهدا عضو رسید و ۶ نفر دیگر متاسفانه جان باختند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: در این راستا امیدواریم با ارتقاء آگاهی و روحیه ایثار در شرایط خاص «مرگ مغزی» بتوانیم آن عضوی را که قرار است در زیر خاک مدفون گردد، به فرد نیازمند پیوندی برسانیم.

پورفتحی با اشاره به اینکه برای یک بیمار مرگ مغزی امکان بازگشت به زندگی حتی با دستگاه‌های حیاتی وجود ندارد و مرگ او در کمتر از هشت روز کامل می‌شود گفت: «مرگ مغزی» حتی با «زندگی نباتی» نیز متفاوت است و نمی‌توان بیمار مرگ مغزی را به زندگی بازگرداند.

وی تأکید کرد: درباره بیمار مرگ مغزی، می‎توان هرچه زودتر، همراهان با روی آوری به امر نیکوکارانه اهدای عضو، بیماران در فهرست دریافت عضو را از مرگ حتمی نجات دهند و برای بیمار مرگ مغزی خودشان آرامش ابدی فراهم کنند.

پورفتحی اظهار داشت: اهدای عضو در کشور ما مفهوم پیچیده‎ای است. از یک طرف اهمیت آن بر کسی پیچیده نیست و از طرف دیگر سر بزنگاه اهدای عضو، رفتارهای متفاوت از کلام و گفتار می‎شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز تاکید کرد: اگر فرهنگ اهدای عضو بیماران مرگ مغزی در کشور نهادینه شود، دیگر شاهد مرگ هموطنانی که سال ها در انتظار دریافت عضو هستند نخواهیم بود.

انتهای پیام/