فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی گفت: با هوشیاری و اقدام بموقع نیروهای یگان حفاظت استان آذربایجان شرقی، اشیای تاریخی با قدمت هزاره اول قبل از میلاد کشف و ضبط شد.

به گزارش عصرتبریز، سردار امیر رحمت‎الهی امروز شنبه (۹ تیرماه) در این مورد گفت: براساس اخبار ارسال شده به یگان حفاظت استان آذربایجان شرقی از سوی دوستداران میراث فرهنگی مبنی بر نگهداری و خرید و فروش اموال تاریخی وفرهنگی حاصل از حفاری غیرمجاز به دست فردی بومی از اهالی شهرستان سراب، بلافاصله تحقیقات در مورد احراز صحت و سقم موضوع در دستور کار یگان حفاظت استان قرار گرفت.

وی افزود: پس از بررسی اولیه، باهماهنگی فرماندهی انتظامی و پلیس اطلاعات و امنیت عمومی استان و اخذ دستور مقام قضایی، نیروهای یگان حفاظت در عملیاتی مشترک با همکاری عوامل انتظامی، در بازرسی از منزل فرد مذکور مقادیری اشیای تاریخی شامل ظرف سفالی منقوش،ظرف سفالی مینیاتوری،پیاله سفالی،شیء تزئینی از جنس سنگ و قطعاتی از جنس فلز کشف و ضبط کردند.

این مقام انتظامی تصریح کرد: با توجه به اعلام نظر کارشناسان میراث‌فرهنگی استان، اشیای مکشوفه دارای ارزش تاریخی است و قدمت آنها هزاره اول قبل از میلاد تخمین زده شد.

انتهای پیام/