دانشگاه‌ها علوم‌شان را در راستای حل معضلات اجتماعی بکار گیرند
دانشگاه‌ها علوم‌شان را در راستای حل معضلات اجتماعی بکار گیرند

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا از اساتید و دانشجویان تاکید کرد که علوم‌شان را در حل معضلات اجتماعی بکار گیرند.

به گزارش خبرنگار عصر، سیدیحیی رحیم صفوی در آیین بزرگداشت هفتادمین سال تاسیس دانشگاه تبریز با ابلاغ سلام مقام معظم رهبری به تمام حضار، اظهارکرد: آیت‌الله خامنه‌ای از برکات همین سرزمین هستند و از سرزمین آذربایجان و شهر خامنه بود که رهبری که هم‌اکنون دفاع از بلاد مسلمین را برعهده دارد برخواسته است.

وی افزود: افتخار می‌کنم که ۴۷ سال پیش به دانشگاه تبریز وارد شدم و سال ۱۳۵۴ از رشته زمین شناسی در دانشگاه تبریز فارغ‌التحصیل شدم.

وی با بیان اینکه آنچه را که از اساتیدم در این دانشگاه آموختم در دفاع از کشورم و ملتم بکار گرفتم، تصریح کرد: در مدیریت سپاه و هشت سال دفاع مقدس برای ایحاد امنیت پایدار، برای استقلال و عظمت ایران از آن آموخته‌ها عمل کردم.

سردار صفوی گفت: از اخلاق، تواضع و شجاعت اساتید یاد گرفتم که با مردم و بسیجیان متواضع باشم و در دفاع از ملت و انقلاب اسلامی شجاع باشم.

وی ادامه داد: آنچه را که آموختم در توسعه و سازندگی و پیشرفت کشورمان در قرارگاه خاتم‌الانبیاء بکار گرفتم.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با بیان اینکه خواهشی از دانشگاهیان دارم، گفت: از دانشگاه با عظمت و باخیر و برکت تبریز و اساتید عالی‌مقام و دانشجویان عزیز آن می‌خواهم که به بخش تامین منابع آب و توسعه کشاورزی در خطه آذربایجان طی برنامه ششم توسعه‌ی کشور توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: علوم را بایستی در راستای توسعه کشور، چه در بخش آب و کشاورزی و چه در بحث استحصال از معادن ارزشمندی که در همین آذربایجان داریم بکار گیریم.

صفوی با اشاره به اینکه بزرگترین معدن مس کشور در سونگون واقع شده است، افزود: بزرگترین معدن طلا در ورزقان قرار دارد و اخیرا نیز معادن آهن در شهرستان جلفا کشف شده که تمامی این معادن ظرفیت عظیمی برای توسعه آذربایجان هستند و دانشگاه‌ها باید به سمت صنعت و معدن سوق پیدا کنند.

وی اضافه کرد: از کارخانجات تراکتورسازی، پتروشیمی و سایر صنایع آذربایجان تقاضا دارم که به دانشگاه‌ها مراجعه کنند چراکه دانشگاه به آن‌ها ارزش افزوده خواهد داد.

عضو هیئت مؤسس انجمن ژئوپلیتیک ایران افزود: از دانشگاه می‌خواهم که به حل مسائل اجتماعی آذربایجان کمک کند چراکه در همین استان آذربایجا‌ن‌شرقی و اطراف شهر تبریز حدود ۳۰۰هزار نفر حاشیه‌نشین وجود دارد و چه کسی باید این معضلات را به دولتمردان، استانداران، فرمانداران و شهرداری‌ها بیاموزد؟ فلذا دانشگاه‌ها بایستی علوم‌شان را در حل معضلات اجتماعی بکار گیرند.

صفوی ادامه داد: در سالی که بنده وارد دانشگاه تبریز شدم ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های کل کشور حدود ۱۰هزار بود اما امروز از میان حدود یک میلیون نفر شرکت‌کننده در کنکور بیشتر این افراد وارد دانشگاه‌ها می‌شوند.

وی با بیان اینکه بیش از شصت الی هفتاد درصد بودجه کشور جاری است، تصریح کرد: دولت در وضعیت اقتصادی کنونی آنطور که باید نمی‌تواند به وضعیت دانشگاه‌ها رسیدگی کند، بنابراین از خیرین محترم دانشگاه‌ساز تقاضا دارم که در ساخت و تجهیز خوابگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها، پروژه‌های عمرانی دانشگاه‌ها هرچه بیشتر تلاش کنند.