لزوم ایجاد نظام تخصصی تهدیدشناسی/ مراکز علمی به پدافند غیرعامل اهمیت دهند
لزوم ایجاد نظام تخصصی تهدیدشناسی/ مراکز علمی به پدافند غیرعامل اهمیت دهند

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه نظام تولید، ساخت‌و‌ساز و دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید اهمیت خاصی برای پدافند غیرعامل قائل شوند، گفت: باید یک نظام تهدیدشناسی تخصصی در این خصوص ایجاد شود.

به گزارش عصرتبریز، محمدرضا پورمحمدی در کنفرانس ملی معماری و شهرسازی با محوریت پدافند کالبدی در دانشگاه تبریز، اظهار داشت: استقرار چند پایگاه نظامی آمریکا در کشورهای همسایه و تحریم‌ها و تهدیدهایی مثل بیوتروریسم، اهمیت امنیت سایبری و پدافند زیستی را دو چندان می‌کند.

وی با اشاره به نفوذ علم پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها اظهار کرد: تامین ایمنی و امنیت یکی از مسایل مهم برنامه‌ریزی استراتژیک و حکم‌روایی خوب است و در مبانی دینی ما نیز بحث امنیت پیش از تامین نیازهای اساسی مطرح شده است.

پورمحمدی با بیان این که تعداد بحران‌ها و حوادث طبیعی و انسانی همه ساله بیشتر می‌‌شود، گفت: طبق آمارها تعداد بحران‌ها از ۱۰۰ بحران در سال ۱۹۷۵ به ۵۵۰ بحران در سال ۲۰۰۰ و بیش از یک هزار بحران در سال ۲۰۱۵ رسیده که بیشترشان در کلانشهرهای جهان سوم اتفاق افتاده است.

وی با تاکید بر ضرورت بررسی رفتارهای منجر به بحران‌ها و در نظر گرفتن تدابیر برای پیشگیری از اتفاق‌های مشابه در سال‌های آتی، بیان کرد: تدبیر برای صیانت از جامعه انسانی همیشه باید باشد، اما امروز، این مسئله به لحاظ موقعیت جغرافیایی و سیاسی کشورمان، بیش از پیش اهمیت دارد و این باید عزم ما را صد چندان کند.

پورمحمدی در ادامه با اشاره به پدافند کالبدی به عنوان یکی از ابعاد هشت گانه پدافند غیرعامل، گفت: ماموریت سازمان‌ها، افراد و متخصصان در این خصوص‌، طبقه‌بندی زیرساخت‌ها، اولویت‌بندی مراکز حساس، تهیه طرح‌های توسعه، رصد علم جدید دنیا و چگونگی مواجهه و حل این مشکل با استفاده از پیشرفت‌های تکنولوژیک است.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین با انتقاد از تداوم بارگذاری روی گسل‌ها و تفاوت استانداردهای ساخت و ساز جهان سومی‌ها با سایر کشورها، خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی شهری در پدافند غیرعامل و الزامات پدافند غیرعامل در مراکز پرتردد شهر و ساخت‌وسازهای نوین مور توجه قرار گیرد.