مصرف کنندگان تصور می کنند ریتالین دارویی بی خطر است در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد. متیل فنیدیت  با نام تجاری  «ریتالین » نام دارویی است که توسط کمپانی داروسازی  «نوارتین » در سال ۱۹۵۴ به بازار  دارویی دنیا عرضه شد.هدف […]

مصرف کنندگان تصور می کنند ریتالین دارویی بی خطر است در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد.

متیل فنیدیت  با نام تجاری  «ریتالین » نام دارویی است که توسط کمپانی داروسازی  «نوارتین » در سال ۱۹۵۴ به بازار  دارویی دنیا عرضه شد.هدف از ارائه این دارو در ابتدا، درمان افسردگی، خواب آلودگی  در طول روز و سندرم خستگی مزمن بود؛ اما بتدریج با پیشرفت علم و تجربه های  گوناگون مشخص شد می توان از این دارو در درمان کودکانی که دچار اختلال بیش فعالی و  کم توجهی هستند  نیز استفاده کرد.  قرص «ریتالین » خواصی شبیه آمفتامین (مانند قرصهای اکستازی) دارد.    متاسفانه در سالهای اخیر

مصرف خودسرانه این دارو در کشور ما رو به افزایش گذاشته است و گزارشهای متعددی وجود دارد که برخی از دانشجویان بدون آگاهی از اثرات زیانبار آن، در شبهای امتحان از این قرص استفاده می کنند تا بتوانند چندین ساعت متوالی بیدار مانده و به شکل غیر معمولی تمرکز خود را در مدت طولانی حفظ کنند. دارویی که عوارض آن بهایی بیش از چند ساعت بیدار ماندن برای درس خواندن دارد اما مصرف کنندگانش از آن بی خبرند.

 مصرف کنندگان تصور می کنند ریتالین دارویی بی خطر است در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد. پزشکان و روانپزشکان با صراحت اعلام می کنند ترک کردن داروهای محرک آمفتامینی نظیر ریتالین و اکستازی، بسیار سخت تر و پیچیده تر از سایر مواد مخدر است.

استفاده محدود و کنترل شده ریتالین باعث عادت کردن بدن مصرف کننده به دوزهای پایین و در نتیجه ایجاد علاقه فرد به استفاده از دوزهای بالاتر و حتی مصرف داروهای سنگین تر و خطرناک تر می شود. علاوه بر آن تاکنون در چند مورد سوء مصرف ریتالین منجر به مرگ شده است.

 €Œ   عمده ترین دلیل گرایش به استفاده از این قرص €Œها الگو برداری و نقش پذیری از گروه دوستان است. تقویت حافظه، افزایش تمرکز و دقت دانشجویان در هنگام درس خواندن به ویژه شب €Œهای امتحان از دیگر علل گرایش دانشجویان به مصرف این قرص می باشد.

   توجه به این نکته حائز اهمیت است که، مصرف ریتالین به دلیل مشخص بودن عوارض ناخوشایند آن از سوی دانشجویان علوم پزشکی استقبال نمی شود ولی برخی از دانشجویان سایر رشته ها به دلیل آشنا نبودن با عوارض آن به مصرف آن دست می زنند که لازم است آگاهی های لازم در این خصوص داده شود.

   فرد بعد از مدتی که قرض را به طور موقتی و برای موقعیت €Œهای خاصی استفاده می کند به مرور به این ماده اعتیاد پیدا می €Œکند، زرد شدن رنگ پوست، مشکلات کبدی، نارسایی کلیه، اضطراب، بی €Œقراری، پرخاشگری، رفتار عصبی از عوارض روحی و جسمی شایع در این افراد است و بعد از مدتی فرد را از پا در می آورد.

مصرف این دارو برای افراد دارای اضطراب زیاد، فشار عصبی، عصبانیت همراه با بی قراری، حساسیت مفرط نسبت به دارو، فشار خون بالا، افسردگی های قابل درمان با داروهای ضد افسردگی رایج، تیک های حرکتی و کودکان زیر ۶ سال منع می شود.

   داروی ریتالین از سوی پزشک برای کودکان بیش فعال تجویز می شود اما استفاده از آن توسط افراد بالغ به منظور افزایش یادگیری و بیدار ماندن بیشتر عوارضی را در پی دارد که شناخته شده ترین آنها به شرح زیر می باشند:

– عصبی شدن و بی خوابی

– حالت تهوع و استفراغ

– احساس سرگیجه و سردرد

– تغییرات ضربان قلب و فشار خون که معمولا به صورت افزایش است

– خارش و جوش های پوست

– دردهای شکمی، کاهش وزن و مشکلات معده

– مصرف دائمی و اعتیاد (وابستگی)

– بروز حالت های روان پریشی (جنون) و علایم وابستگی به ریتالین

– بروز افسردگی پس از قطع مصرف

عوارض مصرف مقادیر زیاد ریتالین

– از دست دادن اشتها و سوء تغذیه و کاهش وزن

– لرزش و پرش عضلات

–  تب، تشنج و سردرد

– نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس که در مواردی می تواند به شکل خطرناکی ادامه پیدا کند.

– تکرار حرکات و اعمال بی هدف

–  بروز حالت های پارانویید(سوء ظن)، توهم و هذیان

– ضایعات پوستی مزمن و احساس حرکت و جنبش حشرات در زیر پوست

   دانشجویانی که فکر می کنند شب امتحان باید درس بخوانند باید بدانند که همانطور که خواندن لازم است، خوابیدن هم لازم است. چرا که زمانی که مغز وارد فاز پردازش اطلاعات می شود در صورتی که مغز استراحت کند این پردازش اطلاعات به نحو مطلوبی صورت می گیرد. در صورتی که استراحت وجود نداشته باشد مغز نمی تواند آن اطلاعات را پردازش کند پس بیدار ماندن طولانی نمی تواند کمک زیادی به یادگیری در شب امتحان کند.

   با این وجود افرادی که نیاز به بیدار ماندن در شب را دارند بهتر است با استراحت کوتاهی در روز و استفاده از قهوه و چای به با آثار تخریبی این قرص و اعتیاد به آن مقابله کنند.

منبع: دانشگاه آزاد بجنورد