مواضع انگلیس و فرانسه در قبال ماهواره نور جای تعجب دارد
مواضع انگلیس و فرانسه در قبال ماهواره نور جای تعجب دارد
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: مواضع انگلیس و فرانسه در قبال ماهواره نور جای تعجب دارد و حاکی از تن دادن به قلدرمنشی آمریکا است.

به گزارش عصرتبریز، سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن غیرقابل قبول خواندن مواضع فرانسه و انگلیس در خصوص پرتاب «ماهواره نور» گفت: بکارگیری فناوری فضایی با اهداف صلح آمیز بخشی از برنامه دفاعی و نیز توسعه علمی جمهوری اسلامی ایران است و هیچیک از معاهدات بین‌المللی ایران را از دستیابی و توسعه این فناوری که به پشتوانه تلاش کارشناسان و نخبگان ایرانی بدست آمده، منع نمی‌کند.

موسوی، تفسیر یکجانبه فرانسه و انگلیس از قطعنامه ۲۲۳۱ را قویاً رد و تاکید کرد: برنامه هسته‌ای ایران مطابق فتوای مقام معظم رهبری و نیز طبق گزارش‌های آژانس بین‌المللی اتمی دارای مقاصد انحصارا صلح آمیز است و لذا برنامه فضایی ایران که دارای اهداف دفاعی است، برای مقاصدی غیر از این طراحی نشده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: در حالی که آمریکا با خروج خود از برجام و تحمیل تحریم‌های غیرقانونی خود علیه ایران هر روز و هر لحظه بند بند قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد را نقض می‌کند، عدم برخورد کشورهای اروپایی با آمریکا و خودداری از محکوم کردن آن کشور، جای تعجب دارد و حاکی از برخوردهای دوگانه و تن دادن به قلدرمنشی آمریکا در صحنه جهانی است.

وی همچنین اظهار داشت: فرانسه و انگلیس در حالی نسبت به امنیت منطقه ابراز نگرانی می‌کنند که خود سابقه‌ای طولانی از حضور تنش آفرین در منطقه داشته و سیاست‌های ثبات‌زدای آنها مانع مهمی در بازگشت امنیت و ثبات منطقه است.