ایران می‌تواند برای همه در عزاداری محرم الگو باشد
ایران می‌تواند برای همه در عزاداری محرم الگو باشد
رئیس‌جمهور با بیان اینکه عزاداری برای ما مهم است، گفت: ایران می‌تواند برای همه کشورها و مسلمانان در عزاداری محرم الگو باشد.

به گزارش عصرتبریز، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن گرامیداشت روز پزشک، اظهار داشت: پزشکان همیشه در خط مقدم سلامت مردم بودند و همیشه تلاش کردند و به قسم خود پایبند بودند. پزشکان عزیز ما همیشه کار خود را به عنوان یک شغل تلقی نمی‌کردند بلکه همیشه به عنوان یک وظیفه و یک تلاش عاشقانه برای سلامت مردم تلقی می‌کردند. امسال ویژگی خاص خودش را دارد یعنی درست ۶ ماه با این ویروس مقابله کردیم و وارد ماه هفتم شدیم و در این مقابله، مدافعان سلامت اعم از پزشک، پرستار و بهیار کار بسیار بزرگی انجام دادند، آنهایی که در بیمارستان و بخش‌های مختلف تلاش می‌کنند. این کار پزشکی یک زنجیره به هم پیوسته است که هر گوشه‌اش اهمیت دارد و ما همه را به عنوان خط مقدم مدافعان سلامت مردم می‌شناسیم.

وی عنوان کرد: می‌خواهیم از تمام عزیزانی که شبانه‌روز در زمینه این بیماری تلاش کردند، حتی اساتید و افرادی که می‌توانستند به محیط بیمارستانی نیایند اما برای دلداری بقیه آمدند و تلاش کردند و همه پزشکانی که ممکن است به صورت تخصصی رشته‌شان اپیدمی و عفونی نبوده اما در عین حال به این بخش آمدند و یاری رساندند که از همه آنها سپاس‌گزاری و تشکر می‌کنیم و این روز را به همه آنها تبریک می‌گوئیم. از طرف دیگر آن عزیزانی که در مقابله با این ویروس جان عزیز خود را از دست دادند، به خانواده‌های بزرگشان تسلیت می‌گوئیم و برای آنها آرزوی توفیق می‌کنیم.‌

رئیس‌جمهور بیان کرد: امروز در جلسه ستاد ملی، به عنوان نمونه سه خانواده از خانواده پزشکانی که جان خود را در این راه فدا کرده و به شهادت رسیده بودند دعوت شدند و از آنها به عنوان نمونه تقدیر و تشکر شد. البته تقدیر و تشکر ما نسبت به همه خانواده‌های عزیز کادر درمان است و در برابر همه این خانواده‌ها که صبر و تحمل کردند و امروز هم تحمل کردند، تشکر می‌کنیم. در دوران دفاع مقدس نیز همین پزشکان حضور داشتند. یک از آقایان می‌گفت من نیز اندازه شما از جنگ خبر دارم به دلیل اینکه ما همسایه ای داریم که جراح است و هر وقت بارش را می‌بندد، می‌فهمیم فردا یا پس فردا عملیات است‌. پس ما هم می‌دانیم جنگ و عملیات چه روزهایی است‌.

روحانی تصریح کرد: واقعاً ما گاهی بیمارستان‌های صحرایی داشتیم که تا خط مقدم بیش از ۸ کیلومتر فاصله نبود و در بسیاری موارد بیمارستان‌های صحرایی ما توسط عوامل بعث بمباران شد و برخی از آنها زیر آتش توپخانه و خمپاره می‌توانست قرار داشته باشد. بنابراین این پزشک‌ها کار بزرگ و عظیمی انجام می‌دادند. در یکی از عملیات‌ها به یکی از بیمارستان‌های صحرایی رفتم که خیلی نزدیک خط مقدم بود و آنها از سر شب به طور مداوم مشغول عمل جراحی بودند و برخی از آنها چهل و هشت ساعت کمتر با بیشتر نمی‌خوابیدند و مرتب در اتاق عمل بودند و چقدر جان رزمندگان عزیز ما را نجات دادند. کار عظیمی در آن ۸ سال پزشکان، جراحان و پرستاران ما انجام دادند.‌

رئیس‌جمهور افزود: امروز هم یکی از همان روزهاست و باز هم نیاز به فداکاری و ایثار داریم. حالا ممکن است خمپاره، کاتیوشا، بمب دشمن نزدیک ما نباشد اما در عین حال وقتی جایی این همه بیماران مثبت جمع شدند می‌توان مجموع آنها را به مرز بسیار خطرناکی شبیه خطرهایی که در میدان جنگ شاهدش بودیم تشبیه کرد.‌

وی با بیان اینکه می‌خواهم از مقابله در موج دوم کرونا تشکر کنم، گفت: در موج اول یک جور سختی بود زیرا با این ویروس و مقدار خاطراتش آشنا نبودیم و اینکه چه نوع دارو و درمانی می‌تواند مفید باشد یا چه نوع مراقبتی اهمیت بیشتری دارد و در واقع روزهای سختی بود و ماه اسفند و اواخر فروردین دو ماه سختی را گذراندیم اما موج دوم که از اواخر خرداد شروع شد و تمام تیر و مرداد را در بر گرفت متفاوت بود و این ویروس مهاجم‌تر شد. در این موج دوم و این آماری که برای جوان‌های ما مشاهده می‌کنیم در موج اول کم بود و این بار بیشتر شده است و معلوم است شرایط متفاوت شده و استان‌های زیادی درگیر شدند. گاهی از ۳۱ استان بیست استان درگیر هستند و کار خیلی سخت می‌شود و باید از کادر درمان و همه مدیران، مسئولین و استانداران و دانشجویان پزشکی و همه آنهایی که کار کردند تشکر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اینکه امروز با یک نفس راحت و لبخند به نمودار برخی استان‌ها نگاه می‌کنیم که پیک بلند داشتند و با زحمت این پیک پایین آمده، صاف شده و به صورت پلاتو در آمده و شرایط برای ما آرامش بخش شده است، کار بسیار بزرگی انجام شده و خیلی کار شده تا این روند یک میلیمتر پایین بیاید و شرایط عادی شود. امیدوار هستیم با همین تلاش، روحیه و فداکاری تا روز پایانی که نمی‌دانیم چه زمانی است یعنی تا روزی که می‌توانیم از مشکل این ویروس عبور کنیم به همین صورت کنار هم باشیم و مدافعان سلامت ما هم با همان روحیه بجنگند و مبارزه کنند تا خداوند پیروزی نهایی را نصیب ما کند.

روحانی تاکید کرد: نکته دوم مسأله برگزاری آزمون‌های سراسری بود. واقعاً برای ما سخت و مشکل بود. تصمیم‌گیری اش هم برای ما مشکل بود که اصلاً انجام شود یا نشود و چگونه انجام شود. برخی از مسئولین تلفنی به من گفتند اصلاً کنار بگذارید، خب اصلاً یک سال دیرتر. بله می‌توان این را گفت که یکسال دیرتر، اما گفتن آن خیلی سخت است. عمر و آرزو و امید یک جوان را ناامید کردن سخت است و بگوییم یک سال دیگر صبر کن یا در دانشگاه پایین شرکت کن. گاهی یکی در آزمون سراسری نمره کافی نمی‌آورد اما گاهی ما نمی‌گذاریم او اصلاً ورود پیدا کند.‌

رئیس‌جمهور بیان کرد: از طرف دیگر وقتی نمی‌توانیم یک آزمون برگزار کنیم پس چطور می‌توانیم در این ویروس بگوییم مغازه‌ها، بازار و ادارات باز باشد و مردم سفر بروند؟ اینها همه مشابه هم هستند. چطور مغازه، بازار، ادارات، مترو و اتوبوس باز است و چطور سفر رفتن آزاد است؟ این آزمون هم مثل همان‌ها است‌. البته کار مهمی است زیرا یک مرتبه جمعیت عظیمی را در سالن‌های متعدد جمع می‌کنند که امتحان بدهند و اگر مراقب نباشید کاملاً نگرانی درست است. اینجا می‌خواهم بگویم اگر آزمون را به حمدالله به خوبی گذراندیم، تلاش خیلی زیادی از سوی وزارت علوم، وزارت بهداشت، ناظران، مردم و شرکت کنندگان و خانواده‌ها انجام شد. همه دست به دست هم دادیم و کار بسیار بزرگی انجام دادیم.

وی اضافه کرد: در جلسه گفته شد فضایی که برای امتحان گذاشته شد، امسال نسبت به پارسال از لحاظ مساحت دو و نیم برابر شده است. این کار خیلی سخت است. سالن‌های جدید، مکان‌های جدید، بسته بندی‌های جدید و سوالات امتحانی و نظارت جدید کار سختی است اما این کار انجام گرفت و ۷۳۰۰ نفر ناظر بهداشتی بالای سر این امتحانات بودند. آماری داده شد که خود شرکت کنندگان راضی بودند و امیدوارم در آزمونی که انجام گرفت هم مردم راضی باشند و هم مشکلی نباشد. تشکر می‌کنم از اینکه اگر کسی تستش مثبت بوده راه برایش باز بوده در مکانی امتحان بدهد و به آنکه در بیمارستان بستری بوده اجازه دادند اگر مایل است امتحان بدهد. اینها کارهای عظیم و بزرگی است که فکر نمی‌کنم در کشورهای دیگر به این صورت هماهنگ و دلسوزانه انجام گرفته باشد.

روحانی اظهار داشت: مردم عزیز باید توجه کنند این بیماری علیرغم اینکه برخی از ابعادش برای ما آشکار شده هنوز هم برخی ابعادش برای ما ناشناخته است. در طول این شش ماه آن همه دارو، تلاش، تحقیق و مقاله در کشورهای مختلف معرفی شد اما باز هم حرف‌های متضاد گفته می‌شود. یکی می‌گوید این دارو مفید است و دیگری می‌گوید مضر است. یعنی علی رغم گذشت شش ماه بخاطر اینکه این ویروس جدید بوده در برخی از امور اتفاق نظر در برخی از امور اختلاف نظر و در برخی موارد بازگشت وجود دارد. روزهای اولیه تاکید روی دستکش بود اما در بررسی‌ها به نتیجه رسیدند شستن بهتر از دستکش است.

رئیس‌جمهور عنوان کرد: بنابراین هرچه جلوتر می‌رویم ضمن روشن شدن برخی ابعاد، بخش تاریک این ویروس هنوز زیاد است و این خورشید یا ماه به طور کامل از کسوف و خسوف خارج نشده است. برای واکسن این بیماری خیلی تلاش شده و کشورهای مختلف برخی می‌گویند رسیدیم، برخی می‌گویند فاز یک و برخی می‌گویند فاز دو هستند. برخی می‌گویند از تاریخ فلان چهل هزار نفر برای نمونه زیر بار این واکسن می‌روند و حداقل معروف است ۱۸۰ مرکز در حال تولید واکسن هستند البته رقم‌های بالاتر هم وجود دارد اما هنوز با اطمینان راجع به هیچ واکسنی نمی‌توان حرف زد. هنوز به جایی نرسیدیم که سازمان بهداشت جهانی یا وزارت بهداشت و درمان بگوید واکسن این کشور که ساخته شده مؤثر و بی خطر است و هم تا چند ماه تأثیرگذار است.

وی گفت: یعنی اینکه این واکسن چه مقدار می‌تواند ما را حفاظت کند و ایمنی‌زایی این واکسن چه مقدار و چند ماه است، هیچ کدام هنوز روشن نیست و همه هم در حال تلاش هستند. در همین چند روز اخیر سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد ما تا مهار این ویروس دو سال فاصله داریم و معلوم است پیچیدگی‌ها در این زمینه زیاد است. در کشور ما همه برای واکسن و دارو در حال تلاش هستند، شرکت‌ها و مؤسسات مختلف همه تلاش می‌کنند و از آنها تشکر می‌کنیم و امیدواریم به این واکسن دست پیدا کنیم.

روحانی گفت: اینکه امید داشته باشیم دو تا سه ماه دیگر این ویروس تمام می‌شود، این امید معلوم نیست مفید باشد. این بیماری ممکن است مدتی با ما باشد و حتی اگر واکسنش درست شود نمی‌دانیم اگر آن واکسن نسبت به این بیماری ایمنی داد چند ماه یا سال بعد دیگر این ویروس وجود ندارد و هنوز برای ما کامل روشن نیست. بنابراین راه حل این است که ما باید خودمان را به یک سبک زندگی عادت دهیم. حالا امروز یا دو ماه دیگر واکسن پیدا می‌شود و درمان قطعی یک ماه دیگر مشخص می‌شود.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما باید خودمان را به سبک زندگی جدید عادت دهیم و ماه‌ها فاصله‌گذاری را رعایت کنیم‌. باید در سفرها و جمع خانوادگی مراقبت کنیم. در یکی از کشورهای اروپایی که آمار بالا رفته در یکی از اعلامیه‌هایش می‌گوید یک عامل بزرگ برای شیوع بیماری‌ها رفت و آمدهای فراوان دوستانه و خانوادگی بوده است. پس معلوم است سبک زندگی نباید به سبک گذشته برگردد.

روحانی بیان کرد: یعنی ملاقات با اقوام با فاصله بیشتر باشد و دست دادن و روبوسی نباشد و ماسک باشد. یعنی دفعات ملاقات کم باشد و همه دستورالعمل‌ها را مراعات کنیم و فاصله، ماسک و شستن دست را حداقل تا پایان سال نباید فراموش کرد. در این شرایط که شرایط پیش‌گیری است به نظر من ادارات ما باید همین گونه عادت کنند که مسئولین ادارات بگویند این موارد همواره مراعات شود. به اصناف هم باید گفت و فکر نکنند تمام شد. اینکه فوتی‌ها هر هفت دقیقه به یک نفر رسیده یا رسیده به هر ۱۳ یا ۱۵ یا ۲۰ دقیقه دلیل نمی‌شود دستورالعمل‌ها را کنار بگذاریم. اگر مجدد دستورالعمل‌های بهداشتی را رها کنیم وارد پیک می‌شویم. دست خودمان است و ما هستیم که موج سوم را درست می‌کنیم یا نمی‌کنیم. اگر دستورالعمل‌ها را کنار بگذاریم ممکن است موج سوم را داشته باشیم. بنابراین خیلی مهم است در این زمینه همه مراقبت کنیم و همه نظارت‌های خود را انجام دهند.

وی در ادامه با تاکید بر دولت الکترونیک و سلامت الکترونیک گفت: این دو امر بسیار برای ما مهم است. در دولت الکترونیک مردم از خانه خارج نمی‌شوند و به بانک، شهرداری و اداره ثبت و ادارات دیگر نمی‌روند و از خانه با موبایل مشکل خود را حل می‌کنند. باز هم تاکید می‌کنم اگر اداره‌ای کاری را بتواند از طریق فضای سایبری انجام دهد اما به طرف بگوید حضوری بیاید حتماً باید تنبیه شود. از آن تنبیه‌هایی که انفصال یک ماه و شش ماه بود. در بخش سلامت هم همینطور است. پرونده سلامت الکترونیک پیشرفت خوبی داشته است. از دکتر نمکی و مهندس جهرمی خواهش می‌کنم تلاش کنند همه مراحل سلامت الکترونیک را به پایان برسانیم. نسخه الکترونیکی پیچیده شود و مردم نیازی نداشته باشند جز در موارد ضروری مراجعه کنند. من می‌دانم این کار سخت است و من می‌دانم بعضی بخش‌ها زیر بار نمی‌روند و بخشی از ادارات ما برای بعضی امور خلاف قانون نیاز به حضور دارند. می‌دانم بعضی از شهرداری‌ها نیاز به حضور دارند ما اگر می‌خواهیم با فساد برخورد کنیم جایش اینجاست و زمان و موقعیتش الان است. همه را وادار کنیم تا جایی که امکان دارد.

روحانی در رابطه با عزاداری ماه محرم تصریح کرد: نکته آخر ماه محرم و عزاداری است. عزاداری برای ما مهم است و ایران می‌تواند برای همه کشورها و مسلمانان الگو باشد. یک آزمون بزرگی برای ماست که چگونه این عزاداری سالار شهیدان را انجام دهیم و به فرهنگ عاشورا احترام بگذاریم. عاشورایی که همه زندگی ماست و همه پیروزی‌ها و افتخارات را برای ما ایجاد کرده است و به ما روحیه، قدرت و اعتماد به نفس داده و استقلال را برای ما به ارمغان آورده و ایستادگی در برابر قدرت‌ها را به ما یاد داده است و در این عاشورای با این عظمت که اصلاً نمی‌توان گفت خواص آن چقدر است و احیای دین ما با اوست، باید مراعات کنیم و همه دستورالعمل‌ها را مراقبت کنیم.

رئیس‌جمهور افزود: عزاداری‌ها، نشست‌ها، فاصله‌ها و ماسک‌ها و اصول بهداشتی باید مورد مراعات باشد. خیلی برای ما مهم است که ماه محرم پرشوری را بگذرانیم و بعد از عاشورا در نمودارها پیک جدید نبینیم و آنجا باعث افتخار ما است و همه سازمان‌ها، تکایا، حسینیه‌ها و مسئولین و علما باید به آن نمودار افتخار کنند که دنیا ببیند ما عزاداری انجام دادیم و به حمدالله دستورالعمل‌ها مورد توجه و مراعات ما بود. تاکید می‌کنم به وزیر ارتباطات برای ایام ماه محرم روی مسأله پهنای باند، امکان ارتباطی که باید در سراسر کشور به بهترین وجه در اختیار مردم باشد تمرکز کند. در همه عزاداری‌ها و تکایا در اعلامیه‌های خود اعلام می‌کنند ما را از طریق فلان فضای سایبری مشاهده کنید که باید پایه‌ها و شبکه‌هایش کاملاً مستحکم باشد.

وی خاطرنشان کرد: از وزیر ارتباطات می‌خواهم به هیچ مسئول مهمی که باید مراقب باشد در این ایام مرخصی داده نشود، تاسوعا و عاشورا باید سرکار باشند و مراقبت کنند چون می‌تواند موجب به هم ریختگی برنامه ریزی باشد.

روحانی تاکید کرد: همه برای این عزاداری برنامه ریزی کردند روی کانال‌های فضای مجازی و صدا و سیما. وظیفه بزرگی صدا و سیما و فضای مجازی در این ایام بر عهده دارند و ما باید از لحاظ امکانات ارتباطی تمام توان خود را به کار بگیریم که هم عزاداری‌ها و هم سخنرانی‌ها پخش شود و هم فضای معنوی و عزاداری وارد همه خانه‌ها شود. این دو از آن رسانه‌های بزرگ ما هستند و ان شاءالله مراقبت‌های لازم را داشته باشیم و مردم ما شاهد محرمی پرشور با دلی پر از عزا برای حسین عزیز و سالار شهیدانشان باشند و در عین حال به سلامتی خود، عزیزان و فرزندانشان مطمئن باشند. خداوند به همه اجر بدهد تا در این ایام بسیار مهم، عزاداری برای سالار شهیدان را داشته باشیم. این عزاداری‌ها احیای دین ماست.