رتبه دوم آذربایجان‌شرقی در تولید سیب کشور
رتبه دوم آذربایجان‌شرقی در تولید سیب کشور
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی از رتبه دوم این استان در تولید سیب کشور خبر داد.

به گزارش عصرتبریز، اکبر فتحی با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی از لحاظ سطح زیرکشت و تولید سیب با تولید حدود ۶۷۰ هزار تن در سال رتبه دوم را در کشور به خود اختصاص داده است، گفت: از این میزان ۷۰ هزار تن سیب تابستانه و ارقام محلی و ۶۰۰ هزار تن سیب پاییزه می‌باشد که از سیب‌های تولیدی استان ۳۲۰ هزار تن درجه یک و ممتاز، ۲۱۰ هزار تن درجه ۲ و ۷۰ هزار تن درجه سه و صنعتی می‌باشد.

فتحی با بیان اینکه ۳۸ درصد سیب تولیدی آذربایجان‌شرقی رقم گلدن، ۶۰ درصد رقم رد و ۲ درصد به سایر ارقام اختصاص دارد، ادامه داد: بیشتر ارقام باغ‌های سیب از نوع رقم رد و گلدن است و با توجه به شرایط اقلیمی، سیب تولیدی آذربایجان شرقی از مرغوبیت و خاصیت انبارداری بالا برخوردار بوده و دارای مزیت صادراتی و ارزآوری است.

وی گفت: شهرستان مراغه با تولید بیش از ۲۱۷ هزار تن سیب مقام اول آذربایجان‌شرقی و شهرستان‌های میانه با ۱۲۶ هزار تن و اهر با ۸۵ هزار تن به ترتیب مقام دوم و سوم را دارند.

فتحی با اشاره به اینکه سیب مصرفی استان سالانه در حدود ۹۵ تا ۱۰۰ هزار تن می‌باشد، افزود: بیشترین میزان سیب ذخیره شده در سردخانه‌های کشور در سال جاری متعلق به استان‌های آذربایجان‌غربی با حدود ۷۵۰ هزار تن و آذربایجان‌شرقی با ۳۲۰ هزار تن است.

وی با بیان اینکه امسال، سال خوبی برای تولید سیب در کشور و استان آذربایجان‌شرقی بوده است، ابراز امیدواری کرد امسال علاوه بر تأمین نیاز داخلی با حمایت‌های لازم، صادرات این محصول نیز رونق یابد.